به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ دکتر نوید ابوالاحرار، متخصص بیهوشی و فوق تخصص کنترل درد در این خصوص به خبرنگارسیناپرس گفت: درد حس ناخوشایندی است که اغلب بر اثر ایجاد یک آسیب به قسمتی از بدن به وجود می آید. درد علامتی هشدار دهنده است که نشان می دهد شرایط کنونی که اکنون در آن قرار گرفته ایم، خطرناک است و به بدن ما آسیب می رساند بنابراین ما باید مانع از ایجاد آن شویم. به عنوان مثال وقتی دستمان با یک جسم داغ یا تیزی تماس پیدا می کند، ایجاد درد در آن ناحیه باعث می شود دست مان را دور کنیم تا آسیب کمتری به بدن مان وارد شود.

وی افزود: تمامی دردها خطرناک هستند. درد آلارم و علامت هشداردهنده ای برای ابتلا فرد به بیماری خطرناک محسوب می شود. این درد می تواند به صورت گذرا باشد به عنوان مثال ممکن است فرد ورزشکاری هنگام انجام فعالیت ورزشی پایش پیچ بخورد یا به علت اصابت ضربه به ورزشکار دیگر، پایش در کوتاه مدت صدمه ببیند و دچار دردی گذرا شود اما پس از گذشت مدتی دردش بهبود یابد.

وی به علایم جدی و خطرناک درد اشاره کرد و اظهارداشت: اگر درد همراه با یک سری مشخصه ها باشد، باید جدی گرفته شود. از مهمترین شاخصه هایی نشان دهنده جدی بودن درد، طولانی مدت بودن زمان درد است. اگر دردی در مدت زمان طولانی ادامه یابد و تبدیل به دردی مداوم شود که حتی با خوردن مسکن هم تسکین پیدا نکند، نشان دهنده دردی خطرناک است.

این فوق تخصص کنترل درد یادآور شد: یکی دیگر از معیارهای مهم ، درد افزایش یابنده است. به عنوان مثال ممکن است فردی مبتلا به سر درد باشد. روز نخست با استراحت کردن، ماساژ دادن، گرفتن دوش گرم و دیگر فعالیت های متداول سنتی، سر دردش تسکین پیدا کند اما به تدریج با مرور زمان دردش تشدید یابد یعنی پس از گذشت یکی، دو هفته حتی با انجام ماساژ، استراحت و .... دردش بهبود پیدا نکند. این فرد ناچار به استفاده از مسکن می شود. اگر پس از گذشت یک مدت حتی با خوردن قرص و مسکن نیز دردش بهتر نشود، فرد میزان دز قرص هایش را افزایش دهد، این علامت، نشان دهنده هشداری مهم و جدی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: