به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛  ابتدای سال 98 سیل امان شهروندان را برید و خانه‌های بسیاری را ویران کرد. به عقیده برخی متخصصان هر کس خانه رود را ویران کند، خانه‌اش ویران می‌شود. این شرایط در حالی است که بسیار از رود دره‌های تهران در تصرف افراد حقیقی و حقوقی است. حاشیه رودخانه دربند از سوی برخی رستوران ها تصرف شده است و در قبال دریافت هزینه بیشتر، به گردشگران اجازه استفاده داده می شود. این در حالی است با آغاز فصل بارندگی، احتمال وقوع سیل در بستر رودخانه وجود دارد و این رفتارها جان گردشگران را تهدید می کند. حمید موسوی، شهردار منطقه یک، با اشاره به لزوم ساماندهی رستوران‌های حاشیه دربند از آلودگی آب ناشی از حضور رستوران‌ها پرده برداشت.

تعدادی از رستوران های داخل رودخانه دربند تخریب شده است

حمید موسوی، شهردار منطقه یک، با اشاره به رستوران‌های محدوده دربند، گفت: تعدادی از این رستوران‌ها و ساختمان‌ها به صورت محدود در سال 1340 وجود داشته و تعدادی طی سال‌های گذشته اضافه شده است.

او در رابطه با وضعیت کنونی رستوران‌های محدوده دربند گفت: از سال قبل تاکنون با پایش مستمر اجازه توسعه را ندادیم و هزینه‌های زیادی کردیم تا آنهایی که در بستر رودخانه تخت گذاشته بودند و یا پل زدند را جمع کنیم. تعدادی هم تخریب شد.

سازمان آب می‌تواند رستوران‌های حاشیه رودخانه‌ها را تخریب کند

شهردار منطقه یک تصریح کرد: این کار تنها وظیفه شهرداری نیست چراکه عمده آن‌ها در حریم و بستر رودخانه هستند که بر اساس قانون توزیع عادلانه آب وظیفه سازمان آب است که می‌تواند بدون رای آنها را تخریب کند.

موسوی خاطرنشان کرد: سازمان آب، به استناد تبصره 4 ماده 2 قانون و آیین‌نامه اجرایی ماده 51 قانون توزیع عادلانه آب می‌تواند متخلفین سخت و ساز در حاشیه رودخانه ها را جمع آوری کند.

او با بیان اینکه طی شش ماه گذشته با معاون دادستان در رابطه با مسئله دربند جلسه داشتیم، اظهار کرد: با همکاری شهرداری، نیروی انتظامی، سازمان آب،  فرماندار و بخشدار مربوطه می‌توانیم این‌ها را جمع کنیم. فراموش نکنید نیاز واقعی گردشگران سبب شده این گونه فضاها توسعه پیدا کند.

ساماندهی اولویت برای رستوران‌های دربند است

موسوی با بیان این که پیشنهاد ساماندهی فضاها، جایگزین وضعیت موجود در دربند است، افزود: باید از قابلیت اداره کل حریم استفاده کنیم و پشت سر قانون و طی تشریفات اداری مربوطه، مصوبات و مجوزات لازم را بگیریم و همچنین فضایی امن و دوستدار محیط زیست ایجاد کنیم.

شهردار منطقه یک در پاسخ به این سوال که چه زمانی ساماندهی دربند عملی خواهد شد، گفت: به فرماندار محترم اعلام کردیم، دادستان هم پیگیر هستند. اعلام آمادگی می کنیم و اخیرا در جراید منتشر کردیم. به نظر من با توجه به اینکه متولی اصلی سازمان آب است، محور جمع آوری باید سازمان آب باشد.

آلودگی آب دربند را تهدید می‌کند

موسوی در پاسخ به این سوال که چرا از شرایط سیل سال گذشته استفاده نشد، اظهار کرد: از همان شرایط استفاده کردیم و موضوع را حساس‌تر کرده و بیان کردیم فارغ از ساخت و سازهای غیر مجاز که تخلف حساب می‌شود و از نظر ما جرم است، بحث آلودگی آب وجود دارد.

او تصریح کرد: خیلی از این رستوران‌ها با فاضلابشان آلودگی ایجاد می‌کنند و آب رودخانه را از بین می‌برند. همچنین سیل تهران را تهدید می‌کند. اگر این رستوران‌ها و فضاها در فصل بارش اتفاقی برایشان بیفتد و تجهیزات‌شان سقوط کند، در پایین دست، سیل خواهیم داشت.

شهردار منطقه یک در پایان اذعان کرد: در کنار این موضوعات، بحث رسیدگی به محیط زیست و آلودگی‌های آب و سیل در اولویت اول است. مقابله با شرایط موجود کاری فرابخشی و بین بخشی است. باید نیروی محترم انتظامی، بخشدار، فرماندار و اداره کل حریم و همه افراد و دستگاه ها و گروه های مختلف پای کار بیایند.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: