به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کلمه سفر ممکن است در فرهنگ‌های مختلف، معنا و مفهوم متفاوتی داشته باشد. اما هر کدام از این تعاریف یک هدف را دنبال می‌کنند و آن هم دست‌یابی به یک حس خوب و آرامشی دوست داشتنی و رها شدن از تشنج‌ها و خستگی‌های روزمره زندگی برای یک مدت مشخص است.

چندی است که افزایش گرانی و نرخ تورم نشاط حاصل از سفر را از افراد گرفته است، به شکلی که بسیاری هنوز از سفر بازنگشته به فکر مبالغی هستند که در مدت اقامت‌شان هزینه کرده‌اند و از همین فکر حتی گذرا نگران و پریشان می‌شوند.

به این ترتیب می‌توان گفت دیگر سفر مفهوم آرامش و شادی را چون گذشته نمی‌دهد چون آن اقشاری که توانایی سفرهای داخلی را دارند هم در هنگام بازگشت نگران هزینه‌ها هستند و ناچارا کام شیرین سفر را برخود تلخ می‌کنند.

براساس آمارها در حال حاضر تنها 69 درصد از خانواده‌های ایرانی توانایی سفر رفتن را دارند و اکثر آن‌ها در بین سال‌های 95 تا 97 توانسته‌اند به یک سفر بروند. بعلاوه 45 درصد از این میزان اقامت شبانه داشته‌اند و 55 درصدشان بدون اقامت بازگشته‌اند. همچنین از این تعداد 19 درصد برای گردش، 13 درصد برای سلامتی و 42 درصد برای دیدار دوستان و خویشاوندان رفته‌اند.

این آماری بود که از سفرهای داخلی خبر می‌داد اما سفرهای خارجی از این میزان هم کمتر بوده و حتی در مواردی به صفر رسیده است.

به استناد حجم فروش تورها و بلیت هواپیما در آژانس‌های مسافرتی، سفرهای خارجی حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش داشته چراکه بی‌ثباتی نرخ ارز، برنامه‌ریزی سفر را تحت تاثیر قرار داده است.

این درحالی است که اوایل گرانی و کم شدن سفرهای خارجی، برخی گمان می‌کردند تعداد سفرهای داخلی بیشتر می‌شود، ولی مگر ما در داخل کار متفاوتی انجام دادیم تا آن گروهی که سفر خارجی می‌رفتند را جذب کنیم؟ آمار اتاق‌های خالی هتل‌ها و صندلی‌های خالی پروازها گویای این ادعاست.

بعلاوه در نشستی که در ماه های گذشته در میان هتلداران صورت گرفت، اعلام شد امسال اتاق‌های هتل‌ها در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد بیشتر خالی بوده‌اند. واقعیت این است که در کاهش سفرهای داخلی و خارجی علت های مختلفی وجود دارد، اما یکی از عوامل اصلی، افزایش قیمت ارز و افزایش پر شتاب تورم در یک سال و نیم اخیر در حوزه گردشگری بوده است.

در این راستا با رحیم یعقوب‌زاده، رئیس مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویی ایران و دکترای حرفه‌ای در حوزه گردشگری، به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید.

افزایش توریست نداشتیم و در درآمدهای ارزی متضرر شدیم

یعقوب‌زاده با بیان اینکه با افزایش قیمت ارز و به طبع ارزان شدن قیمت سفر برای خارجیان به ایران انتظار داشتیم که ورودی های توریست‌ها به ایران افزایش پیدا کند اظهار کرد: متاسفانه در برخی از موارد با افزایش کمی تعداد آن‌ها مواجه و در خصوص درآمد ارزی دچار روند کاهشی شدیم.

او ادامه داد: چراکه اگر در گذشته توریستی به ایران سفر می کرد و می توانست با 500 دلار می توانست یک هفته اقامت داشته باشد اکنون با 300 دلار می تواند با همان کیفیت در ایران گردش کند بنابراین تاثیر چندانی در درآمد های ارزی نداشته ایم و به تدریج متضرر هم شدیم.

هم سفرهای خارجی کم شد و هم سفرهای داخلی

رئیس مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویی ایران با بیان اینکه انتظار می رفت با افزایش هزینه های سفرهای ایرانیان به خارج از کشور سفرهای داخلی افزایش یابد، عنوان کرد: البته سفرهای خارجی کاهش یافت اما از آن طرف آنچه که انتظار داشتیم حاصل نشد. اتفاقا افزایش تورم موجب گرانی هزینه های گردشگری مانند خدمات، هتل ها و مراکز تفریحی در داخل کشور شد و به این ترتیب از مدت اقامت کاسته شد و تعداد سفرهای داخلی تقلیل یافت.

سفرها یک روزه و رفت و برگشتی شده‌اند

یعقوب‌زاده تصریح کرد: به عنوان مثال اگر در 2 سال گذشته میانگین اقامت ایرانیان در داخل کشور 2 الی 3 شب بود اکنون این مقدار به قدری کاهش پیدا کرده که سفرها یک روز و رفت و برگشتی و بدون اقامت شده است.

او در پایان خاطرنشان کرد: هم اکنون مردم ترجیح می‌دهند با خودروهای شخصی به اطراف شهر محل اقامت‌شان سفر کنند و یا اگر می خواهند به جایی بیرون از شهر خود بروند نهایتا یک شب اقامت داشته باشند.  این در حالی است که قبل از تورم ها سفرهای داخلی هرساله پرشتاب بود اما در دو سال اخیر سیر نزولی شدیدی داشته که اعتراض مراکز گردشگری را هم برانگیخته است.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: