به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دکتر پیر حسین کولیوند درخصوص غرق شدگی اظهار کرد: ورود یا آسپیراسیون آب یا هر مایع دیگری به داخل ریه ها را غرق شدگی می نامند. شایع ترین غرق شدگی با آب شیرین صورت می گیرد و این غرق شدگی به خصوص در بین کودکان نوپا و پسران جوان و کودکان مبتلا به انواع تشنج شایع تر است و در بعضی موارد غرق شدگی در مقدار کمی آب مانند آب وان حمام هم اتفاق میفتد.

*غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا محسوب می شود

وی با بیان اینکه غرق شدگی سومین علت مرگ ناشی از حوادث غیرعمدی در دنیا محسوب شده و مسئول ۷ درصد کل مرگ های مرتبط با حوادث است، درخصوص علائم غرق شدگی خاطرنشان کرد: مشاهده فردی که به مدت طولانی و غیرطبیعی در آب دست و پا می زند یا فردی که به مدت طولانی صورتش داخل آب قرار گرفته است، این هشدار را می دهد که با یک مورد غرق شدگی مواجه هستیم. در هنگام غرق شدگی، ابتدا فرد به دلیل کمبود اکسیژن و استرس، به صورت غیرطبیعی تقلا می کند، سه دققیه پس از ماندن در زیر آب، کاهش سطح هوشیاری رخ داده و پس از ۶ دقیقه، آسیب های مغزی آغاز می شود. چند دقیقه بعد، ضربان قلب نامنظم شده و پمپاژ خون مختل می شود، لب ها و پوست رنگ پریده یا آبی رنگ، سرفه همراه با خلط، کاهش هوشیاری، قطع تنفس یا دشواری تنفس و ضربان قلب نامنظم برای فردی که حتی در کنار ساحل و خارج از آب قرار دارد هم می تواند علامت غرق شدگی محسوب شود.

*راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی

 رییس سازمان اورژانس کشور درخصوص راهکارهای پیشگیری از غرق شدگی بیان کرد: آشنایی با فنون شنا و آشنایی با محدودیت ها و رعایت آنها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا است. اطلاع از وضعیت عمق آب قبل از تصمیم به شیرجه و حتی قبل از ورود به آب ضروری است، چراکه شیرجه در آب های کم عمق، خطر ضربه به سر و نیز شکستگی گردن را به دنبال دارد و همچنین، ورود به آب های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می دهد.

وی افزود: بررسی دمای آب نیز ضروری است؛ به عنوان مثال، اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن به ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، علت این توصیه پیشگیری از شوک دمایی است. به هیچ وجه تنها و در محیط هایی که نجات غریق حضور ندارد، شنا نکنید. از شوخی های خطرناک در آب و درهنگام شنا، خودداری کنید. پس از مصرف داروهایی که منجر به خواب آلودگی می شود، شنا نکنید. در حمام و حین استفاده از وان، مراقب کودکان و سالمندان باشید. توانایی خود را در شنا کردن، بیش از حد درنظر نگیرید. یک سوم قربانی های غرق شدگی، با فن شنا به طورکامل آشنا بوده اند.

دکتر کولیوند تصریح کرد: در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید فقط با استفاده از چوب، طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به وی کمک کنید. همچنین، برای نجات یک غریق، ابتدا امنیت خود را در نظر بگیرید و از پشت به غریق نزدیک شوید و از او بخواهید تقلا نکند. پس از رساندن غریق به ساحل، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید. بسیاری از رودخانه ها، با وجود ظاهری آرام، بسیار خطرناک و عمیق هستند به نحوی که فرد بعداز چند قدم جلو رفتن، در رودخانه متوجه عمق زیاد آن شده و گرفتار گرداب می شود. لذا توصیه می شود، بدون اطلاع از وضعیت رودخانه ها، هرگز برای شنا، در آن اقدام نکنید.

رییس سازمان اورژانس کشور در ادامه درخصوص آمار غرق شدگی از ابتدای فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری در ۳۱ استان کشور، عنوان کرد: از اول فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری، از مجموع ۶۳۶ مصدوم و فوتی حوادث ناشی از غرق شدگی، ۲۲ درصد مربوط به میانگین سنی ۱۱ تا ۲۱ سال، ۱۶ درصد مربوط به ۴ تا ۱۰ سال، ۱۵ درصد مربوط به ۳۱ تا ۴۰ سال، ۲۳ درصد مربوط به گروه سنی ۲۱ تا ۳۰ سال، ۷ درصد مربوط به گروه سنی ۴۱ تا ۵۰ سال، ۶ درصد مربوط به کودکان زیر ۳ سال، ۵ درصد مربوط به ۵۱ تا ۶۰ سال و  ۶ درصد مربوط به گروه سنی ۶۱ سال و بیشتر، هستند.

وی افزود: در این مدت، کوچکترین فرد غرق شده پسربچه ۶ ماهه‌ ای در روستای تازه کند اردبیل بود که پس از انتقال به بیمارستان و درمان، ترخیص شد. مسن ترین فرد غرق شده هم، خانم ۸۴ ساله در ارومیه و یک آقای ۸۴ ساله در صومعه سرا (گیلان) که هر دو در محل حادثه جان باختند.

رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به غرق شدگی ۶۳۶ نفر در محیط‌های آبی از اول فروردین تا ۲۱ تیر ۱۳۹۸ در سطح کشور، بیان کرد: ۲۱۳ نفر پس از نجات از غرق شدگی توسط اورژانس پیش بیمارستانی تحت مداوای اولیه قرار گرفتند که ۱۸۱ مصدوم جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی منتقل و ۳۲ نفر در محل حادثه درمان شدند. همچنین، ۴۲۳ نفر نیز، جان خود را در این مدت از دست داده‌ اند.

*رودخانه‌ ها در صدر حوادث ناشی از غرق شدگی قرار دارند

دکتر کولیوند با اشاره به اینکه رودخانه‌ ها در صدر حوادث ناشی از غرق شدگی قرار دارند، گفت: در ۱۱۴ روز گذشته و از مجموع ۶۳۶ غریق از نظر تفکیک مکانی ۲۴۰ نفر معادل ۳۸ درصد از کل غریق‌ها در رودخانه‌ ها، ۱۴ درصد در سایر محیط‌ های آبی شامل (حوض، جوی، آب انبار و…)، ۱۱ درصد در دریاچه پشت سد، ۱۹ درصد در دریا، ۹ درصد در استخر کشاورزی، ۶ درصد در کانال آب و ۳ درصد در استخر شنا دچار غرق شدگی شده ‌اند.

وی ادامه داد: از ابتدای فروردین ماه تا ۲۱ تیرماه سال جاری، استان‌های مازندران، آذربایجان غربی و تهران در صدر بیشترین حوادث ناشی از غرق شدگی هستند و در ۱۱۴ روز گذشته بیشترین غرق شدگی ها به ترتیب به استان های مازندران، با ۱۰۳ نفر، آذربایجان غربی با ۴۳ نفر و تهران با ۴۱ نفر اختصاص دارد. بیشترین فوتی نیز به ترتیب به مازندران با ۴۲ نفر، گیلان با ۲۹ نفر و استان‌های سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری با ۲۳ نفر، اختصاص دارد.

به گفته رییس سازمان اورژانس کشور، بیشترین حوادث ناشی از غرق شدگی در ۱۳ اردیبهشت با ۲۷ مورد، ۷ تیر با ۲۳ مورد و ۲۱ تیر با ۲۱ مورد به ثبت رسیده است و در این مدت بیشترین فوتی ناشی از غرق شدگی به ترتیب در روزهای ۱۴ تیر با ۱۶ نفر، ۱۳ اردیبهشت با ۱۵ نفر و ۱۴ خرداد و ۷ تیر با ۱۲ نفر اتفاق افتاده است