به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سعید سرکار، دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در نشست خبری دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو که صبح امروز دوشنبه برگزار شد، گفت: امسال علاوه بر سالن ۴۴ (خلیج فارس)، سالن ۵ (ملل) نمایشگاه بین‌المللی تهران هم به این نمایشگاه اختصاص یافته و میزبان دوازدهمین جشنواره فناوری نانو هستیم. فضای این دوره از نمایشگاه با 160 غرفه نسبت به سال‌های گذشته رشد ۵۲ درصدی دارد.

او اظهار کرد: ایران برای سومین سال متوالی در رتبه چهارم فناودی نانو بعد از امریکا،چین و هند قرار گرفته است که این امر می تواند به اهمیت جایگاه ایران در این حوزه تاکید داشته باشد.

سرکار ادامه داد: نوع مشارکت‌کنندگان دوازدهمین جشنواره فناوری‌نانو شرکت‌های فعال در بخش‌هایی نظیر سازندگان تجهیزات، خودرو، آب و محیط زیست، بهداشت و سلامت، ساختمان، کشاورزی و بسته‌بندی، نانومواد، نساجی، نفت و صنایع وابسته، بازرگانی؛ شرکت‌های مشاوره‌ای – خدماتی و کارگزاران خدمات فناوری و بخش بین‌الملل در کنار آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نهادها ترویجی از قبیل باشگاه دانش‌آموزی، فروشگاه کتاب تخصصی، انجمن‌های دانشگاهی و شرکت‌های آموزشی خواهند بود.

او بیان کرد: در این نمایشگاه حدود ۲۰۰ شرکت داخلی در زمینه نانو حضور دارند همچنین ۶ کشور خارجی شامل ترکیه، اندونزی، اتیوپی، عراق، افغانستان و آفریقا برای جذب سرمایه گذار و عقد قرار داد، دعوت به همکاری شده اند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو گفت: از جمله بخش‌های برجسته نمایشگاه دوازدهم فناوری‌نانو می توان به  ۳۰ طرح آماده سرمایه گذاری، دستاوردهای دانشگاهی با ارائه پایان‌نامه‌های موفق و طرح‌های خلاقانه حوزه فناوری نانو، شبکه تبادل فناوری با هدف رفع نیازهای صنعتی با تکیه بر فناوری‌های داخلی، چالش نوآوری و فناوری از طریق حل مشکلات فناورانه با رویکرد نوآوری و فراخوان آن‌ها، نهاد های ترویجی و گسترش فناوری نانو، حضور کارگزاران خدمات تجاری سازی و صادرات محصولات دانش‌بنیان و صندوق‌های حمایتی از شرکت‌های فعال در حوزه دانش‌بنیان اشاره کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو خاطرنشان کرد: طی سال قبل تا کنون، حجم اقتصادی فناوری در ایران 80درصد رشد داشته است و امید است این رشد به 100 برسد و با توجه به برنامه ریزی های پیش رو انتظار می‌رود تا پایان1404 حجم صادرات به یک میلیارد دلار برسد. در صورت وجود شرایط مادی و معنوی این امر تحقق پیدا می کند.

سرکار ادامه داد: باید به سمت اقتصاد، (های‌تک) پیش برویم. خوشبختانه در صدد جدایی اقتصاد از اعتیاد به نفت هستیم که مبتنی بر توسعه فناوری های دانش بنیان و دسترسی به محصولات ارزان قیمت  است و  گاهی حتی قیمت آن یک دهم  محصول وارد شده  است.

او ادامه داد: از  جمله برنامه های ما برای جذب نخبگان خارج از کشور این است شرایطی ایجاد کنیم تا به کشور بازگردند و جذب دانشگاه ها شده تا از توانایی ، تخصص و دانش آنان در تولیدات به نحو احسنت استفاده شود. از این رو اشتغال تخصصی در کشور ایجاد خواهد شد. هرچند ما بر این باوریم افرادی که در ایران در زمینه فناوری های نانو تحصیل می کنند اگر برتر از فارغ التحصیلان خارج از کشور نباشند کمتر هم نیستند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو در پایان عنوان کرد:  طی همکاری که با نهادهای مختلف داریم  درصدد ممانعت از وارد شدن کالا های تقلبی با عنوان فناوری نانو هستیم. در این رابطه می توان به تعامل با اداره ثبت نشان های تجاری اشاره کرد تا از ورود اجناس زیان بار تقلبی به بازار جلوگیری شود.

در پایان گفتنی است این نمایشگاه از تاریخ ۱۸ الی ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد

خبرنگار: صبا شیرمحمدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: