به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در هفت روز گذشته، خبرنگاران بخش اجتماعی رسانه‌های مختلف کشور، اخبار خوب و بدی را منتشر کردند که در ادامه نگاهی به آنها خواهیم داشت:

زائران عتبات فریب افراد سودجود را نخورند

پلیس پیشگیری استان البرز نسبت به سوءاستفاده برخی افراد از اطلاعات و مدارک زائران عتبات عالیات به بهانه رجیستری کردن گوشی‌های تلفن همراه قاچاق هشدار داد.

سرهنگ غلامحسین غلامی، رئیس پلیس پیشگیری استان البرز، گفت: با توجه به ایام عزاداری و افزایش مسافرت‌ها به کربلای معلی، تعدادی افراد با اخذ مدارک و اسناد زائران به بهانه رجیستری کردن گوشی‌های تلفن همراه قاچاق از این مدارک سوءاستفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس مردم و زائران از ارائه مدارک خود به افراد ناآشنا خودداری کنند و تمام امور مربوط به سفر عتبات عالیات را از طریق مراجع قانونی پیش ببرند.

پلیس بر اساس وظیفه ذاتی خود در صورت اطلاع از فعالیت این افراد به شدت با آن‌ها برخورد خواهد کرد.

مردم در مواجهه با این افراد ضمن رد پیشنهاد آن‌ها بلافاصله موضوع را از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ به ماموران اطلاع دهند.

حرم امام حسین (ع) با فرش قرمز پوشانده شد

صحن حرم مطهر امام حسین (ع) به منظور استقبال از جمعیت میلیونی زائران و عزاداران محرم و اربعین و تسهیل تردد با فرش قرمز مفروش شد.

هزار دانشجوی علوم پزشکی به کشور بازگشتند

 معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: در سال جاری اقدامات لازم برای انتقال هزار نفر از دانشجویان علوم پزشکی خارج از کشور انجام و این افراد به کشور بازگشتند.

باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، در خصوص مشکلات ارزی دانشجویان خارج از کشور توضیح داد: عموماً مشکلات این افراد در حیطه اختیارات بانک مرکزی و سایر نهادهای مرتبط است اما با توجه به اینکه وزارت بهداشت برنامه‌ای برای تبدیل وضعیت دانشجویان خارج از کشور دارد تلاش می‌کند شرایط ورود این افراد را فراهم کند.

وی ادامه داد: دانشجویانی که قبل از سال ۲۰۱۹ برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند، شرایط بازگشت این دانشجویان به داخل کشور تسهیل شده است. این دانشجویان برخلاف قوانین گذشته که باید ۷۲ واحد می‌گذراندند و به کشور بازمی‌گشتند می‌توانند پس از گذراندن ۳۶ واحد به کشور انتقال یابند.

لاریجانی تأکید کرد: این افراد اگر به هر دلیلی نتوانستند به داخل کشور انتقال پیدا کنند به آنها کمک می‌کنیم تا در یکی از رشته‌های پزشکی ادامه تحصیل دهند.

سهمیه بندی بنزین امسال منتفی است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین و گازوئیل برای سال جاری منتفی است، گفت: افزایش قیمت بنزین برای سال جاری در مجلس با مخالفت نمایندگان روبرو شده است و اگر دولت به دنبال افزایش قیمت سوخت است باید در قالب لایحه بودجه سال آینده به مجلس ارائه کند.

«غلامرضا شرفی»، ادامه داد: استفاده از کارت سوخت اگر چه در سال‌های قبل جا افتاده بود اما با وقفه ایجاد شده به دنبال تک نرخی‌شدن بنزین، ‌باید برای اقبال دوباره مردم زمانی را در نظر بگیریم.

ارسال گزارش بدهی شهرداری تهران به رهبر انقلاب

رئیس کمیته اقتصادی و تنظیم مقررات شورای شهر تهران با بیان اینکه گزارش بدهی‌ها تنها برای شورای شهر ارسال نشده است، تصریح کرد: شهردار گزارش بدهی شهرداری را برای مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس و وزیر کشور نیز ارسال کرده است.

میرلوحی در ادامه با اشاره به عملکرد شورای پنجم اظهار داشت: در دو بودجه‌ای که به تصویب رساندیم و در برنامه سوم،‌ بودجه رشد نکرده و از ۱۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان در سال ۹۶، با توجه به تغییرات اقتصادی در طی سال گذشته و نرخ تورم،‌ به ۱۸ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده و رشدی نداشته است. ما برخی از خرج‌‌ها را نمی‌کنیم و ‌به وظایف اصلی خود می‌پردازیم. ما تلاش کردیم تا با رقابتی شدن فعالیت‌ها، در هزینه‌ها صرفه جویی کنیم. اولویت‌ها را مشخص کردیم و به کارهایی که مربوط به ما نیست ورود نمی‌کنیم و با این وضع توانستیم بدهی‌ها را مهار کنیم.

وی درباره پرداخت این میزان بدهی گفت: شرایطی را فراهم می‌کنیم تا سالانه ۶ هزار میلیارد تامین کنیم تا همین عدد بماند،‌ وگرنه بدهی‌ها مرتبا زایش دارد و این بدهی‌ها روزانه ۱ میلیارد و ۷۰۰ رشد می‌کند. در تلاش هستم این بدهی‌ها تثبیت شود و با شناسایی منابع درآمدی موثر آنها را پرداخت کنیم.

با هیات زنانه برخورد می شود

رئیس بسیج جامعه زنان کشور با اشاره به فعالیت پایگاه های بسیج خواهران سراسرکشور در ایام عزاداری امام حسین (ع) گفت: این فعالیت‌ها در داخل پایگاه ها صورت می‌گیرد و برپایی هیات عزاداری بانوان در سطح خیابان پسندیده زنان و عرف جامعه نیست چراکه احتمال سوءرفتار و برخوردهای سلبی در آن بسیار است.

مینو اصلانی درباره برپایی دسته های عزاداری بانوان در سطح خیابان هم متذکر شد: سال گذشته در یکی، دو مورد شاهد حضور بانوان در داخل دسته های عزاداری بودیم که برخوردهایی هم صورت گرفت. در کل عرف جامعه ما این گونه نبوده و عزاداری ها معمولا به صورت جمعی مردانه در صف های سینه زنی صورت می گیرد و بانوان هم با فاصله آنان را همراهی می کنند.

عرف جامعه ما اینگونه عزاداری را می پذیرد و برپایی هیات عزاداری بانوان در سطح خیابان پسندیده زنان و عرف جامعه نیست چرا که احتمال سوء رفتار و برخوردهای سلبی در آن بسیار است.

 انتشار عقد یک دختر خردسال در یاسوج

ویدئویی از یک مراسم عقدکنان در فضای مجازی منتشر شد که مربوط به روستای بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد بود.

چهره عروس خردسال این مراسم که 12 ساله است سوژه فضای مجازی شد.  این مراسم برای صیغه بوده و آقای داماد شرط کرده است که 4 سال دیگر با عروس خانم ازدواج می کند. پسر 22 سال سن دارد و دختر هم عده‌ای می‌گویند 12 و عده‌ای دیگر می‌گویند فقط 9 سال سن دارد.

در همین رابطه معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان دستور پیگیری درباره انتشار فیلم ازدواج یک دختر ۹ ساله در کهگیلویه و بویراحمد را صادر کرد و در نهایت با پیگیری های معاون رئیس جمهور این عقد فسق شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: