به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ فعالیت سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد طی چند سال اخیر در کشور  رشد خوبی داشته و شاهد فعالیت‌های آنان در زمینه‌های مختلف به‌خصوص در ابعاد اجتماعی و فرهنگی بوده‌ایم.  سمن‌ها برای حفظ محیط زیست و کمرنگ کردن آسیب‌های اجتماعی با اهدافی مشخص، مسیرهای درستی را طی کرده‌اند.

و در تمام سال‌هایی که سازمان‌های مردم نهاد فعالیت داشتند، سمن‌ها تلاش داشتند  تا مجمعی را برای انسجام فعالیت‌ها و هدفمندتر شدن کارهایشان تشکیل دهند که این مهم بعد نزدیک به دو دهه، در بهمن ماه گذشت میسر شد و مجمع ملی سازمان های جوانان کشور تشکیل و هیات رئیسه آن  مشخص شدند.

سجاد سالک، مدیرکل مشارکت های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، در گفتگو با خبرنگار برنا از  عملکرد 6 ماهه این مجمع چنین گفت: در بهمن ماه سال گذشته پس از 18 سال مجمع سازمان‌های مردم نهاد جوانان که مصوبه شورای عالی جوانان را در بیش از 4 نوبت در پی داشت تشکیل شد، اساسا یکی از فلسفه‌های تاسیس مجمع ملی جوانان تجمیع نظرات سازمان‌های مردم نهاد و پیگیری و خواسته‌های مجموعه سمن‌های حوزه جوانان کل کشور است، طبیعتا هر فعالیت تاسیس در ابتدا با چالش‌هایی همراه است و به هرحال تاسیس یک نهاد زمانی را طلب می‌کند تا آن نهاد جایگاه خود را پیدا کند و مجمع ملی جوانان نیز از این قاعده مستثنی نیست و نخواهد بود

سالک ادامه داد: برای تشکیل مجمع ملی جوانان مشکلات و موانعی بسیاری وجود داشت و حتی گاها مخالفت‌هایی نیز در بر داشت، اما خوشبختانه با از سر راه برداشتن موانع توانستیم آئین‌نامه داخلی را توسط خود اعضا تدوین و به تصویب برسانیم و فعالیت خود را شروع کنیم. همچنین طی ماه‌های گذشته مجمع ملی جوانان تلاش کرده خود را به مسئولین، سازمان‌ها و ارگان ها معرفی کند تا  در ادامه مسیر سهل‌تری را برای میسر کردن خواسته‌ها و مطالبات سمن‌ها در پیش بگیرد و خوشبختانه در این راه تعاملات و نشست‌های فراوانی با قوه قضائیه، وزارت کشور و سازمان فنی حرفه‌ای و باقی ارگان‌ها برگزار شده است.

سالک در ادامه به وضعیت خاص سمن‌ها از زمان تشکیل پرداخت و گفت: مجمع ملی جوانان در این دوره که سال اول تشکیل آن است وضعیت خاصی را طی کرد اما پس از اتمام این دوره مطابق اساسنامه و تشکیل دوره بعدی که بهمن ماه امسال صورت خواهد گرفت، مجمع ملی جوانان به صورت دوساله تشکیل خواهد شد.

مدیرکل طرح‌های مشارکت اجتماعی وزرات ورزش و جوانان در رابطه همکاری‌هایی که اعضای سمن‌ها با مجمع در این مدت داشتند بیان کرد: طی مدت اخیر جلسات متعددی در خصوص همفکری مابین سمن‌های جوانان تشکیل شد و این سمن‌ها مجمع را به‌عنوان  پشتوانه‌ای پذیرفته‌اند و می‌دانند اگر مانعی سر راه فعالیت‌هایشان باشد با کمک مجمع می توانند مسیر را هموار کنند.

وی ادامه داد: ارتباطی میان مجمع ملی جوانان و نمایندگان مجلس صورت گرفته که در پیشبرد فعالیت‌های قانونمند سمن‌ها بسیار مثمرثمر بوده است. تعامل سازنده برای اظهارنظر جوانان در عرصه‌های مختلف قانونگذاری به وجود آورده است.

سالک در خصوص انتقادهایی که از سوی برخی از افراد به سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد در حوزه جوانان وارد می‌شود نیز بیان کرد: درصد بازدهی سازمان‌های جوانان مردم نهاد از بسیاری از سازمان‌ها دولتی بیشتر است و اگر افرادی معتقد هستند که سازمان‌های مردم نهاد مفید نیستند و کاری را انجام نمی‌دهند باید از خود بپرسند سازمان‌های حاکمیتی به چه شکلی به فعالیت در حوزه‌های مختلف همچون جوانان و آسیب‌های اجتماعی می پردازند و همچنین میزان همکاری سازمان‌های دولتی با سمن‌ها و انجمن‌های مردم نهاد که غیر دولتی هستند به چه شکل است و چقدر تمایل به همکاری با آنان دارند، آن زمان است که باید شاخص اندازه‌گیری فعالیت‌های انجمن‌های مردم نهاد را مورد واکاوی قرار دهند و از آن انتقاد کنند.

وی افزود: عملکرد سازمان‌های مردم نهاد را باید با وضعیت کلی کشور تطبیق دهیم و بسنجیم، زمانی‌که با بدبینی در خصوص سمن‌ها مواجه هستیم و برچسب‌هایی را نیز به آنان می‌زنند و مدیران درهای اتاق خود را روی اعضای این سمن‌ها می‌بندند نمی‌توان به‌صورت صحیح از عملکرد سازمان‌های مردم نهاد انتقاد کرد و به صورت منصفانه آنان را مورد خطاب قرار داد.

مدیرکل طرح‌های مشارکت اجتماعی وزرات ورزش و جوانان در خصوص فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد غیردولتی در حوزه‌های مختلف نیز گفت: با تمام این شرایط، خوشبختانه در سال‌های گذشته سازمان‌های مردم نهاد در بیشتر تحولات اجتماعی کشور حضور فعال و گسترده داشته‌اند و در زمینه‌های مختلف همچون نشاط آفرینی و اوقات فراغت در جامعه به شکل جدی توانسته‌اند نقش خود را با تکیه بر فعالیت‌های اجتماعی انجام دهند.

سالک تصریح کرد: همچنین در حوزه آسیب‌های ناشی از سیل شاهد بودیم که اولین گروه‌هایی که پا به پای جمعیت هلال احمر خود را به مناطق خسارت دیده رساندند انجمن‌های مردم نهادی بودند که سمن‌های جوانان نیز جزو آنان بوده و در باقی حوزه‌های نیز خوشبختانه شاهد ایفای نقش صحیح انجمن‌ها و سمن‌های مردم نهاد بوده‌ایم که در صدد کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده‌اند.

وی در پایان نیز خاطر نشان کرد: نکته قابل تامل در این خصوص هزینه‌هایی است که از سوی سمن‌ها برای  طرح‌های مختلف چون حل  آسیب‌های اجتماعی و ایجاد  نشاط و اوقات فراغت پرداخت شده که بسیار رقم کمتری از ارقامی است که از سوی مراکز دولتی برای طرح‌های مشابه در نظر گرفته شده که نشان از  مدیریتی صحیح جوان برای اجرای پروژه‌های مختلف است.

خبرنگار: امجد عبدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: