به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا؛  سرانه مطالعه در ایران کاهش یافته است ؛ این خبر تازه نیست ؛ مدت ها است که از کاهش تمایل ایرانیان به کتابخوانی گفته می شود ولی در این میان هر چقدر کاهش مطالعه داشته ایم افزایش حضور افراد را در فضای مجازی شاهد بودیم  با تمام این شرایط، هنوز  هستند کسانی که بخشی از هزینه ماهیانه خود را برای خرید کتاب تعیین کرده اند .

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در خصوص  اینکه تمایل مردم ؛ بیشتر به سمت مطالعه چه سبک کتبی است به برنا گفت :  به نظر می رسد قرآن حرف اول را در سبد خرید مطالعاتی مردم می زند و پس از آن کتب روانشناسی، علمی ، شعر و رمان در مراتب بعدی قرار می گیرد.

وی در رابطه با دلایل تغییر ذائقه مردم گفت: افت در حافظ خوانی به خصوص در نسل جوان وجود نداشته است؛ اما فضای مجازی کتاب را به محاق برده است. مردم به راحتی سرچ می کنند و نیاز به خرید کتاب نیست چرا که از طریق اپلیکیشن ها به آن دسترسی دارند.

خلیل آبادی با اشاره به گران شدن کتاب عنوان کرد: کتاب های کمک درسی فروش دارد و یکی از آفات نشر و چاپ همین نکته است چرا که اقتصاد آن حوزه فعال است و در حوزه های دیگر ناشرین با مشکل  رو به رو هستند و صرفه اقتصادی در کتاب و انتشارات نیست. علت عدم استقبال مردم به مطالعه گرانی، تغییر ذائقه و تغییر نگاه از مکتوب به دیجیتال است.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: