به گزارش خبرنگار‌ گروه اجتماعی برنا؛ در ابتدای این نشست رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با اشاره به این موضوع که عملیات حج امسال تقریبا به اتمام رسیده است گفت : در حال حاضر آخرین پروازها از مدینه به سمت کشور بازنگشته است اما بیش از ۹۵ درصد زائرین به کشور بازگشته اند

وی ادامه داد: با این شرایط بازهم شاهد حضور تیم های خدماتی پزشکی هستیم که تا آخرین روز برای خدمت به آخرین زائران در سرزمین وحی حضور دارند.

وی در خصوص ویژگی حج امسال نسبت به سال های گذشته نیز بیان کرد: ویژگی برگزاری این دوره مراسم حج امسال نسبت به سال های قبل این بود که ایام حضور حجاج نسبت به سال های گذشته در سرزمین وحی بیشتر بودند و آن ها نیز بیشتر توانستند از خیرات و برکات این سفر زیارتی استفاده کنند.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر ترکیب سنی زائران بود که ما در حج امسال در حدود ۴۰درصد زائر بالای ۶۰ سال و حدود ۲۵ هزار بالای ۷۰ سال و در حدود ۱۸۰۰ نفر زائر بالای ۸۰ سال داشتیم،همچنین براساس شناسایی و غربالگری هایی که صورت گرفت در حدود ۱۱۵۰۰ زائر مستعد بیماری و فاکتور خطر پذیر داشتند شناسایی شدند، البته بازهم با این شرایط و با توجه به این موضوع که سال ها در صف انتظار مشرف شدن به سرزمین وحی بوده اند، آن هارا از این سفر معنوی منع نکردیم.

وی خاطر نشان کرد: در مجموع حج امسال توام با آرامش بود و براساس آسیب شناسی های سال گذشته صورت گرفته بود مشکلات رفع و امسال دیگر با این‌مشکلات مواجه نبودیم و با جلساتی که در سازمان و بعثه مقام معظم رهبری داشتیم شاهد همدلی و همکاری بودیم.

حلی ساز در خصوص موارد فوتی زائران نیز خاطر نشان کرد: امسال می توان گفت جز یک مورد فوتی نداشته ایم که آن هم قبل از به جا آوردن مراسم عرفات بود، تلاش بر این بوده که عدد فوتی ها کمتر شود و خوشبختانه این امر میسر شد و آمار بسیار قابل قبولی را در این خصوص داشته ایم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در ادامه تصریح کرد: تمامی برنامه ریزی هایی که انجام شده بود در تمامی بخش ها صورت گرفت و با موفقیت این مراسم برگزار شد و نتیجه آن این بود که درضایتمندی بیشتری را نسبت به فعالیت های جمعیت هلال احمر و مرکز پزشکی دیدیم،هرچند همواره نارصایتی هایی وجود دارد.

خبرنگار: امجد عبدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: