به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ تیمی به سرپرستی جامعه نشنال جئوگرافیک و دانشگاه Tribhuvan این دو ایستگاه هواشناسی را در ارتفاعات ۸۴۳۰ و ۷۹۴۵ متری اورست نصب کردند و سه پایگاه دیگر را هم در دیگر نقاط آن راه اندازی نمودند.

این سفر دو ماه طول کشید و ۳۰ دانشمند در آن حضور داشتند

دیتای جمع آوری شده از این ایستگاه ها قرار است که دانشمندان را در درک بهتر چگونگی افزایش دمای هوای جهانی و تاثیر آن بر ذوب شدن یخ های قطبی یاری دهد.

پل مایسوکی پژوهشگر ارشد این سفر در مصاحبه ای که با نشنال جئوگرافیک داشت چنین گفت:

این یکی از نواحی قاره ای است که بیشترین سرعت گرمایش را در عالم دارد اما ما دقیقا نمی دانیم که در ارتفاعات بیشتر از ۵ هزار متر چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

۳۰ دانشمند از سراسر دنیا در این سفر تقریبا دو ماهه حضور داشتند که از میان آنها ۱۷ نفرشان محققان نپالی بودند.

این تیم همچنین در ارتفاع ۸۰۲۰ متری از یخ موجود روی اورست نمونه برداری کرد و به این ترتیب رکورد جمع آوری پراتفاع ترین نمونه یخی دنیا را به نام خود ثبت کرد. آنها قرار است با کمک این نمونه به مطالعه الگوی بارش در اورست و ترکیبات جوی در دوران پیش از انقلاب صنعتی بپردازند. از دیگر دستاوردهای این سفر میتوان به بلندترین اسکن لیدار هلیکوپتر-پایه و پر جزئیات ترین تصویربرداری فتوگرامتریک (با کمک اسکن های لیدار) از کمپ دامنه اورست و فتح کامل یخچال خومبو اشاره کرد.

نتایج این سفر در طول یکسالی که مملو از خبرهای بد برای اورست بوده را میتوان دستاوردهایی خوشنودکننده و مثبت ارزیابی کرد. شرایط جوی نامساعد و تراکم جمعیت در این منطقه که به خاطر افزایش توریست های کوه نورد اتفاق افتاد مرگ دست کم ۱۱ نفر طی سال گذشته در پی داشت. از سویی طبق اعلام مقامات دولتی نپال این کشور تاکنون بالغ بر ده هزار کیلو زباله را از اورست جمع آوری کرده اند که نتیجه چندین دهه حضور توریست ها در این منطقه از نپال بوده.