به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طرح 20 ساله توسعه دانشگاه تهران که در گذشته برای مقاصد اقتصادی و علمی مطرح شده بود این روزها آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی را با خود به همراه دارد. نارضایتی‌های ساکنان یکی از مهم ترین عواملی است که این منطقه از شهر  را با چالش مواجه کرده است.

در بخش مسکونی  برخی خواهان فروش و واگذاری املاک واقع در طرح هستند و دیگران حاضر به واگذاری خانه‌های خود، که تنها سرمایه‌هایشان به حساب می‌آید، نیستند. اما در هر صورت دانشگاه تهران هم اعتباری برای خرید آنها ندارد و از دولت خواستار بودجه شده است. خالی از سکنه شدن بخشی از بافت خریداری‌ شده در سال‌های گذشته و سایر مشکلات این طرح 20 ساله، سبب شده نه تنها متولیان امر به اهداف اولیه خود نرسند بلکه سبب مشکلاتی برای ساکنین محدوده این طرح نیز شود.

حال گروهی از مردم این منطقه برای گشایش مشکلات‌شان به شورای شهر تهران مراجعه کرده‌اند تا مسئولان شهری راهی برای حل مشکلات منطقه برای‌شان ایجاد کند.
 

مردم منطقه: مسئولان شهری شفاف و قاطعانه این موضوع را پیگیری کنند

اعظم شعبانی نیکو که به نمایندگی از ده‌ها نفر از ساکنان منطقه به شورای شهر تهران مراجعه کرده بود در مصاحبه با خبرنگار برنا گفت: ساکنان و کسبه محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران، بیش از 20 سال است که گرفتار نابسامانی‌ها و مشکلات ناشی از این طرح هستند.

وی در ادامه مدعی شد: حدود هشت ماه از آخرین نامه‌های اعتراض مردم به نهادها و سازمان‌ها ارسال شده می‌گذرد. ما در پیگیری خواسته‌هایمان متوجه شدیم این طرح مصوبه نهایی شورای عالی شهر سازی را ندارد؛ یعنی طرح مصوب و ابلاغ شده‌ای برای توسعه دانشگاه تهران از طرف شورای عالی شهر سازی وجود ندارد.

این شهروند محدوده طرح توسعه دانشگاه تهران با ادعا اینکه گزارش دبیرخانه شورای عالی شهر سازی این موضوع را تایید می‌کند ادامه داد: نمی‌دانیم چرا دانشگاه تهران  بر اجرای این طرح در زمین‌های مردم آن هم بدون مصوبه اصرار دارد؟ و چرا نهادها و سازمان‌های تصمیم گیرنده و همچنین نهادها و سازمان‌هایی که وظیفه نظارت بر اجرای طرح‌های توسعه را دارند در این سال‌ها نسبت به این موضوع کوتاهی یا سکوت کرده‌اند؟

شعبانی‌نیکو اضافه کرد: این تصور اشتباهی است که مشکل مردم محدوده با دادن پول حل شود. دانشگاه تهران در این سال‌ها با داشتن بودجه نیز در تملک مانده و مردم محدوده را اسیر طرحی مبهم کرده است.

این شهروند منطقه 6 شهرداری تهران بیان کرد: این بدان خاطر است که مردم محدوده از هرگونه تعامل با دانشگاه در قالب این طرح مخالف هستند؛ چون در قالب این طرح، املاک مردم را با قیمت پائین خریداری می‌کنند و مردم حاضر به فروش با این شرایط  نیستند. ضمن این که عده‌ای از مالکین حاضر به فروش و ترک محل سکونت یا کسب خود نیستند.

وی افزود: البته در طول این سال‌ها دانشگاه تهران از مالکین خسته و مستاصل شده از شرایط توانسته زمین‌هایشان را خریداری کند. به‌طور مثال مالکی که دانشگاه تهران در آپارتمانی که او ساکن است خوابگاه پسرانه یا اداره دایر کرده چگونه می‌تواند زندگی کند؟ و چه کسی حاضر به خرید از او می‌شود؟ این مالک مجبور است ملک خود را به دانشگاه تحت هر شرایطی که اعلام کند، بفروشد. 

وی مدعی شد: این اواخر دانشگاه تهران با اوراق از مردم خرید کرده است که به نظر صحیح و قانونی نیست. در این شرایط سخت اقتصادی، مردم باید ماه‌ها منتظر دریافت پول خانه‌های خود شوند و عملا قدرت خرید را از دست می‌دهند. طرحی که مصوبه ندارد چرا باید ادامه پیدا کند؟ ثانیا هر طرحی طبق قانون، 5 سال اجازه اجرا دارد و در حال حاضر  20 سال گذشته است!

وی خاطرنشان شد: ادامه این طرح چه توجیه اقتصادی دارد؟ و براساس کدام ضرورت این بودجه باید به دولت در این اوضاع اقتصادی تحمیل شود؟ و از همه مهم‌تر چرا مردم باید متضرر گردند؟ و چرا باید بخش مهمی از شهر تهران متحمل آسیب‌های  اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی بسیار جدی شود؟

این ساکن منطقه 6 شهرداری طی درخواستی از نمایندگان مردم اظهار کرد: تقاضای ما از اعضای شورای شهر این است که شفاف و قاطعانه این موضوع را پیگیری کنند و از ادامه این طرح که نتیجه‌ای جز زیان به مردم و محدوده نخواهد داشت، جلوگیری کنند. البته این مطالبه را از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و از دولت هم داریم. چرا دستور رئیس‌جمهور مبنی بر تشکیل جلسه‌ای برای بررسی ضرورت توقف توسعه دانشگاه‌ها در شهرها اجرا نشده است؟

وی در پایان بیان کرد: انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که به جای دادن ردیف بودجه به طرحی که مصوبه ندارد و نتیجه‌اش استمرار این تملک فرسایشی و وقت خریدن برای دانشگاه تهران است؛ به ادامه این طرح غیرکارشناسی و مبهم خاتمه دهند و مردم محدوده را از این مشکل 20 ساله رها سازند.

 

رئیس دانشگاه تهران: طرح مصوبه دارد

و اما این ساکنان  معترض به اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران، در حالی اصرار به عدم وجود مصوبه و شرایط اجرای این طرح دارند که رئیس دانشگاه تهران مهرماه امسال از اجرای بخشی از پروژه‌های «طرح توسعه دانشگاه تهران» قبل از پایان سال جاری خبر داده و گفته بود این طرح هیچ مشکل قانونی ندارد و در صورت تامین منابع مالی به زودی اجرایی خواهیم کرد.

دکتر محمود نیلی‌احمدآبادی ضمن اعلام این مطلب، طرح توسعه دانشگاه تهران را یکی از قانونی‌ترین طرح‌های توسعه‌ای کشور دانسته و بیان داشته بود: قانون این طرح در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شده است، ضمن اینکه کمیسیون ماده 5 شهرداری، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت طرح توسعه‌ای دانشگاه تهران را تصویب کرده‌اند. همچنین شهرداری، استانداری، نمایندگان مجلس و حتی دولت متقاعد به اجرای طرح هستند، بنابراین با اطمینان تاکید می‌کنم هیچ ابهام و مشکلی برای توسعه دانشگاه تهران و ایجاد شهر دانش نداریم.

وی در ادامه در خصوص مخالفت برخی مالکان اراضی اطراف دانشگاه تهران نیز گفت: اگر برخی از مالکین معترض اجرای این طرح هستند، به این دلیل است که بودجه لازم برای تملک مابقی اراضی تامین نشده است. در غیر این صورت طرح به خودی خود مشکلی ندارد و اجرای آن فراتر از دانشگاه تهران در واقع برای شهر تهران مناسب است. ضمن اینکه ما منکر ایجاد مشکل برای ساکنان طرح نیستیم ولی سعی کردیم زمین‌های تمامی کسانی که مشکل دارند را خریداری کنیم که تا حدودی این امر انجام شده است.

 

شورای شهر تهران رسیدگی می کند

در حالی که ساکنان این منطقه اصرار دارند طرح توسعه دانشگاه تهران هیچ مصوبه‌ای ندارد و تنها باعث نگرانی و سردرگمی آنها شده و از سوی دیگر رئیس دانشگاه تهران اصرار بر این دارد که همه مراحل قانونی در اجرایی شدن طرح توسعه دانشگاه انجام شده است. اعضای شورای شهر تهران  بررسی جزئیات این طرح و اعتراض ساکنان منطقه را در دستور کار خود قرار داده‌اند.