به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ التهاب در بازار دارو با تحریم‌های دارویی و تحریم‌های بانکی توسط آمریکا طی یک‌سال گذشته خبرساز بوده است. شایعه‌های بسیاری در خصوص کمبود دارو و حتی عدم وجود برخی از داروها در کشور نگرانی را در بین بیماران نیازمند به داروهای اسای و خاص بیشتر کرد.

صنعت داروسازی کشور رشد چشمگیری در تولید بسیاری از داروها داشته که تا اندازه ای نیاز مردم به خرید داروهای خارجی را از بین برده است. با این حال اما بسیاری از بیماران و خریداران دارو از نبود بسیاری از داروها گلایه مندند.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در توضیح دلایل وجود شایعه کمبود دارو و صحت و سقم آن به خبرنگار برنا گفت: با شروع تحریم ها جنگ روانی‌ای شکل گرفت که بعضا منجر به ذخیره‌سازی دارو توسط برخی افراد و بیمارانی که نیازمند دارو بودند شد. در ماه‌های نخست تحریم‌ها این فضا باعث شد تا ما در برخی اقلام با کمبود های دارویی مواجه شویم اما این کمبود هیچ‌وقت به نقطه بحران نزدیک نشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه بر خلاف تحریم‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته، با تمهیداتی که اندیشیده شد و اقدامات و هماهنگی بین بخشی خوبی که در درون دولت شکل گرفت، اقلام کمبود دارویی که در فهرست کشور وجود داشت ظرف کمتر از 3 ماه بازیابی شد و این فهرست به وضعیت معمول خود بازگشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: حمایت های رئیس جمهور و همچنین مشارکت مفید و موثر بخش خصوصی در این موفقیت موثر بود.

جهانپور با بیان اینکه در حال حاضر هیچ مشکلی در تامین داروهای اساسی و ضروری در کشور وجود ندارد، افزود: ما از سیزدهم آبان ماه سال 97 و همزمان با تشدید تحریم‌ها وضعیت بازار داروی کشور را سفید اعلام کردیم.

وی درباره وضعیت بازار دارو در سال جدید اظهار کرد: تا پایان سال 98 با تمهیدات و اقداماتی که انجام شده است می توانیم این اطمینان را به مردم بدهیم که در زمینه تامین دارو و به خصوص داروهای اساسی مشکلی تا پایان سال نخواهند داشت.

ملاک نام علمی داروست نه نام تجاری

جهانپور با بیان اینکه نظام دارویی ایران نظام ژنریک است، گفت: ما بیش از 97 درصد داروهایمان را در کشور تولید می کنیم. پیش از این ممکن بود در مورد برخی اقلام تا سقف 10 درصد اگر تولید مشابه داخلی هم داشته باشیم از خارج از کشور واردات وجود داشته باشد که انشالله در سال 98 این را هم نخواهیم داشت.

وی با تاکید بر اینکه در کشورهای توسعه یافته از یک دارو چند برند وجود ندارد، افزود: در هیچ کجای دنیا بازار سلامت و داروی دنیا نبود یک برند خاص از یک داروی خاص را به عنوان اقلام کمبودی محسوب نمی کنند.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ما آنچه نام علمی دارو است را در داخل کشور تولید شود در بازار موجود خواهد بود اگر هم تولید نشود وارد خواهد شد. در غیر این صورت اگر دارویی در داخل کشور تولید شود قاعدتا نیازی به واردات این دارو از کشورهای تولیدکننده نیست و ممکن است افراد با نام تجاری برخی دارو ها آشنا باشند و در جست و جوی آن باشند.

جهانپور اظهار داشت: با توجه به اینکه دهه ها است که ما نظام دارویی ژنریک داریم و ملاک ما از دارو نام ژنریک داروست، توصیه ما این است که نام تجاری دارو که در شرکت های مختلف در کشورهای گوناگون ممکن است متفاوت باشد را در نظر نگیریم.  

وی ادامه داد: در سال 98 هم هر دارویی تولید کافی داخل داشته باشد از واردات اقلام مشابه آن با نام تجاری جلوگیری خواهد شد.

جنگ روانی و کمبود دارو

کیانوش جهانپور درباره پشت پرده شایعه های کمبود دارو، گفت: بخشی از شایعات کمبود دارو، جنگ روانی ای است که بر علیه ما صورت می گیرد و این جنگ هم تا به حال نتیجه نداده است.

وی ادامه داد: بخشی هم عوامل داخلی هستند که به هر دلیلی نارضایتی دارند و مخالفند و به نوعی عداوت دارند و از این رو دامن می زنند. اما این موضوع در واقعیت قابل واشکافی است .

جهانپور همچنین گفت: گاهی ممکن است بیمار به داروخانه ای همیشه مراجعه می کرده است اما آن داروخانه به دلایلی یک داروی خاص را نداشته باشد و توزیع کنترل شده ای وجود داشته باشد که این دارو به داروخانه های خاص توزیع شده باشد. این باعث بوجود آمدن شبهه کمبود دارو خواهد بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما 20 تا 25 قلم کمبود دارو داریم اما در سایر موارد به هیچ وجه اقلام خارج این فهرست که در هر بازاری وجود آن طبیعی است کمبود نیست.

جهانپور تاکید کرد: بازار کاذبی که برای برخی برندهای خارجی در کشور ما ایجاد شده است را ما در سال 98 جدی تر از سال 97 خواهیم شکاند.

در سال 98 افزایش نامتعارف قیمت نداریم

کیانوش جهانپور با بیان اینکه ما در سال جدید افزایش قیمت نامتعارف در حوزه دارو نخواهیم داشت، افزود: داروی مورد نیاز مردم  تا پایان سال 98 به قدر کافی در دسترس آنها با قیمت مناسب و منطقی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در سال 98 ما بیش از 100 قلم دارو، اعم از داروی شیمیایی، گیاهی، مکمل و... را در بازار کشور خواهیم داشت.