به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا، یکصد و بیستمین جلسه شورای اجتماعی کشور صبح امروز با حضور عبدالرضا رحمانی‌فضلی در وزارت کشور برگزار شد.

رحمانی فضلی در ابتدا با بیان اینکه حدود دو سالی است که بحث کودکان کار با رویکرد ساماندهی،  صیانت و حفاظت در دستور کار است گفت: گزارش ها حاکی از آن است که این کودکان در محل‌های نامناسبی نگهداری می‌شوند و توسط باندها  مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

او ادامه داد : طبق ارزیابی ها مشخص شد که بخش زیادی از کودکان کار داخل کشور از کودکان کار اتباع خارجی هستند.

وزیر کشور افزود: موضع ما در مقابل کودکان کار، حرفه‌آموزی، آموزش و در صورت نیاز، خدمات درمانی است که تصمیم گرفته شده تا کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی، این خدمات را برای این کودکان ارائه دهند.

او با بیان اینکه ورود کودک از افغانستان، موضوع جدی است که قرار است ما این را با دولت افغانستان در میان بگذاریم بیان کرد: این درحالی است که بیشتر این کودکان غیرقانونی وارد می شوند و باید ساماندهی شوند.

 رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد : اگر دولت افغانستان در این رابطه تصمیمی اتخاذ نکند، ما مجبور می‌شویم به عنوان افرادی که غیرمجاز وارد کشور شده‌اند، این کودکان را به کشور خودشان بازگردانیم.

او افزود: در جلساتی که داشتیم مقرر شد، نیروی انتظامی با باندهای سوءاستفاده کننده از این کودکان برخورد جدی کنند، همچنین قوه قضائیه هم در مواردی که نیاز باشد ورود خواهد کرد.

وزیر کشور ادامه داد: با توجه به اینکه متولی اصلی هماهنگی این کودکان بهزیستی است اما شهرداری نیز متعهد شد که درباره محل‌های نگهداری این کودکان، به وظایف خود عمل کند.

او با اشاره به این نکته که هیچ‌یک از مردم و ما به عنوان مسئول راضی به کار اجباری این کودکان به جای گذراندن وقت در کنار خانواده هایشان یا تحصیل و تفریح آن ها نیستیم ، ادامه داد: در این راستا اقداماتی برای حفظ و صیانت از این کودکان در دست انجام است.

رحمانی فضلی یادآور شد:  حرفه‌آموزی و آموزش از اصلی ترین موارد در دستور کار ما در مواجه با کودکان کار است.

وزیر کشور عنوان کرد: از آغاز طرح تا به امروز، ۳۰۰ کودک کار شناسایی شدند که از این تعداد حدود ۸۴ درصد اتباع خارجی، حدود ۸۸ درصد پسر،حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد کودک کار غیرمجاز و حدود۴۴ درصد از این کودکان، بازمانده از تحصیل هستند.

او در پایان گفت : دو مرکز یاسر و بعثت قرار است این تعداد کودک را که حدودا به 300نفر می رسند، به شکل موقت نگهداری کنند.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: