به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ نخستین جلسه ی معاونت آموزش با سازمان های مردم نهاد با حضور اسکندر امیدی نیا معاون آموزش سازمان حفاظت  محیط زیست و علی مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان و همچنین جمعی از نمایندگان سازمان های مردم نهاد در محل سالن سرو سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

امیدی نیا در این نشست گفت: رویکرد اصلی و اولویت سازمان تنویر افکار عمومی آگاهی رسانی به مردم در ساختار مباحث شهروندی بر اساس رویکرد توسعه پایدار است.

امیدی نیا در خصوص گفتمان محیط زیست گفت: گفتمان محیط زیست باید به گفتمان غالب در جامعه توسعه پایدار تبدیل شود، توسعه پایداری که بر مبنای خرد و عقلانیت است نه مباحث تجاری.

وی ادامه داد: مسئله پسماند اولویت اول سازمان و موضوع  بسیار مهمی است، در بسیاری از کشور های دنیا به ازای هر یک دلار هزینه ای که برای مدیریت پسماند انجام می شود 14 دلار درآمد دارد.همون گونه که آب و خاک و هوا در سلامتی و کیفیت زندگی ما نقش دارند از پسماند نیز نباید غافل شد.

امیدی نیا با اشاره به گذشت 15 سال از تصویب قانون مدیریت پسماند در سال 1383 گفت: می خواهیم بر اساس فرمولاسیون جهانی سیپا (CEPA) جامعه شامل مردم و مسئولین را درخصوص مدیریت پسماند آگاه کنیم.

معاون سازمان محیط زیست گفت: ایران کشوری است که ما در آن زندگی می کنیم و شرایط امروزی پسماند حاصل عملکرد فرد فرد ما است و ورود تکنولوژی های مختلف بدون فرهنگ سازی و آموزش اختلالات زیادی را به بار می آورد.

سرپرست معاونت آموزش و مشارکت های مردمی افزود: زمانی موفق خواهیم بود که پسماند را باید با معیشت و اقتصاد مردم گره بزنیم.

این گزارش می افزاید: در ادامه علی مریدی مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز خرسندی از ارتقا سطح مشارکت و تخصص سازمان های مردم نهاد در حوزه محیط زیست گفت: یکی از آرزوهای من از گذشته این بود که این نهاد ها در سطوح تخصصی تصمیم گیری کنند و به کمک سازمان های دولتی بیاییند.

وی ادامه داد: در حوزه اطلاع رسانی و هم در حوزه مسائل تخصصی مربوط به مدیریت پسماند، سازمان محیط زیست نیازمند کمک سمن ها هستیم.

مریدی در پایان گفت: امسال بودجه مناسبی برای مدیریت پسماند تخصیص یافته و برنامه خوبی هم تدوین شده است که این برنامه را با سمن ها مطرح می کنیم تا نظرات آن ها را هم داشته باشیم .

مطالبات مردم باید تخصصی، و بر اساس مستندات باشد وصحت و اجرایی بودن آن زیر سئوال نرود.

در پایان این نشست، سازمان های مردم نهاد نقطه نظرات و برخی از دستاوردهای در حوزه پسماند صحبت کردند.