به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ محمد سالاری در نشست خبری خود در جمع اصحاب رسانه به تشریح گزارش عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورا در یکسال گذشته پرداخت و گفت: یکی از مهمترین ماموریت های معماری و  شهر سازی موضوع طرح های توسعه ای شهر تهران است که بعد از گذشت 11 سال از ابلاغ طرح جامع و 6 سال بعد از عملیاتی شدن طرح تفصیلی باید  نسبت به بازنگری این طرح ها اقدامات لازم  صورت گیرد که در همین طرحی را با همین مضمون به شورا ارائه دادیم.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا ادامه داد: یکی از مهمترین اقدامات کمیسیون ما ،هم راستا با شورا، شفافیت و هوشمند سازی است و باید برای هوشمند سازی تمامی فرایند ها در حوزه شهرسازی اقدامات لازم انجام شود. در همین زمینه نیز  طرحی را مبنی بر انتشار عمومی پرونده های شهرسازی مناطق 22 گانه ارائه دادیم تا اطلاعات اولیه بخشی از این پرونده ها منعکس شود و بتوانیم در راستای عملیاتی کردن کامل این مصوبه اقدام کنیم. بر اساس آمار ها فرایند صدور پروانه بسیار  طولانی است و هوشمند سازی و سیستمی شدن فرایند های صدور پروانه می تواند به کوتاه شدن این فرایند بسیار کمک کند.

سالاری افزود: ارائه لایحه برای تعیین وظایف دقیق شوراهای معماری مناطق نیز از جمله اقدامات دیگر کمیسیون شهرسازی و معماری شورا بود. بر اساس آمار ها در سال 97 بالغ بر  37500 پرونده ها به شوراهای معماری ارجاع شده است و این در حالی است که کل پروانه های صادره در سال گذشته و جاری حدود 11 تا 12 هزار پروانه بوده یعنی هر پرونده بیش از سه بار برای تصمیم گیری به شوراهای معماری مناطق ارجاع شده اند. لذا با توجه به ابلاغ و عملیاتی شدن طرح تفصیلی این حجم از تصمیم گیری سلیقه ای جای هیچ استدلالی را باقی نمی گذارد.

وی با اشاره به موضوع بافت فرسوده در خصوص اقدامات کمیسیون در این خصوص گفت: در این زمینه ما  با کنشگری هایی که داشتیم توانستیم مانع  تصمیم رییس جمهور برای انجام ساخت و سازهای جدید در بافت فرسوده شویم چرا که رویکرد انبوه سازی در فضای باز شهری در کنار بافت فرسوده و تخلیه ساکنین بافت فرسوده و تخریب نوسازی بافت ها به هیچ عنوان مورد تایید صاحبنظران نیست و اساسا امکان تحقق پذیری آن هم وجود ندارد.

سالاری تصریح کرد: بهسازی محیطی ، ایجاد محرکه های توسعه و ایجاد سرانه های خدماتی از موراد مورد تاکید ما در حوزه احیا بافت های فرسوده است چراکه این اقدامات منجر به افزایش منزلت مکانی و جایگاه محلات  می شود و می تواند برای حضور  سرمایه گذاران در این ممحلات ایجاد انگیزه کند. . لذا اقدامات خوبی هم در این زمینه شده و ما شاهد ایجاد نهضت بازآفرینی شهری در تمامی ابعاد هویت بخشی و محرک های توسعه و بصری خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حوزه حریم نیز سعی کردیم  در راستای احیای سند شهری و در جهت استفاده از فرصت های تفرجگاهی بی نظیر شهر تهران  با مجموعه پیرامونی آن اقدام کنیم. از جمله دیگر اقدامات این کمیسیون می توان به رویکرد انسان محور نظیر  توجه به فضای همگانی ، زیست شبانه و مسائلی از این قبیل اشاره کرد.

سالاری با اشاره به موضوع حفاظت و صیانت از باغات اظهار داشت: ما در خصوص باغات بهم پیوسته توانستیم طرح موضعی باغات کن و فرحزاد را پیگیری کنیم و در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب رسید و ابلاغ شد. در خصوص باغات پراکنده نیز شهرداری را ملزم  به ارایه شناسامانه تک باغات کردیم  و تا کنون برای   6500 باغ  شناسنامه صادر شده است. یکی دیگر از اقدامات ما در این حوزه لغو مصوبه برج باغ بود که طرح خانه باغ را با رویکرد حداقل بار گزاری و صیانت از باغات با ایجاد کمیته فنی باغ را جایگزین کردیم.

وی در ابتدا  در خصوص نامه ای که به معاون اول ریس جمهور در خصوص حریم نوشته شده گفت: موضوعی که در نامه  به آقای جهانگیری نوشتم دغدغه ما بود  و یک موضوع با سابقه تاریخی طولانی را شامل می شد. امروز مجموعه شهر تهران به عنوان کلانشهر مادر و بقیه شهر های پیرامونی و اقماری و استان البرز و شهر کرج  همه در یک محدوده سرزمینی قرار گرفته اند که هر گونه تصمیم گیری در هر کدام از شهرها تاثیرات متقابل قابل توجه در شهرهای دیگر دارند. طبیعی است این محدوده ظرفیتی طبیعی و اکولوژیک محدود دارد و با توجه به اینکه در دهه های گذشته شاهد افزایش کانون های جمعیتی بودیم اکنون از منظر ظرفیت های زیستی شاهد افت شدیدی هستیم.

 این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در همه جای دنیا مجموعه های کلان شهری را با یک مدیریت هماهنگ و سیاست گذاری هماهنگ و یکپارچه مدیریت میکنند.به عنوان مثال  اگر ما در شهر تهران جلوی تخلفات را بگیریم  ولی در شهرهای اقماری این اتفاق نیافتد تاثثری ندارد تاثیر بسزایی ندارد.

وی اضافه کرد: سند مجموعه شهری که در دولت اصلاحات تصویب شد ولی بعد از اتمام دوره دولت اصلاحات به فراموشی سپرده شد  در صورتی که اجرای این سند می تواند معضلات مجموعه شهری تهران را حل کند.  عمده دلیل این مشکلات تفرق سیاسی است . شهر ها و روستاها به صورت موازی و جزیره ای تصمیم گیری می کنند به نحوی که  ما تنها  1200 مرجع صدور پروانه در این محدوده سرزمینی داریم.

سالاری در ادامه در خصوص بافت فرسوده گفت: خوشبختانه ما در اوج هماهنگی در حوزه بافت فرسوده هستیم. دولت در برنامه ششم توسعه تصمیم گرفته  2700 محله را بازافرینی کند در این خصوص اعتباراتی را در نظر گرفته، از طرفی ما هم در شورا یکی از مهمترین اولویت هایمان  بافت فرسوده است. در گذشته 40 درصد 3267 هکتار بافت فرسوده فقط نوسازی شده  اما به بقیه ابعاد مانند بازگشایی معابر و بهسازی محیطی، ایجاد پروژه های محرک توسعه توجهی صورت نگرفته است. لذا ما به عنوان مدیریت شهری با همراهی دولت تصمیم گرفتیم  نسبت به بهسازی محیطی و  ایجاد تامین سرانه های 7 گانه خدماتی  اقدام  کنیم و مداخله ای در نوسازی بافت فرسوده نداشته باشیم و در چارچوبی که مدیریت شهری تعیین کرده ساخت و ساز توسط انبوه سازان و سرمایه گزاران صورت گیرد.

وی در خصوص دستور شهردار تهران مبنی بر استفاده از رنگ در جلوه های بصری شهر گفت: یکی از تصمیمات مهم شهردار تهران و یکی از رویکرد های مطلوب مدیریت شهری جدید توجه به حوزه های نرم افزاری مانند نقش رنگ در ارتقای کیفیت زندگی در شهر تهران است. بر اساس مطالعات مرکز مطالعات شهرداری تهران متاسفانه در طول سالهای گذشته به این مقولات توجهی نشده و بعضا اگر رنگ آمیزی هم شده مبتنی بر پیوست مطالعاتی نبوده ودر  سرزندگی شهری و رضایمتندی شهروندان نقشی نداشته است. با توجه به ابلاغیه آقای شهردار امیدواریم بتوانیم  شاهد جلوه های خوبی در سیما و منظر شهری پایتخت باشیم.

سالاری همچنین در خصوص اعطای مجوز ساخت به 62 پرونده مطرح شده و نیز اسامی مالکان آنها گفت: اگر ما  دنبال درامد زایی بودیم قطعا مصوبه برج باغ را ابطال نمی کردیم . ما سال گذشته تصمیم گرفتیم مصوبه برج باغ  لغو شود و از تشکیل  هر پرونده برای ساخت و ساز در باغ جلوگیری شود. سپس شهرداری اعلام کرد که  قبل از لغو مصوبه برج باغ ها مجموعه ای از شهروندان نسبت به تشکیل پرونده و ارائه نقشه و پرداخت عوارض اقدام کردند،  برداشت آنها این بود که همه  پرونده ها باید منجر به صدور پروانه و عوارض شود اما در کمیسیون های شهرسازی ومعماری و سلامت و محیط زیست طی جلسه ای خواستیم دستور قفل کردن تمامی پروانه هایی که باغ شاخته شده ا ند صادر شود و شهرداری را الزام کردیم همه پرونده را به صورت مرحله به مرحله برای ما لیست کند. اگر ما  ورود نمی کردیم به جای 62 پرونده  473 پروانه صادر می شد و این رویکرد ایفای نقش نظارتی ما مبتنی بر شفاف سازی بود. 

وی در خصوص اسامی مالکان باغ ها نیز گفت : اینکه چه شخصی و یا گروه یا سازمانی مالک باغ است  به لحاظ قانونی در اختیار شورای شهر تهران نیست گرچه لیست منتشره صاحبان باغات را تکذیب نمی کنم.

سالاری همچنین در خصوص فضاهای ساختمانی نیمه کاره و  رها شده گفت: به لحاظ قانونی شهرداری تهران نمی تواند مالکین را الزام به اتمام عملیات ساختمانی کند قانونگذار این اجازه را به شهرداری ها نداده حال چه در مرحله گود برداری  به یک فضای بی دفاع تبدیل شود شهرداری حقی به الزام مالکین به اتمام ندارد تنها در یکجا و آنهم تبصره 14 ماده 55 است که اگر در مرحله ساخت و ساز رها شدگی به منابع عمومی شهر لطمه وارد کند می توانند با اذن مراجع قضایی ورود کنند.