به گزارش برنا ، نشست خبری زهرا گیتی نژاد، مدیرعامل جمعیت خیریه مهر گیتی و اعضای هیات مدیره امروز برگزار شد. این موسسه که با شعار «تلاش برای ساختن ایرانی عاری از تبعیض و فقر فرهنگی» تشکیل شده است، بیشترین فعالیت خود را در زمینه نوسازی و بازسازی مدارس با نگاهی به مناطق آسیب دیده از حوادث غیرمترقبه متمرکز کرده است.

گیتی نژاد با اشاره به اینکه گزارشها و برآوردهای وزارت آموزش و پرورش نشان داد تعداد مدارس آسیب دیده استان لرستان ۳۱۰ مدرسه تعمیری و ۱۱۰ مدرسه تخریب شده است، گفت: در استان گلستان ۳۰۲ مدرسه نیاز به تعمیر داشت و ۲۲ مدرسه باید تخریب کامل می شد. در خوزستان ۳۵ مدرسه نیاز به تخریب داشت و ۷۸ مدرسه هم باید تعمیر می شد، لذا برای نوسازی و بازسازی مدارس مناطق آسیب دیده، کمپین #ازنومیسازیم را شروع کردیم.

او ادامه داد: یک تیم تحقیقاتی برای مدارس آسیب دیده اعزام شد که فیلم و گزارش تهیه کرده اند. با آغاز این کمپین، کمکهای نقدی مردم از داخل و خارج به حساب موسسه واریز شد و تعداد زیادی از دوستان هم قرارداد تامین مالی نوسازی مدارس را بستند که ۱۴ فقره شد. ۵ میلیارد تومان تعهدات ما برای نوسازی مدارس گلستان، لرستان و خوزستان است.

به گفته گیتی نژاد، این موسسه تاکنون ۱۲ فقره احداث مدارس در سه استان را در دست احداث دارد که بالغ بر ۲۱ کلاس را شامل می شود. از جمله در شهر معمولان لرستان، یک مدرسه ۶ کلاسه با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان در حال ساخت است. ۲ مدرسه هم به صورت نوسازی در حال تعمیرات است.

او با اشاره به اینکه شرکت داروسازی بایر آلمان هم هزینه ساخت یک مدرسه شش کلاسه در منطقه سرکلاته از کردکوی استان گلستان را تقبل کرده است، گفت: مراحل اداری این کار در حال انجام است.

این نیک اندیش با بیان اینکه مسئولان دستور داده اند تا ابتدای مهرماه، کلیه مدارس باید آماده شوند، گفت: ولی این کار مقدور نیست. من به مدیرکل نوسازی مدارس استان لرستان گفتم مدارس سه کلاسه تا بهمن ماه آماده می شود و مدارس ۶ کلاسه یک سال طول می کشد.

گیتی نژاد درباره مراحل ساخت مدارس در مناطق آسیب دیده گفت: وقتی ما قرارداد می بندیم ابتدا می گوییم باید فوندانسیون ریخته شود و پس از تایید مهندسان ناظر موسسه مهرگیتی، درصدی از مبلغ تعهد، به حساب نوسازی مدارس واریز می شود. نهایتا وقتی مدرسه آماده شد، حتما برای افتتاح می رویم. در برخی روستاها کل اراضی را اب برده است و باید همه ساختمانها جابجا شود. در دو روستا، به ما زمین برای ساخت مدرسه نداده اند چون کل روستا باید تغییر مکان یابد. عدم تحویل زمین، یکی از مشکلات موجود ما در بازسازی و نوسازی مدارس است.

نوسازی مدارس کرمانشاه

نوسازی و بازسازی مدارس آسیب دیده از زلزله کرمانشاه هم یکی دیگر از اقدامات موسسه خیریه مهرگیتی است. مدیرعامل این موسسه در نشست خبری خود گفت: در کرمانشاه ۹ مدرسه آسیب دیده از زلزله را به صورت کامل نوسازی کرده ایم که ۲ مدرسه آن سال گذشته افتتاح شد و ۴ مدرسه دیگر در ۳۱ مرداد افتتاح و ۴ مدرسه هم در ۳ مهرماه افتتاح می شود.

حامیان موسسه چه کسانی هستند؟

گیتی نژاد درباره حامیان و نیک اندیشان موسسه مهرگیتی گفت: نمی توان به دقت، تعداد حامیان موسسه را بیان کرد چون برخی از افراد، تغییر می کنند.

او ادامه داد: شاید ۱۰۰۰ حامی در خارج و داخل کشور داریم وقتی ۱۲۰۰ دانش آموز داریم، بعضی از حامیان ۲ دانش آموز دارند و برخی ۴۰ دانش آموز را تحت پوشش دارند. حامیان زیادی داریم در بازارچه ها به ما کمک می کنند، تعداد زیادی داوطلبان به ما کمک می کنند. حامیان زیادی به ما کتاب و رایانه اهدا می کنند. یکی از دوستان ما مدیرکل یک سازمان دولتی هستند که در بازدید از موسسه ما گفت: اگر این موسسه، مربوط به دولت بوده ۵۰ کارمند رسمی خواست، ولی ما همه کارها را با نیروهای داوطلب و عاشق انجام می دهیم و کارمند زیادی نداریم.

گیتی نژاد در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه ۱۰۰ مدرسه از ۳۳۰ مدرسه احداثی موسسه به وسیله پویش #ایران_من و با مشارکت فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی در ۱۸ استان کشور ساخته شده است، گفت: حامیان، پول به حساب موسسه واریز می کنند و کار اجرایی بر عهده موسسه مهرگیتی است و مدارس را پس از ساخت تحویل آموزش و پرورش می دهیم.

تجهیز و کمک به مدارس و دانش آموزان محروم

تقدیم ملزومات و کمک به دانش آموزان مناطق محروم و کمتربرخوردار یکی دیگر از کارهای موسسه مهرگیتی است. گیتی نژاد مدیر عامل این موسسه درباره طرح اهدای رایانه گفت: ما بیش از ۲۸۰۰ رایانه به مدارس مناطق کمتر برخوردار ارسال کرده ایم. همچنین در طرح تجهیز مدارس هم اهدا کیف، لوازم التحریر، لوازم بهداشتی، کفش و سایر ملزومات به دانش آموزان مناطق محروم در نظر گرفته شده است. تجهیز مدارس به تجهیزات آزمایشگاهی، لوازم ورزشی و ملزومات خوابگاه های شبانه روزی از جمله مواد غذایی در زمره اقدامات این موسسه است. تجهیز ۱۰۰ مدرسه به بخاریهای تابشی از جمله اقدامات این موسسه خیریه بوده است.

او در ادامه گفت: برگزاری کلاسهای آموزشی برای معلمان از جمله فعالیت های موسسه مهر گیتی است. داستانخوانی هم از جمله فعالیت های این مرکز است.

این نیک اندیش با اشاره به اینکه نباید بچه ها را در دوران تحصیل از مدرسه و درس جدا کرد، گفت: در مناطق محروم، دخترها را زودتر شوهر می دهند و پسرها هم به زودی ترک تحصیل می کنند و به خانه و زندگی می پردازند، ما بچه ها و والدین را تشویق می کنیم به درس خواندن و نباید بگذاریم آنها از درس خواندن جدا شوند.

او در ادامه سخنانش گفت: در این مدرسه ها که با عشق ساخته شده است، به مدیران مدرسه می گویم شعارهای «مرگ» را دور بریزید. عشق و مهر را به بچه ها یاد بدهید و شعارهای زنده باد را بگویید. زنده باد ایران، زنده باد عشق، زنده باد خانواده ما، زنده باد معلم ما و مانند آن را ترویج کنید. در ساخت مدارس تلاش می کنیم با دولت مشارکت کنیم. بسته به آورده ای که نیک اندیش برای ما داده است و میزان بودجه اداره نوسازی آموزش و پرورش، تلاش می کنیم مدرسه ای را که نیمه تمام است تکمیل کنیم. بنابراین تلاش می کنیم مدارس نیمه تمام تکمیل شود.در استان خراسان جنوبی و قزوین، مدارس بزرگ نیمه تمام را تکمیل کردیم.

گیتی نژاد گفت: برخی مشکلات اداره آموزش و پرورش بعضا به ما منتقل می شود. از جمله اینکه قول مشارکت می دهند و ما فضای آموزشی را می سازیم ولی دیوارکشی و محوطه سازی که با اداره نوسازی است، بعضا یک تا ۴ سال طول می کشد تا انجام شود.  در بازسازی مدارس مناطق سیل زده، دولت قول همکاری داد و به صورت مشارکتی برای ساخت مدارس با آنها قرارداد بستیم.

سیل نوروزی و اقدامات موسسه

وی در ادامه گزارش اقدامات موسسه مهرگیتی در سیل نوروزی امسال گفت: در سوم فروردین ماه فراخوان جمع آوری کمک های مردمی را برای سیل گلستان دادیم. بلافاصله در چهارم فروردین ماه متوجه شدیم حسابهای ما مسدود شده است ولی با پیگیری ای که با هلال احمر داشتیم، حسابها باز شد و کمک رسانی ها انجام شد.

او افزود: ارسال ۱۰۰ کولر، ۵۰ تن خوراک دام، واکسیناسیون ۲۲ هزار و ۵۵۰ راس دام در لرستان را داشتیم و حدود ۹۰۰ میلیون تومان کمک غیرنقدی در اختیار سیل زدگان استان لرستان قرار دادیم.

به گفته وی برگزاری کمپین #عروسکهای_من با هدف پیشگیری از اخلال استرس پس از سانحه (PTSD) با اهدای ۱۲۰۰ عروسک به کودکان سیل زده لرستان و خوزستان توسط موسسه مهرگیتی برگزار شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: