به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در سال ۱۳۷۲ شهرداری تهران توانست در خیابان نیاوران، منطقه دارآباد موزه طبیعت و حیات‌وحش بزرگی را برای علاقمندان به این حوزه احداث کند که اکنون یکی از جاهای دیدنی تهران در زمستان است.

در این موزه زیبا شما می‌توانید به بخش‌های گوناگون و متنوعی همچون بخش‌های مربوط به پرندگان، خزندگان و زمین‌شناسی سری بزنید.

کارگاه تاکسیدرمی دارآباد و سالن پروانه نیز حاوی حیوانات تاکسیدرمی شده و پروانه‌هایی از گونه‌های متنوع است.

این مجموعه گسترده در فصل زمستان نیز می‌تواند میزبان شما باشد، بخش‌های سرپوشیده و سالن‌دار دارآباد از تهویه هوای گرم بهره می‌برند که می‌تواند اطمینان خاطری برای بازدیدکنندگان باشد که از برودت هوا در امانند.

موقعیت موزه

موزه وحش دارآباد از کامل‌ترین مراکز معرفی گونه‌های طبیعی و حیات وحش ایران در فضای یک موزه تخصصی و آموزشی به شمار می‌رود که در ساختمانی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع و در زمینی به مساحت ۱۲۰۰۰ متر مربع در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌ است.

سالن آسیا، اروپا و آمریکای شمالی

در بخش آسیای میانه و شرقی در کنار «پیتون» درازترین مار دنیا از خانواده بوئیده، طاووس نر و ماده هند و سریلانکا، ببر بنگال و نمونه‌های برگزیده دیگری از آسیا به نمایش در آمده است.

پستانداران به نمایش درآمده در بخش اروپا و آمریکای شمالی در برگیرنده «موس» بزرگترین گوزن دنیا، شاموا، گوزن زرد اروپایی، خرس قهوه‌ای آمریکای شمالی و ببر سیبری است. پرندگان قاره‌های آسیا و اروپا مشترک است.

موزه حیات وحش دارباد

سالن شمال ایران

با حرکت در سمت چپ گونه‌هایی نظیر قوچ ارمنی، آهو، قوچ البرزی، شوکا، شاه بوف، قرقاول، فلامینگو و... نمایشگر جانوری شمال غرب ایران است. در قسمت شمال ایران فیل ماهی خزر با طول بیش از ۴ متر و گونه‌های جنگلی خزر به نمایش در آمده‌اند.

در این سالن همچنین می‌توانید قوچ‌های اوریال که از گونه‌های شمال شرق هستند مشاهده کنید. همچنین پرندگان تاکسیدرمی شده در این سالن بومی و مهاجر ایران  هستند.

  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد

سالن مرکز و جنوب ایران

در بدو ورود با دو نمونه از نادرترین و زیباترین پستانداران ایران و جهان یعنی گور ایرانی و یوز پلنگ ایرانی که در معرض خطر انقراض قرار دارند و حفاظت شده هستند مواجه می‌شوید و با نگاهی به بالا متوجه حضور  «دال» از انواع لاشخورها خواهید شد. نمونه‌های این سالن نشانگر پراکندگی گونه‌های جانوری در مرکز و جنوب ایران است. نمایش پستاندارانی چون کاراکال، شغال، روباه، کفتار و خزندگانی از انواع مارها و مارمولک‌ها مانند لوس مار نشان‌دهنده این امر است.

موزه حیات وحش دارباد

سالن آفریقا

در این سالن برخی از پستانداران آفریقا و پرندگان مهاجر این قاره و ایران به نمایش گذاشته شده است. در ورودی سالن شاخ و جمجمه گاو وحشی آفریقایی و عاج فیل آفریقایی، گرگدن سیاه، سگ وحشی و پلنگ آفریقایی در معرض نمایش قرار گرفته است.

معرفی گونه‌های طبیعی و حیات وحش ایران

موزه حیات وحش دارباد

سالن آبزیان و خزندگان

جانوران زنده این سالن شامل جانوران  مربوط به دو رده خزندگان و ماهی‌ها است. در بخش آبزیان نمونه‌های گوناگونی از ماهیان آب شیرین شامل نمونه‌هایی از آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و ماهیان آب شور شامل نمونه‌هایی از خلیج فارس است. تنوع رنگی این موجودات همراه با حرکات زیبای آن‌ها در آب چشم نواز است.

  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد
  • موزه حیات وحش دارباد

در بخش خزندگان انواع مارهای سمی، نیمه سمی نگهداری می‌شوند که در برگیرنده گونه‌هایی است که در ایران نیز پراکندگی دارند. در این سالن همچنین نمونه‌هایی از خزندگان و آبزیان تاکسیدرمی شده نیز به نمایش در آمده‌اند.

سالن زمین شناسی

در این سالن دوران مختلف زمین‌شناسی به صورت شماتیک و به صورت دیوراما به نمایش درآمده است. استناد به آیات قرآنی نشان‌دهنده اهمیت این بخش از دوران صدر اسلام از منظر الهی است.

موزه حیات وحش دارباد

هر یک از دیوراماها، مختصات زیست جانوری و گیاهی و نمایی کلی از هر دوره از زیست زمین را در معرض دید قرار می‌دهد.

در این بخش سنگوارهای متنوعی نیز به نمایش در آمده‌اند که قدمت برخی از آن‌ها به بیش از یک میلیارد سال می‌رسد.

در این سالن می‌توانید تعداد زیادی از کانی‌ها و سنگ‌هایی را مشاهده کنید که از لحاظ دارویی، صنعتی و ساختمانی کاربرد به سزایی دارند.

بخش حشرات

این سالن در شمال محوطه موزه قرار دارد و به منظور آشنایی با انواع بومی و غیر بومی پروانه‌ها که جزو زیباترین حشرات هستند بر پا شده است.

در این سالن علاوه بر به نمایش گذاشتن پروانه‌ها انواع مختلفی از قاب بالان، عقرب‌ها و رتیل‌ها نیز دیده می‌شود. این بخش بر اساس جغرافیای جانوری به ۸ منطقه اصلی برای پراکندگی گونه‌های جانوری تقسیم شده است.

در حدود ۲۰۰۰۰ گونه پروانه در سراسر جهان وجود دارد که در همه مناطق جغرافیای جانوری به جز منطقه جنوبگان پراکنش دارند.

موزه حیات وحش دارباد

همچنین در این سالن هر منطقه جغرافیایی جانوری را با پروانه‌های خاص آن منطقه برای نشان دادن تنوع زیستی پروانه‌ها در  مناطق مختلف عرضه کرده‌اند. این بخش بر اساس جغرافیای جانوری به ۸ منطقه اصلی برای پراکنش گونه‌های جانوری تقسیم شده است.

موزه حیات وحش دارباد

سالن گیاه‌شناسی

سالن گیاه‌شناسی موزه دارآباد دارای ۶۰۰ گونه گیاهی خودرو از مناطق مختلف کشور است.

این سالن بر اساس نواحی فیتوجغرافیایی (جغرافیای گیاهی) تقسیم‌بندی شده است و شامل ناحیه هیرکانی، ناحیه ایران – تورانی و ناحیه خلیج فارس – عمانی است و در این مجموعه حداقل ۵۰ گونه اندمیک (بومی) در بین گیاهان دیده می‌شود.

موزه حیات وحش دارباد

کارگاه تاکسیدرمی

در کارگاه تاکسیدرمی با چگونگی فن حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیر زنده آشنا می‌شویم. در این قسمت ساخت دیوراما که شبیه‌سازی موجودات تاکسیدرمی شده در محیط زیست طبیعی آن‌هاست نیز انجام می‌شود.

موزه حیات وحش دارباد

این کارگاه شامل قسمت‌های مختلف تاکسیدرمی پرندگان، پستانداران، خزندگان، آبزیان، و اتاله حشرات است. در کارگاه تاکسیدرمی نمونه‌ای از ماهی‌های تاکسیدرمی شده و تعدادی از سخت پوستان و حشرات اتاله شده نیز به نمایش در آمده‌اند.

تفریحات و برنامه‎های جانبی موزه

سینمای شش بعدی

در سالن جانداران آسیا، اروپا و آمریکای شمالی موزه دارآباد، یک سینمای شش بعدی وجود دارد که دارای ۴۰ صندلی و مجهز به سیستم ایجاد افکت‌هایی مانند لرزش، ضربه، حرکت چپ و راست، پاشیدن آب و وزش باد به صورت تماشاگران و ایجاد حرکت حشره یا موش زیر پای تماشاگران است.

۲۰ فیلم در این سینما به نمایش در می‌آید که مدت زمان پخش هر یک ۵ دقیقه است.

سینمای روباز و سالن آمفی تئاتر

از دیگر امکانات موزه حیات وحش دارآباد، سالن آمفی تئاتر آن است که حدود ۷۰ نفر ظرفیت دارد. این سالن محل خوبی برای نمایش فیلم‌های آموزشی در مورد محیط طبیعی و برگزاری کلاس‌های آموزشی گروه‌های سنی مختلف و سمینارها پیرامون محیط طبیعی و کنسرت‌ها به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است این مطلب برداشتی از توضیحات افرادی است که به این موزه مراجعه کرده و اطلاعات منتشر شده در سایت های گردشگری است.