به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ صدر الدین علی پور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران به همکاری پیمانکاران بازیافت مناطق وشرکتهای بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی شامل کالاهای برقی مصرفی خانگی، همچون یخچالها، اجاقهای مایکروویو، تلویزیون، کامپیوتر، ابزارآلات دستی دیجیتالی، تلفنهای همراه و اسباب بازیها ، لامپ وانواع باتریها و... بوده که توسط مصرف کنندگان آن دور ریخته می شود.

علی پوربا اشاره به میزان یک درصدی پسماند الکترونیک در پسماند‌های شهری تهران خاطرنشان کرد: امروزه پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی بیشترین رشد را دارد بطوریکه بیش از پنج درصد از تولید پسماندهای جامد شهری را در بر می‌گیرد، که معادل 50-20 میلیون تن در سال در سطح جهان برآورد می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت تفکیک این دسته از پسماندها گفت: خروج گازهای سمی و نشت ترکیبات خطرناک مانند سرب، جیوه و سایر فلزات سنگین در محیط اطراف محل دفن، یکی از دلایل اصلی تفکیک این دسته از پسماند ها بوده که در نهایت سبب آلوگی خاک، هوا و کمپوست تولیدی خواهد شد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند در خصوص  دیگر آلودگی‌های حاصل از مخلوط شدن این پسماندها با سایر زباله ها افزود:  از این موارد می توان به عامل انتشار تنوع گسترده ای از ترکیبات خطرناک در اتمسفر حین سوزاندن، نشت ترکیبات خطرناک از طریق خاکسترهای باقیمانده به زمین و سفره های آبی اشاره کرد.

به گفته علیپور استفاده از محصولات الکتریکی و الکترونیکی با عمر مفید بیشتر و  تعمیر راحت تر و مدیریت پسماندهای تولید شده با استفاده از روشهای بازیافت و امحا‌ در بهترین شرایط ممکن برای کاهش اثرات منفی آنها بر سلامت انسان و محیط زیست  از فواید تفکیک پسماند های الکتریکی از سایر پسماند ها است .

وی با تاکید بر اقدامات درون و برون سازمانی در راستای مدیریت مطلوب پسماند های الکتریکی و الکترونیکی خاطر نشان کرد: برگزاری دوره آموزشی نحوه امحا و آشنا کردن کارکنان با تعاریف پایه وتکنولوژی های بازیافت  و جنبه های زیست محیطی و اقتصادی این نوع پسماند ها و شیوه های آموزش و فرهنگ سازی شهروندان، نصب بنر قیمت واطلاع رسانی بر روی غرفه های بازیافت مناطق وآغاز به خرید این پسماندها از شهروندان،  انتشار سه مرحله فراخوان شناسایی سرمایه گذار وشرکتهای فعال در امر بازیافت پسماندهای الکتریکی والکترونیکی، اخذ گزارشات ماهیانه از مناطق 22 گانه و ورود اطلاعات آماری توسط مناطق در سامانه آماری شهرداری از ماه تیر به بعد، بخشی از اقدامات این سازمان در این زمینه است.

علیپور در پایان از تمام شهروندان و مدیران ادارات دولتی و شرکتهای خصوصی دعوت کرد، با جداسازی پسماندهای الکترونیک و الکتریکی وتحویل آن به هر کدام از 450 غرفه بازیافت در سطح شهر، خدمتگزاران خود در شهرداری را در اجرای مطلوب تفکیک این پسماند ها یاری کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: