به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ از هفته گذشته که خبر ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنار محمودی از توابع لردگان به ویروس HIV منتشر شد، بسیاری از رسانه های داخل و خارج به بررسی جنبه های بهداشتی، پزشکی و اجتماعی این موضوع پرداختند. دراین میان عده ای از مردم نیز دست به اعتراض زدند زیرا معتقد بودند که مامور بهورز شبکه بهداشتی وزارت بهداشت عامل انتقال ویروس ایدز به روستاییان بوده است.

پس از انتشار خبر ابتلای تعدادی از اهالی این روستا به ویروس ایدز و بازداشت بهورز روستا، سعید نمکی وزیر بهداشت اعلام کرد که بهورز بی تقصیر است و از مسئولان قوه قضائیه خواست تا او را آزاد کنند. در ادامه نیز این موضوع به مجلس کشیده شد و رئیس مجلس به اعضای کمیسیون بهداشت ماموریت داد تا برای بررسی دقیق تر موضوع به لردگان بروند.

پس از بررسی‌های انجام شده سخنگوی دولت هر گونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهورز این روستا را تکذیب کرد و اعلام شد که 95 درصد مردم این روستا سلامت هستند و به این ویروس آلوده نشده اند. در پایان نیز وزیر بهداشت دستور ایجاد یک مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی را داد و تاکید کرد که تیمی تخصصی و فوق‌تخصصی در این مرکز مستقر شود.

لازم به توضیح است: ایدز، نوعی بیماری است که در دستگاه ایمنی و توسط ویروس نقص ایمنی(HIV) ایجاد می‌شود. راه های انتقال این بیماری از چهار روش سرنگ مشترک (عمدتا بین معتادان تزریقی)، ارتباط جنسی محافظت نشده، تزریق خون یا فرآورده خونی آلوده و از مادر مبتلا به نوزاد منتقل می شود و روش دیگری برای انتقال ندارد. روبوسی، با هم غذا خوردن و نشست و برخاست با مبتلایان به این ویروس عامل انتقال نیست.

در ادامه برخی از خبرهای منتشر شده در این رابطه را می خوانید.

خبر ابتلا برخی از اهالی «لردگان» به ویروس اچ آی وی تایید شد

یک منبع آگاه در وزارت بهداشت، خبر ابتلا برخی اهالی «لردگان» به ویروس اچ آی وی را تائید کرد و گفت: اطلاعات تکمیلی پس از انجام تست ایدز از تمامی اهالی منطقه منتشر خواهد شد.

او گفت: ابتلای مردم این منطقه به این بیماری ارتباطی با انجام تست قند خون و وزارت بهداشت نداشته و یک موضوع قدیمی است که سرباز کرده است.

ابتلای 25 بزرگسال و یک نوزاد به ایدز در روستای لردگان/ 58 درصد مردم بیماری‌یابی نشده‌اند

محمدحسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، درباره جزئیات ابتلای تعدادی از اهالی روستای لردگان استان چهارمحال و بختیاری به ویروس ایدز توضیح داد: روستای چنار محمودی شهرستان لردگان 1800نفر جمعیت دارد که متاسفانه به علت مشکلات و نبود رونق اقتصادی و فقر چیزی حدود 240 نفر از اهالی روستا به اعتیاد روی آورده‌اند که از این تعداد نیز 20 نفر معتاد تزریقی هستند.

حجم بالای خدمات تشخیصی ایدز در لردگان/ تعداد معدودی از تست‌های HIV در این منطقه همانند سایر نقاط کشور، مثبت بوده است

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به حجم بالای انجام خدمات تشخیصی و مشاوره ای در این مرکز، از زحمات پرسنل این مرکز تقدیر کرد و گفت: تمام مراجعین به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری، با میل و رغبت و بدون هیچ گونه اجباری به این مرکز مراجعه و تحت مشاوره و آزمایش قرار گرفته‌اند و تمامی خدمات این مرکز با حفظ اسرار مراجعین و در کمال احترام و حفظ شان و منزلت افراد ارائه می‌شود.

وی در ادامه با ابلاغ پیام تقدیر و تشکر دکتر نمکی، وزیر بهداشت، از همکاران دانشگاه علوم پزشکی بابت اقدام دقیق و به موقع برای شناسایی مبتلایان و شروع روند درمان بیماران، خاطر نشان کرد: همکاران ما در خط مقدم بوده و همواره مورد حمایت مجموعه وزارت بهداشت هستند.

طرح تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای موضوع لردگان تقدیم کمیسیون بهداشت شد

«محمدعلی وکیلی»، عضو هیات رئیسه مجلس، در خصوص «پیگیری حادثه لردگان» گفت: وعده داده بودیم برای موضوع لردگان کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم. امروز با جمعی از همکاران درخواستی را برای اعمال ماده 45 ایین نامه دادیم که تبصره "یک" این ماده 45 تصریح دارد که در اتفاقات مهمی که در کشور رخ می‌دهد و احتمال تخلف یا سوءمدیریت  وجود دارد، کمیته ای از مجلس برای حقیقت یابی تشکیل شود.

جمعی از نمایندگان خواستار تهیه گزارشی از حوادث لردگان شدند

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیات رئیسه مجلس خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و قرائت آن در جلسه علنی مجلس شدند.

اعزام کمیته ویژه کمیسیون بهداشت به شهرستان لردگان

«محمد خدابخشی» در نشست علنی نوبت عصر امروز مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوادث اخیر در روستای چنار محمود شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری، گفت: با توجه به موضوعات مطرح شده در رابطه با ابتلای برخی از روستائیان به بیماری، لازم است که در این رابطه اقدامات مقتضی صورت گیرد.

«علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به تذکر خدابخشی گفت: در رابطه با حوادث اخیر شهرستان لردگان، نماینده محترم این منطقه تشریف آورده و توضیحات کافی ارائه شد البته به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز گفته شد که هرچه سریع‌تر کمیته‌ای را برای بررسی این موضوع به شهرستان لردگان اعزام کند.

کمتر از 5 درصد مردم در چنارمحمودی مبتلا به ایدز هستند

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: بنا بر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انجام آزمایش از یک هزار و ۳۰۰ نفر از جمعیت روستای لردگان ، کمتر از ۵ درصد مردم این روستا مبتلا به ویروس HIV هستند و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند.

اقبال عباسی روز یکشنبه در دیدار با مردم این روستای لردگان که در چند روز اخیر اخباری مبنی بر شیوع ویروس HIV بین اهالی منتشر شده بود، افزود: نتایج این آزمایشات حاکی از آن است که بیش از ۹۵ درصد مردم سالم هستند و نباید در این خصوص نگران باشند.

در روستای چنار محمودی لردگان چه گذشته است؟

سخنگوی دولت هر گونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت در روستا چنار محمود لردتگان را تکذیب کرد.

ایجاد مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی

سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به علیرضا رئیسی، معاون بهداشت این وزارتخانه، دستور داد هر چه سریع‌تر مرکز خدمات جامع سلامت در روستای چنار محمودی ایجاد و تیم تخصصی و فوق‌تخصصی در این مرکز مستقر شود.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: