به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ وحید پورمردان مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در آستانه روز جهانی نه به پلاستیک (21 تیرماه) در نشست با سمن های زیست محیطی شهرستان زاهدان گفت: امروزه محیط زیست استان سیستان و بلوچستان بیش از گذشته به مشارکت سازمان های مردم نهاد برای حل و کاهش مشکلات محیط زیست نیازمند است. محیط زیست استان و مشکلات آن مشارکت همگانی و مردمی  را می طلبد که صرفاً با فعالیتهای دولتی و حکومتی برطرف نمی‌شوند.

پورمردان افزود:  سازمان های مردم نهاد زیست محیطی با حضور فعال در زمینه های مختلف محیط زیست از قبیل آموزش، فرهنگ سازی و ... به عنوان پل ارتباطی میان مردم و دولت مطرح هستند و می توانند محیط زیست استان را در مسیر کاهش و به حداقل رساندن معظلات زیست محیطی و برطرف کردن آسیب های ناشی از آن یاری رسانند.

وی ادامه داد: آموزش و اطلاع ‌رسانی مسائل محیط زیست متناسب با معضلات و مشکلات زیست محیطی، اقلیم  و فرهنگ حاکم بر منطقه می تواند نقش مهمی در کاهش مشکلات موجود داشته به طور مثال می توان گفت یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی استان عدم مدیریت پسماند خانگی و نخاله های ساختمانی در مرکز و شهرستانهای استان بوده که نیازمند مشارکت همه مردم، ارگانهای دولتی و سمن های زیست محیطی است. سازمان های مردم نهاد استان با آگاهی  بخشی به مردم در خصوص آسیبهای زیست محیطی ناشی از عدم مدیریت پسماندو استفاده از ظروف یکبار مصرف و کیسه های پلاستیکی نقش مهمی در سلامت جامعه، زیستگاههای طبیعی و حیات وحش ایفا کنند.

در پایان نمایندگان سازمان های مردم نهاد حاضر در این نشست به بیان دیدگاهها،  نقطه نظرات و دغدغه های خود پرداخته و مقرر شد یکی از محله ها یا مناطق حاشیه شهر به عنوان پایلوت اقدامات زیست محیطی اداره کل حفاظت محیط زیست و سازمان های مردم نهاد شهرستان زاهدان با مشارکت اهالی محل برای داشتن  محله سبز و عاری از زباله انتخاب و پس از رسیدن به این هدف به عنوان الگوی اجرایی محله سبز معرفی شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: