به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رییسی در ادامه سخنانش در نشست هم اندیشی فعالان محیط زیست افزود: یکی از جلوه های امر به معروف و نهی از منکر حفظ محیط زیست است و باید با هرگونه تخریب محیط زیست با برخورد زبانی تا انتظامی و قضایی جلوگیری کرد.

وی گفت: حفظ محیط زیست یک معروف و وظیفه همگانی است و همه آحاد مردم و نخبگان در خصوص محیط زیست دغدغه دارند و می دانند امروز آب، خاک، جنگل، هوا و فضا سرمایه الهی برای زیست انسان ها و همه موجودات است.

رئیس دستگاه قضا افزود: امروز برخی وابسته به قدرت و ثروت به تخریب محیط زیست روی می آورند و وقتی ما این اقدام را از طرف یک فرد عادی ممنوع می دانیم از یک موسسه یک سازمان هم به هیچ وجه پذیرفته نیست.

وی گفت: نزولات آسمانی در همه جای عالم به عنوان برکت مطرح است و چرا به خاطر نبود زیرساخت ها برخی ها از باران زیاد گلایه دارند، معلوم است که لایروبی ها انجام نشده است و جنگلی که باید حافظ این گونه سیلاب ها باشد تخریب شده است و مسیل هایی که می تواند آب را حفظ کند و در مسیر خود قرار دهد، با آسیب مواجه شده است چون به محل ساخت و ساز تبدیل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: نگاه ها در خصوص حفظ محیط زیست باید کارشناسی باشد و تصرف کردن نباید در دست یک سازمان یا یک اداره یا جمعی کوچک باشد و اگر تغییری ضروری بود باید قانون آنقدر پیچیده باشد که امکان آن سخت شود نه اینکه با یک مصوبه کمیسیون کاربری یک منطقه تغییر کند.

وی گفت: اگر هم ضرورتی بود که درختی قطع شود حتما باید این تصمیم در دست یک شخص یا کمیسیون خاص نباشد و از اجرای پروژه اقتصادی که به جنگل و آب و خاک آسیب می رساند باید خودداری شود.

توسعه یافتگی باید در پرتو حفظ محیط زیست باشد

رئیس قوه قضاییه گفت: توسعه یافتگی باید در پرتو حفظ محیط زیست باشد و یکی از جلوه‌های امر به معروف و نهی از منکر هم حفظ محیط زیست است.

سید ابراهیم رئیسی در نشست هم اندیشی فعالان محیط زیست با تبریک سالروز ولادت امام رضا (ع) به تعالیم این امام همام در خصوص حفظ محیط زیست اشاره کرد و افزود: پیش از آنکه لازم باشد دلایل نقلی برای ضرورت حفظ محیط زیست ارایه کنیم دلایل عقلی وجود دارد.

وی حفظ محیط زیست را لازمه زندگی بشریت و زنده بودن طبیعت دانست و بر تعالیم قرآن کریم و اهل بیت (ع) بر حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت: حوزه و دانشگاه نیز تحقیقات فراوانی با استناد به سخنان امامان و پیشوایان در خصوص ضرورت حفظ محیط زیست انجام داده است و ما در سیره ائمه و به خصوص در سیره امام رضا (ع) می‌بینیم که جای جای زندگی شان بر حفظ محیط زیست استناد دارد.

حجت الاسلام‌ والمسلمین رئیسی گفت: در هر گونه توسعه در کشور باید حفظ محیط زیست مد نظر قرار گیرد و اگر مطالعات نشان دهد که با ساختن کارخانه و بنگاهی به محیط زیست آسیب وارد می‌شود این ساخت و ساز نباید انجام شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: