به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سال گذشته، آمار اخبار خشونت در مدارس بالا بود. رسانه‌ها و مردم، بارها با اخباری مواجه شدند که اطلاع می داد آمار خشونت در مدارس افزایش چشمگیری داشته است. بررسی رفتارهای خشونت‌آمیز نشان می‌دهد شاید نوع برخورد برخی از معلمان در کلاس‌های درس شاید همراه با خشونت باشد که مسئولان آموزش و پرورش نیز به آن اذعان دارند اما این تنها آموزگاران نیستند که این رفتار را از خود نشان می دهند بلکه در سال های اخیر این نوع رفتار در میان دانش آموزان نیز بسیار دیده می شود.

بر اساس پژوهش‌ها اعمال خشونت بدنی در مدارس از سوی دانش آموزان، معلمان و حتی در بعضی از موارد از طرف کارکنان غیر آموزشی هم رخ می دهد.

برپایه آئین‌نامه انضباطی آموزش و پرورش هرگونه تنبیه بدنی، توهین و تعیین تکالیف اضافی جهت تنبیه ممنوع است اما برای برخورد با تخلفات احتمالی دانش‌آموزان، قانون سلسله مراتبی را با توجه به اصول تربیتی تعیین می کند که برای تنبیه دانش‌آموزان باید به آن توجه شود.

این درحالی است که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش چندی پیش از اجرای طرح «خشونت‌زدایی در مدارس ابتدایی» در سال تحصیلی آینده خبر داد و هدف اصلی اجرای این طرح را سالم سازی و استانداردسازی مدارس که به نحوه تعامل بزرگترها با کودکان و کودکان با یکدیگر برمی‌گردد عنوان کرده است چراکه باید به خاطر داشت کاهش خشونت در مدارس خود می‌تواند آثار مثبت بسیاری را در کودکان به‌دنبال داشته باشد.

در این راستا با الله‌یار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه آموزش و پرورش، به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه  می خوانید.

برخوردهای انضباطی سخت و سنگین عاقبت معلمان خشن

ترکمن با بیان اینکه پیگیری های جدی‌تری در رابطه با بحث خشونت در مدارس،  اعمال می شود، گفت: آموزش و پرورش مقررات مشخصی را برای جلوگیری از اعمال خشونت در مدارس دارد و در این رابطه با معلمانی که مبادرت به انجام این کار می کنند بر اساس مقررات برخوردهای انظباطی جدی می شود که تبعات سخت و سنگینی برای آنان خواهد داشت.

وی ادامه داد: در این راستا باید توجه داشت که همیشه خشونت از جانب معلمان نیست، بلکه در بسیاری از موارد ماجرا بالعکس است و این رفتارها از سوی دانش آموزان و والدین آن ها بر معلمان صورت می گیرد.

در خشونت موجود در مدارس جامعه بی تقصیر نیست

الله‌یار ترکمن با اشاره به اینکه در خشونت وارد شده به مدارس جامعه بی تقصیر نیست عنوان کرد: مدرسه نمونه کوچکی از جامعه است. افرادی که در جامعه زندگی می کنند به شکلی وارد مدارس می شوند و به نوعی انتقال دهنده یک خشم اجتماعی به جامعه هستند.

وی تصریح کرد: در موضوع خشونت نباید فقط نگاه‌مان به حیطه آموزش و پروش باشد بلکه بهتر است تحلیل هایی با دامنه وسیع تر به این موضوع داشته باشیم. در واقع در خصوص خشونت های موجود در مدارس لازم است تا خشم اجتماعی را کنترل کنیم تا به تبع آن بتوانیم خشم دانش آموزان، معلمان، مسئولان و والدین را کاهش دهیم.

حذف خشونت؛ اصل عملکرد آموزش و پرورش

معاون برنامه‌ریزی و توسعه آموزش و پرورش در پایان گفت: به طور کلی اصل فعالیت ما در آموزش و پرورش به نحوی است که هیچ خشونتی صورت نگیرد چراکه در صورت بروز اگر این آسیب از طرف معلم باشد با او برخورد جدی خواهیم داشت و اگر دانش آموز مرتکب چنین خشونتی شده باشد برای صیانت از حقوق معلمان، قوانین تعیین کننده ای را در نظر گرفته ایم.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: