به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا؛  اکثریت زنان تهرانی گله دارند که پایتخت برای زنان امن نیست بخصوص وقتی خورشید می رود و فضای تاریک می شود .  این در حالی است که سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران از فرآیند مطالعه برای بررسی احساس امنیت زنان در پایتخت خبر می دهد.

کافی است ساعت 9 شب ، مثلا در بولوار کشاورز که مرکز تهران است قدم بزنید. نمی توان تا انتهای بولوار به تنهایی بروید و احساس امنیت داشته باشید حال این یک نقطه از هزاران نقطه ناامن این شهر بزرگ برای زنان است . 

از نظر بسیاری از زنان فضاهای بسیاری در شهر وجود دارد که حس امنیت به زنان نمی دهد و مدیریت شهر سال ها است که در حال بررسی وضعیت امنیت زنان است و شاید بتوان ادعا کرد اقدام موثری تا کنون انجام نداده است.

در این رابطه به سراغ زهرا بهروز آذر؛ سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران رفتیم تا از وضعیت موجود و برنامه آینده در خصوص رسیدن به شهر امن برای زنان اطلاع کسب کنیم.

شناسایی ادبیات شهر امن برای زنان

زهرا بهروز آذر؛ سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در این رابطه به خبرنگار برنا گفت: شهر امن  مولفه دارد. هم بحث کالبدی مطرح  است و هم آن که سلامت دیجیتال و ایمن بودن از لحاظ بحران اهمیت دارد.

 

وی در رابطه به وضعیت امنیت زنان در پایتخت عنوان کرد:  در حال شناسایی عناصر و مطالعه ادبیات امنیت زنان در شهر  هستیم. خود را ملزم می کنیم که در عرصه های مختلف کار کنیم. بخشی طبق برنامه سوم توسعه شهرداری تکلیف شده که به زودی ابلاغ می شود .

 

شناسایی فضاهای بی دفاع شهر

سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران اظهار کرد: در خصوص بحث های کالبدی مولفه شهر امن برای زنان صحبت هایی شده است و در واقع تکلیف شده تا فضاهای بی دفاع شهر شناسایی شده و بهسازی شود . البته این شناسایی ها مدت ها است انجام می شود  ولی جهت دهی و تسریع را در دستور کار داریم.

از مردم برای عدم احساس امنیت سوال می پرسیم

وی در خصوص اینکه  تهران از منظر روشنایی در شب برای زنان امن نیست چه برنامه هایی برای تنظیم نور شهر در شب برای ایجاد امنیت بیشتر در دستور کار وجود دارد : تهران نور خوبی دارد. برای بهبود روشنایی برنامه ریزی شده است ؛ تقریبا در معابر اصلی و حاشیه بیمارستان ها مسئله را نداریم ولی ممکن است در برخی مناطق این مشکل را داشته باشیم. بهسازی نوری را به صورت پایلوت در منطقه 10 شروع کردیم.

سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران با تاکید بر اینکه امنیت شهر برای مردم ساکن در آن برای شهرداری اهمیت دارد ادامه داد : برای بهتر شدن شرایط از مردم کمک می طلبیم و از خودشان سوال می کنیم که در کوچه ها و کدام محله ها احساس نا امنی دارند ؛ سپس  محله ها را شناسایی کرده  و تلاش برای ایمن شدن آغاز می شود . برای امن تر شدن فضای شهری به مشارکت مردمی نیاز داریم هر چقدر همراهی و اطلاع رسانی مردمی بیشتر باشد و به مسئولان اعتماد کنند مسیر بهبود تسریع می شود .

فقط نور نیست که امنیت می آورد

آذر تصریح کرد:  نورپردازی در ایجاد امنیت شهری موثر است ولی کافی نیست و تنها نباید نور مناسب را مولفه ایجاد امنیت برای مردم در تردد های شبانه دانست . اصلاحات ساختاری و معبری باید انجام شود که  با حمایت در معاونت اجتماعی این مهم را نیز  پی می گیریم و لازم است سایر معاونت ها از جمله شهرسازی و حمل ونقل و ترافیک با هم همراه شوند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه با قطعیت نمی توانیم بگویم 22 منطقه تهران شرایط امنی برای تردد تهرانیان دارد گفت : ولی می توانیم از امنیت مناسب  معابر اصلی  بگوییم، ناامنی در معابر اصلی نقطه ای است و به صورت گسترده شهر در بخش معابر اصلی خود ایمن است . باز نیز برای رسیدن به یک شهر امن بخصوص برای قشر زنان به همراهی مردمی نیاز داریم تا نقطه ناامن از دید دور نماند . در تلاش هستیم میزان امنیت را از نگاه زنان مناطق مختلف بسنجیم و برآوردی برای ایجاد فضای امن برایشان داشته باشیم که این بررسی ها در معاونت اجتماعی و دفتر مطالعات انجام خواهد گرفت.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: