به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ جایزه "نوبل" تنها به محققانی اعطا می‌شود که اکتشافات برجسته‌ای انجام داده باشند. تاکنون ۵ زوج توانسته‌اند جایزه نوبل را کسب کنند که در این مطلب قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

ماری کوری(Marie Curie) و پیر کوری

 

این زوج توانستند در سال ۱۹۰۳ میلادی جایزه نوبل فیزیک را به دلیل کشف دو عنصر جدید با نام‌های "پولونیم " و "رادیوم" و مطالعه پدیده‌های تابشی در کشف رونتگن، از آن خود کنند.

ایرن ژولیو-کوری و فردریک ژولیو کوری

این زوج در سال ۱۹۳۵ میلادی به خاطر کشف رادیوکتیویته مصنوعی جایزه نوبل شیمی را دریافت کردند.

ایرن کوری که فرزند بزرگ ماری و پیر کوری بود، قدم در راه پدر و مادر خود نهاد و مانند والدین خود به همراه همسرش در موسسه رادیوم فعالیت کرد.

در سال ۱۹۲۴ میلادی بود که فردریک به موسسه مادر زن خود رفت تا تحقیقاتی را پیرامون مواد رادیواکتیو از ماری کوری و همسرش بیاموزد.

کارل فردیناند کوری(Carl Ferdinand Cori) و گرتی کوری(Gerty Cori)

این زوج آمریکایی هم در سال ۱۹۴۷ میلادی جایزه نوبل پزشکی را با خود به خانه بردند. آن‌ها به خاطر تحقیق در حوزه گلیکوژن و متابولیسم گلوکوز برنده نوبل شدند.

گونار میردال و آلوا میردال

این زوج جایزه نوبل را به دلیل کارهای انفرادی خود گرفتند و در قالب یک زوج این جایزه را دریافت نکردند.

گونار میردال جامعه‌شناس سوئدی توانست در سال ۱۹۷۴ میلادی جایزه نوبل اقتصاد را کسب کند.

همسر وی آلوا میردال هم در سال ۱۹۸۲ میلادی جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد.

"ادوارد موزر و می-بریت موزر"

ادوارد موزر که در زمینه علوم اعصاب کار می کند، به همراه همسرش "می-بریت موزر" که یک عصب پژوه است،  به خاطر "کشف سلول‌هایی که سامانه موقعیت‌یابی در مغز انسان را تشکیل می‌دهند" به‌طور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی سال ۲۰۱۴ شد.

این زوج به دنبال یافتن جواب این سؤال بودند که چگونه انسان مسیریابی می‌کند؟

 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید: