به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ هر بیماری‌ای محدودیت‌هایی برای مبتلایان خود به همراه دارد؛ اجبار به رژیم غذایی و پرهیز بیشتر محدودیت هایی است که بسیاری از بیماری ها به فرد تحمیل می کنند. با این حال اما تنها بیماری ای که محدودیت هایی اجتماعی و فراشخصی برای بیمار دارد بیماری مزمن ایدز است. بیماری‌ای که نه یک عارضه جسمی بلکه بحرانی اجتماعی در سراسر جهان است. بحرانی که علاوه بر زندگی شخصی بیمار، دامن زندگی روزمره خانواده و اطرافیان او را هم خواهد گرفت. از سویی دیگر این بیماری بسیاری از فرصت های زندگی و کاری را از فرد گرفته و او را به انزوایی غیرارادی محکوم می کند.

تزریق مخدر با سرنگ آلوده، رابطه جنسی پر خطر و کنترل نشده، انتقال خون آلوده به ویروس HIV، انتقال بیمار از مادر به جنین و بسیاری راه های آشکار و پنهان دیگر، طرق مختلف انتقال این بیماری را تشکیل می دهند. با این حال اما در کشورهای مختلف راه های انتقال بیماری ایدز متفاوت است. در کشور ما دهه هاست که اعتیاد و تزریق مواد اولین عامل انتقال بیماری ایدز است و در بسیاری از کشورها که شغل تن فروشی و روسپی‌گری آزاد است رابطه جنسی علت اصلی انتقال ایدز بین افراد جامعه است.

درمان ایدز، اصلی ترین مسئله ای است که مراکز درمانی و ارگان های ذی ربط سالهاست در حال کلنجار با آن هستند. طی یک دهه گذشته داروهای مختلفی در آزمون و خطاهای پزشکی و شیمیایی مورد مداقه و بررسی قرار گرفته اند و در حال حاضر نیز دارویی برای درمان قطعی و از بین بردن این بیماری پس از ابتلا وجود ندارد. از سویی دیگر واکسیناسیونی که بطور کلی مانع ابتلای افراد به این ویروس باشد نیز تا به حال کشف نشده است و داروهای مرتبط با ویروس HIV  و بیماری ایدز نیز محدود به ضدویروس‌هایی برای پیشگیری نسبی از ویروس HIV  و کنترل این بیماری و همچنین داروهای مکملی که قدرت بیماران برای مقابله با بیماری را افزایش می دهد هستند.

رشد صنعت داروسازی ایران در سالهای اخیر اما باعث پیشرفت ما در تولید بخشی از داروهای مرتبط با این بیماری بوده است و بخش دیگری از داروهای مورد نیاز مبتلایان به ایدز نیز از شرکت های خارجی خریداری و وارد می شوند.

داروی ایدز رایگان است

داروهای بیماری ایدز و ویروس HIV  هزینه‌های بالایی دارند که با توجه به وضعیت اقتصادی اقشاری که مبتلا به این بیماری هستند بدون شک تهیه آنها برای بیماران سخت و گاهی غیرممکن به نظر می رسد .

در این باره کیانوش جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه داروهای بیماران مبتلا به ایدز در کشور رایگان است، گفت: اداره‌ای مستقل برای شناسایی، ثبت و پیگیری درمان بیماران مبتلا به ایدز در وزارت بهداشت وجود دارد دارد که با احراز و شناسایی مبتلایان در سراسر کشور خدماتی رایگان به آنها ارائه خواهد داد.

وی ادامه داد: همین امر موجب شده است که طی سالهای گذشته ما نوزاد مبتلا به ویروس HIV  که این ویروس از مادر به او منتقل شده باشد نداشته باشیم. اتفاقات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته است اما با این حال هنوز هم بطور کامل در شناسایی بیماران کشور موفق نشده ایم. نقطه خطر بیماری ایدز نیز محدود به همان بخش از بیماران است که تا امروز شناسایی نشده اند.

وی با اشاره به هزینه بالای داروهای درمان بیماری ایدز، افزود: وزارت بهداشت خدمات درمان و داروها را برای کاهش ایدز در کشور در اختیار بیماران قرار می دهد و این اقدام با همه دشواری هایی که دارد در وزارت بهداشت تداوم خواهد داشت.

جهانپور با بیان اینکه بخشی از داروهای مرتبط با بیماری ایدز در ایران تولید می شوند و بخش دیگری از خارج وارد کشور می شود، اظهار داشت: تولید داروهای ایدز در صنعت داروسازی ما در حال توسعه است و چشم انداز خوبی برای آن دیده می شود.

سرنگ‌های آلوده، عامل اصلی انتقال ایدز در ایران

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در ادامه ضمن بیان اینکه آمار کلی تعداد بیماران مبتلا به ایدز در کشور 70 هزار بیمار است، گفت: درصدی از بیماران نیز همچنان شناسایی نشده‌اند بنابراین نمی توان آمار دقیقی در این باره ارائه داد. بیشترین مشکل ما در زمینه بیماری ایدز  به همین بخش شناسایی نشده ها بر می گردد .

وی همچنین در تشریح علل اصلی انتقال ایدز در ایران اظهار داشت: در ایران اعتیاد تزریقی اولین علت انتقال بیماری ایدز و رفتارهای نامتعارف و پرخطر جنسی نیز دومین عامل انتقال این بیماری است.

آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی، تنها راه کاهش ابتلا به ایدز

کیانوش جهانپور با بیان اینکه از نظر فرهنگی اتفاقات بسیار خوبی در زمینه بیماری ایدز رخ داده است، افزود: امروزه بخش عمده ای از جامعه متوجه شده اند که اگر بیماران به سمت کتمان بیماری رفته و از جامعه طرد شوند خطرات و تاثیرات منفی و زیان بار بیشتری برای جامعه بوجود خواهد آمد. با این حال ما همچنان در این حوزه نیاز به فعالیت های فرهنگی وسیعی داریم.

وی با تاکید بر اینکه ما به هیچ وجه نباید به افرادی که مبتلا به این بیماری هستند یا علائم اولیه ویروس HIV  در آنها پیدا شده است نگاهی مجرمانه داشته باشیم، گفت: ایدز یک بیماری است و اقدامات صورت گرفته در این راستا باید در راهی باشد که این مبتلایان  انگیزه برای زندگی داشته باشند. انتشار این بیماری با کتمان و رفتارهای انتقامی به سمت ترویج بیماری بیشتر می شود.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت فرهنگی در این زمینه قابل مقایسه با یک دهه پیش نیست، افزود: مواجه با بیماران مبتلا به ایدز بسیار متفاوت از قبل است اما با این حال رسانه ها باید با آگاهی سازی و فرهنگ سازی در این زمینه اهتمام ورزند.

جهانپور در پایان افزود: بیش از این باید موضوع بیماری ایدز برای عموم جامعه شفاف‌سازی شود تا مردم در برخورد با بیماران رفتار نامتعارفی که موجب طرد این افراد شود نداشته باشند.