به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ از آغاز شکل‌گیری مدارس در کشور ما زنگ تربیت بدنی مغفول و افسرده مانده است؛ درسی که می‌توانست موجب استعدادیابی دانش آموزان و حتی تغییر سرنوشت آنان باشد خلاصه شده در درسی که نه مواد درسی و نه مواد امتحانی و نه اهمیتی برای جامعه مدرسه دارد.

این درحالی است که در مدارس آمریکا برای درس تربیت بدنی بورسیه قرار می‌دهند و در این میان فوتبال و بستکبال خیلی بیشتر مورد توجه دانش آموزان قرار می‌گیرد. بعلاوه مدام لیگ‌های مدرسه‌ای دارند که همین لیگ ها باعث می‌شود دانش آموزان اشتیاق بیشتری برای حضور در این کلاس‌های ورزشی داشته باشند.

توجه سیستم آموزشی کشورهای توسعه یافته به حدی است که اگر دانش‌آموزان در یک رشته ورزشی درخشش داشته باشند از دانشگاه می‌توانند بورسیه دریافت کنند، به این شکل که با کسب رتبه در این حوزه می‌توانند از امتیازات و تخفیف‌های ویژه دانشگاه‌هایشان که عمدتا شهریه‌های بالایی هم دارد بهره‌مند شوند. این روش آموزش و پرورش، برای دور کردن دانش آموزان از بی تحرکی است ضمن این که در سایه این رقابت‌های ورزشی، زندگی هدفمند را نیز آموزش می‌دهند. 

در کشور ما متاسفانه هیچ توجهی به این موضوع مهم نشده است، در واقع ما هنر را از زندگی دانش آموزان حذف کرده‌ایم چراکه معتقدیم وقت تلف کردن است!

این موضوع علتی شد تا در مورد خلأهای ناشی از رعایت حقوق ورزشی در فضای آموزشی مدارس با محمد داوری، کارشناس ارشد آموزش و پرورش، به گفت و گو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید:

نیازمند بازنگری قوانین در زنگ تربیت بدنی مدارس هستیم

محمد داوری با بیان اینکه این موضوع باید از دو منظر درونی و بیرونی مورد توجه قرار گیرد به خبرگزاری برنا گفت: از منظر بیرونی بعضی از خلأهای قانونی در حوزه حقوق ورزش وجود دارند که خارج از ساختار آموزش‌وپرورش‌اند و باید قانون‌گذار در آن‌ها بازنگری کند. در حیطه مشکلات درونی نیز نواقصی در بخشنامه‌ها و زیرساخت‌ها و... وجود دارد که باید وزارت آموزش‌وپرورش در این زمینه اقدام جدی و اساسی انجام دهد. 

وی ادامه داد: بحث تربیت بدنی به عنوان یکی از ابعاد مهم تربیتی در نظام آموزش و پرورش ما در پائین‌ترین سطح ممکن مدنظر قرار می‌گیرد. البته این موضوع هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی آسیب‌رسان است.

این کارشناس آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در خصوص موضوع تربیت بدنی 3 هدف عمده را باید دنبال کنیم افزود: سلامت، قدرت و زیبایی مهمترین موضوعی است که باید طی 12 سال نظام آموزشی ما در راستای تدوین عملیاتی شدن زنگ‌های ورزش مورد توجه قرار گیرد.

نقش مهم فرهنگ سازی در درس تربیت بدنی

داوری ادامه داد: متاسفانه به لحاظ فرهنگی نگاه سیستم آموزشی، دانش آموزان و خانواده به زنگ ورزش ریشه‌ای نیست. از طرف دیگر محتوای آموزشی و تربیتی مربوط به ساعت ورزش تناسبی با این ویژگی‌ها ندارد و از جانب دیگر مربیان تربیت بدنی نیز برای این منظور تربیت نشده‌اند.

از تیم‌های ورزشی استانی کمک بگیریم

وی با بیان اینکه نقش ورزش روز به روز کم رنگ‌تر می‌شود عنوان کرد: در این خصوص نیازمند ورود دولت به موضوع ورزش مدارس هستیم به این شکل که بتوانیم از تیم‌های مختلف ورزشی استان‌ها در راستای بهبود شرایط تعهد بگیریم تا با ارائه برنامه‌هایی از پتانسیل موجود ورزشی در دانش آموزان استفاده کنند.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: