به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی هفته‌ای که گذشت رسانه‌های حوزه اجتماعی اخبار مختلفی منتشر کردند که از آن جمله می‌توان به مرغ‌هایی که معتادند/ شهردار سابق تهران دوباره صحنه قتل همسرش را بازسازی کرد/ سحر تبر، کاربر مشهور اینستاگرامی بازداشت شد/ مهاجرت‌ها به تهران فرهنگی است!/ تلاش برای ثبت توچال به عنوان میراث طبیعی تهران/ سقوط جرثقیل در شرق تهران و...  اشاره کرد که در ادامه به مهم‌ترین آنها می پردازیم.

اخبار هفته: سفر نمایندگان مجلس و وزیر بهداشت به لردگان/ 30 هزار قطعه الواح هخامنشی از کشور خارج شده‌اند

 طی هفته های گذشته برخی از مردم یکی از روستاهای لردگان ادعا کردند با سوزن تست خون به بیماری ایدز دچار شده‌اند.

در این رابطه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: چند روز پیش از سوی یکی از مقامات محلی روستای چنار محمودی لردگان به صورت غیرکارشناسی ادعا شد سرنگ آلوده عامل شیوع ویروس HIV در این روستا بوده که قطعا با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم باید بگوئیم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.

در این خصوص تعدادی از نمایندگان مجلس و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به لردگان برای بررسی دقیق ماجرا سفر کردند.

***

شهربانو امانی، رئیس کمیته ایمنی و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، با بیان این سوال که چرا شهرداری تاکنون اطلاعات املاک و زمین‌های واگذاری شده را در سامانه شفافیت بارگذاری نکرده است؟ گفت: متاسفانه با گذشت حدود 2 سال از این مصوبه و تذکرات مکرر اعضای محترم شورا، هنوز گزارشی در این خصوص به شورا ارسال نشده است.

***

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تعداد الواحی که بیش از 85 سال گذشته از کشور خارج شدند حدود 30 هزار قطعه بوده است. محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درخصوص جزئیات بازگشت 1783 قطعه الواح هخامنشی بعد از 85 سال به کشور اظهار داشت: تاکنون در سه مرحله این الواح به کشور بازگشتند و این تعداد نیز در چهارمین مرحله به کشور ارسال شدند.

***

حناچی با بیان اینکه لاله‌زار تبدیل به محور فرهنگی می‌شود، گفت: این کار به این معناست که خودرو کمتر در خیابان لاله‌زار حضور یابد.  پیروز حناچی، شهردار تهران، در حاشیه بازدید از اقدامات انجام شده در خیابان لاله‌زار تهران حضور یافت و گفت: در طرح جامع و تفصیلی تهران محور فرهنگی و تاریخی از لاله‌زارنو شروع می‌شود و به لاله‌زار قدیم که میدان امام خمینی (ره) و بازار تهران است وصل می‌شود.

جنجال هفته: مرغ هایی که معتادند/ شهردار اسبق تهران دوباره صحنه قتل همسرش را بازسازی کرد/ سحر تبر، کاربر مشهور اینستاگرامی بازداشت شد

چند روز پیش خبری از مصرف تریاک در مرغداری‌ها برای کنترل بیماری از سوی یکی از تشکل‌های بخش خصوصی عنوان شد. مصرف تریاک در مرغداری‌ها تازگی ندارد و در سال‌ها گذشته نیز درباره آن سخن به میان آمده بود. موضوعی که رئیس سازمان دامپزشکی کشور ضمن رد نکردن آن، این امر را اشتباه مدیریتی خواند که موجب مزمن شدن بیماری در مرغ‌ها می‌شود.

***

حمیدرضا گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی، گفت: ‌‌«بازسازی دوباره صحنه قتل برای رفع ابهام ها و سؤالاتی بود که دیوان عالی کشور در پرونده گرفته بود. به همین خاطر 3 کارشناس پزشکی قانونی به‌ همراه سرگرد عزتی، کارشناس اولیه‌ای که برای بررسی نحوه شلیک گلوله‌ها تعیین شده بود و 3 کارشناس اسلحه شناسی ‌در محل بازسازی صحنه حضور داشتند. نجفی در هنگام بازسازی صحنه قتل به سوالات و شبهات موجود در پرونده پاسخ داد و اظهار داشت هنگام درگیری با میترا استاد در حمام تعادل نداشته و با اختیار شلیک نکرده بلکه بر اثر گلاویز شدن با میترا ناخودآگاه دستش روی ماشه فشار وارد کرده و گلوله‌ها بی‌هدف شلیک شده است.»

در پایان بازسازی صحنه کارشناسان ‌از قاضی پرونده 2 هفته مهلت خواسته‌اند تا با بررسی دقیق ماجرا اظهارنظر نهایی خود را به دادگاه تسلیم کنند.

***

فاطمه. خ مشهور به سحر تبر به دستور دادسرای ارشاد تهران بازداشت شد. او بواسطه عمل‌های متعدد زیبایی و گریم‌های مشمئزکننده و هنجارشکن، اقدام به جذب فالوور در حساب اینستاگرام خود می‌کرد، پس از ارسال پیام‌های متعدد مردمی به سامانه دادسرای ارشاد و درخواست پیگیری، به دستور دادسرای ارشاد تهران بازداشت شد.

از جمله جرایم این چهره هنجارشکن، ترویج خشونت، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد است.

ادعای هفته: مهاجرت‌ها به تهران فرهنگی است!

محمدرضا جوادی یگانه با اشاره به اینکه مهاجرت‌ها به تهران از سوی طبقه متوسط شکل می‌گیرد، گفت: مهاجرت‌ها به تهران، مهاجرت‌های غیر فرهنگی نیست و مهاجران بیشتر طبقه متوسط هستند.

حادثه هفته؛  سقوط جرثقیل در شرق تهران

طی هفته گذشته حادثه واژگونی یک دستگاه جرثقیل سنگین در انتهای بزرگراه شهید محلاتی به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش نشانان چهار ایستگاه آتش‌نشانی همراه با دو دستگاه جرثقیل سنگین و یک دستگاه جرثقیل سبک سازمانی به محل حادثه اعزام شدند.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران در این باره گفت: در محل مشاهده شد داخل شهربازی منطقه یک دستگاه جرثقیل ۱۶۰ تن خصوصی مشغول کار روی وسیله‌ای بزرگ بوده که به دلیل نامشخص واژگون شده و روی سطح بزرگراه شهید محلاتی افتاده بود.

وی تصریح کرد: متأسفانه بوم بزرگ این جرثقیل روی یک دستگاه تاکسی و چند عابرپیاده افتاده بود که بوم سنگین جرثقیل جابه جا شده؛ داخل خودروی تاکسی مردی حدوداً ۶۰ ساله (راننده تاکسی) در وضعیت بسیار حساس زیر بوم گرفتار شده بود.

وی افزود: آتش نشانان این فرد را در یک عملیات حساس بدون تکان خوردن بوم سنگین جرثقیل، از خودرو خارج کردند؛ این شخص خوشبختانه زنده اما دچار مصدومیتهای زیادی شده و تحویل عوامل اورژانس شد.

ملکی با اشاره به مرگ دو نفر در لحظات اولیه برخورد با بوم جرثقیل، گفت: این حادثه دو فوتی و چهار مصدوم برجای گذاشته است و عملیات برای بریدن قطعات بوم و جابه جایی قطعات جرثقیل سنگین انجام شد.

شایعه هفته؛ بمب‌گذاری در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه بمب‌گذاری در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی کذب است، گفت: حوالی ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه روز دوشنبه فردی ناشناس با مرکز فوریت های ۱۱۰ تماس گرفت و ادعا کرد در مجتمع آموزشی دندانپزشکی آزاد تهران واقع در خیابان پاسداران بمب‌گذاری شده است.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: نیروی انتظامی با همکاری حراست دانشگاه بلافاصله در محل حاضر شدند و دانشکده تخلیه و چک و خنثی صورت گرفت.

او با تاکید بر اینکه هیچ موردی دال بر بمب گذاری کشف نشد و این خبر تنها شایعه بود، ادامه داد: در حال حاضر نیروی انتظامی محل را ترک کرده است و دانشجویان به کلاس های خود بازگشته اند.

همدانچی عنوان کرد: در حال حاضر نیروی انتظامی پیگیر تماس تلفنی فرد ناشناس است.

مدیر کل روابط عمومی دانشگاه آزاد با بیان اینکه اقتدار جمهوری اسلامی مرهون تلاش شبانه روزی نیروی انتظامی و سپاه پاسداران است، خاطرنشان کرد: از ماموران وظیفه شناس نیروی انتظامی تشکر می کنیم که در سریع ترین وقت ممکن در دانشکده حضور پیدا کردند.

خبرهای اربعین؛ آخرین مهلت ثبت نام اتباع خارجی برای اربعین/  داروهای کدئین‌دار برای زائران اربعین ممنوع هستند/  مرز خسروی کار خود را از سر گرفت/ برخورد تعزیرات با تخلف در بلیت فروشی ایام اربعین/ کاهش تعرفه مکالمات برای زائران اربعین

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی استانداری تهران گفت: اتباع خارجی تا آغاز راهپیمایی اربعین مهلت دارند در دفاتر مشخص شده ثبت نام کنند.

***

فرمانده انتظامی استان ایلام با بیان اینکه مرز مهران برای تردد خودرو‌های کاپوتاژ ممنوع است گفت: خودرو‌های کاپوتاژ به مرز چذابه مراجعه کنند.

***

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بابیان اینکه همراه داشتن داروهای کدئین‌دار برای زائران اربعین ممنوع هستند، گفت: پلیس مواد مخدر عراق به شدت با این امر برخورد می‌کند.

***

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی گفت: صدور بیش از یک و نیم میلیون گذرنامه و 400 برگه تردد برای اربعین انجام شده و همچنین تردد در مرز خسروی از سر گرفته شده است.

***

مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران از برخورد شدید با متخلفان فروش بلیت در ایام اربعین خبر داد و گفت: از مردم می‌خواهیم اگر تخلفی را مشاهده کردند به سامانه ۱۳۵ اطلاع دهند.

***

وزیر ارتباطات از کاهش تعرفه مکالمات برای زائران اربعین خبر داد.  محمدجواد آذری جهرمی، با انتشار کلیپی در اینستاگرام نوشت: برای رفاه حال شما مردم عزیز در راهپیمایی اربعین، مذاکراتی را از قبل با طرف عراقی برای کاهش هزینه مکالمات شروع کردیم. امروز توانستیم به توافق برسیم که حدود ۶۰۰ تومان در تعرفه مکالمات در هر دقیقه کاهش دهیم. امیدوارم در ادامه موفق شویم بیشتر هم کاهش دهیم. چندین مرکز ارائه اینترنت پرسرعت درمسیر اربعین هم گذاشته شد که در صورت همکاری‌ها، افزایش می‌یابد.

اخبار مناسبتی؛ هفته تهران

براساس گفته مورخین ٢٣٠ سال قبل، آقا محمدخان قاجار، روز یکشنبه ۱۱ جمادی‌الثانی ۱۱۶۴ هجری قمری همزمان با عید نوروز در کاخ گلستان تاج سلطنت ایران را بر سر گذاشت و تهران را به عنوان پایتخت کشور معرفی کرد. گرچه آن روزها، وی حتی تصورش را هم نمی‌کرد که این تصمیم، روزی کلانشهری را به وجود آورد که بیش از ١٢ میلیون نفر را در خود جا بدهد.

از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه به نام هفته تهران نامگذاری شده این روز در تقویم نیست اما شهرداری تهران همزمان با نامگذاری تهران به عنوان پایتخت آن را جشن می گیرند.

مراسم روز تهران

آیین نکوداشت روز تهران در مجموعه کاخ گلستان عصر روز دوشنبه ۱۵ مهرماه همزمان با هفته تهران برگزار شد. در این مراسم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، نمایندگان مردم در مجلس اسلامی، اعضای شورای شهر تهران  و شهردار به همراه معاونین حوزه مختلف و سفرای کشور‌های دنیا شرکت کردند.

هاشمی رفسنجانی: امیدوارم آقای حناچی رکورد آقای قالیباف را بزند

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران  در مراسم روز تهران گفت: امیدوارم آقای حناچی رکورد آقای قالیباف را در طول دوره مدیریتی بزند. او یادآور شد که ناصرالدین شاه با یک برگ قرارداد بین المللی ۶۰ سال خدمات ریلی به مردم داد و در پایان ضمن اظهار تاسف عنوان کرد که  تاریخ قاجار توسط پهلوی تحریف شده است.

شهردار تهران نیز در آئین نکوداشت روز تهران با اشاره به هویت تاریخی تهران، بازار تهران قلب اقتصادی ایران دانست.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت: بسیار خوشحالم که شهرداری و شورای شهر ما پذیرفته‌اند که صاحبان واقعی تهران شهروندان واقعی آن هستند.

از سویی احمد مسجدجامعی به مناسبت روز تهران مطرح کرد: روز تهران روز شهرداری تهران نیست، اگر توچال ثبت ملی نشود آسیب خواهد دید. عضو شورای شهر تهران همچنین عنوان کرد روز تهران  متعلق به شهرداری نیست بلکه تهران روز همه شهروندان است.

در ادامه رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران عنوان کرد تهران همیشه آغوشش به روی خوبی باز است و تهران همه ساکنانش را به اندازه دوست دارد.

همچنین محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران، گفت: انتظار می‌رود دولت سهم خود را از پایتخت نشینی بدهد تا مدیریت شهری تنها نباشد

تلاش برای ثبت توچال به عنوان میراث طبیعی تهران

عضو شورای شهر تهران از تلاش برای ثبت توچال به عنوان میراث طبیعی تهران خبر داد. احمد مسجدجامعی، در تهرانگردی که به مناسبت هفته تهران انجام شد با بیان این که به دنبال ثبت میراث طبیعی تهران هستیم، گفت: متاسفانه طی سال‌های اخیر میراث طبیعی تهران فراموش شده است که باید احیا شود.

وی با اشاره به این که پیشتر پیشنهاد داده بودیم که خیابان ولیعصر به علت میراث طبیعیش ثبت شود، اظهار کرد: حالا به دنبال ثبت میراث طبیعی توچال هستیم.

مسجدجامعی با بیان این که توچال دارای ۴۰۰۰ متر ارتفاع است، گفت: در دنیا نادر است که یک شهری در کنارش کوه‌های با ارتفاع ۴۰۰۰ متر باشد و به همین دلیل معتقدیم که باید این کوه ثبت شود.

وی افزود: توچال در معرض آسیب قرار دارد. ساخت و سازهای انجام شده دراین منطقه دید آن را کور کرده و متاسفانه تابلوهای شهری نیز در مبادی ورودی این کوه به شدت افزایش داشته است به گونه‌ای که در وهله اول به جای این که کوه را ببینم تابلوهای تبلیغاتی چشم‌مان را می‌گیرد.

مسجدجامعی با بیان این که با ثبت میراث طبیعی توچال چارچوبی برای این کوه در نظر گرفته و از تصرفات و تغییرات در آن کاسته می‌شود، گفت: کوهنوردان نیز نگران آسیب‌های نگاه‌های اقتصادی صرف مسئولان به توچال هستند اما با تهیه سند میراث طبیعی توچال می‌توانیم آن را حفظ کنیم.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: