به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ معصومه حسین پور، مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر گفت: لایحه حفاظت از خاک بعد از 14 سال تلاش تخصصی و مستمر سازمان حفاظت محیط زیست در مجلس شورای اسلامی  تصویب و در تاریخ ۱۳/۳/۱۳۹۸  همزمان با هفته محیط زیست، به تایید شورای نگهبان رسید.

حسین پور تصریح کرد:  در قانون حفاظت از خاک سازمان محیط زیست  مکلف به شناسایی مواد آلاینده خاک و اشخاص آلوده کننده آن و اعلام وقوع وضعیت اضطراری براساس حدود مجاز آلودگی خاک و آلاینده های ورودی به آن برای کاربری های مختلف خاک است.

 وی ادامه داد: همچنین بهره ‌برداران واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و معدنی که در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی و شهرک‌ها و نواحی صنعتی فعالیت می‌کنند، مکلف به رعایت مفاد این قانون هستند.

وی درباره انتقال خاک به خارج از کشور گفت : در این قانون انتقال خاک‌ به خارج از کشورممنوع است و فقط خروج مواد معدنی و مقادیر کمِ خاک به منظور امور پژوهشی پس از رعایت فرایند قانونی مربوط   مستثنی می باشد. 

مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست درباره نقش دیگر نهادها در این قانون گفت: بر اساس این قانون قوه‌قضائیه به منظور رسیدگی به جرائم موضوع نسبت به ایجاد شعب تخصصی اقدام  و به جرائم مربوط خارج از نوبت رسیدگی می نماید.

 و همچنین،سازمان صدا‌‌ و‌ سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر رسانه ‌های دولتی مکلفند برنامه ‌های تولیدشده در زمینه آموزش از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست درخصوص آگاهی و  مقابله با آلودگی و تخریب خاک را در قالب‌های گوناگون رسانه‌ ای  از جمله برنامه ‌های تلویزیونی به‌صورت رایگان منتشر و پخش کنند.

همچنین بر اساس این  قانون عملیات معدنی  منوط به رعایت ضوابط زیست محیطی خواهد بود .‌