به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مراسم زنگ استکبارستیزی در دبیرستان دخترانه دوره اول علی اکبر داور برگزار شد.

محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز، روز بزرگی است و ۴ رویداد که در۱۳ آبان ۴۳، ۵۷،۵۸ و ۹۷ اتفاق افتاد به صورت آشکاری نقش دشمنی آمریکا علیه ایران را آشکار می‌کند و نشان دهنده مقاومت ملی و پیروزی مردم ما در برابر آمریکاست.

وی ادامه داد: آمریکا شدیدترین فشارها را متوجه ایران کرده است و امروز همه می‌دانند که این راهبرد تحریم و فشار، شکست خورده است.

حاجی میرزایی در پاسخ به پرسشی در این خصوص که «چرا به رغم تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر ورود اسناد لانه جاسوسی به کتب درسی، هنوز انجام نشده است؟»، گفت: در سند تحول بنیادین پیش‌بینی شده است که محتوای کتب درسی متناسب با ساحت‌های تربیتی ششگانه شده است و امیدواریم بزودی در کتاب‌های درسی گنجانده شود.

وی با بیان در ساحت‌های سیاسی و اجتماعی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش برای تربیت نسل نو تأکیداتی از جمله سیاسی و اجتماعی پیش بینی شده است، افزود: دانش‌آموزان باید درک روشنی از محیط اجتماعی پیرامونی خود داشته باشند و مقاومت ملت ایران حاکی از آن است که فرهنگ استکبارستیزی ریشه‌های محکمی دارد و همه حساس هستند که در برابر آمریکا یک صدا و یکپارچه حرکت کنند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این امر در برنامه‌ریزی درسی هم در دستور کار بوده و انجام خواهد شد و البته در همه مدارس تلاش‌هایی صورت می گرفته و تقویت خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ورود کتاب های درسی به بازار سیاه بیان کرد: با اخباری که دریافت کردم در برخی مدارس کتاب به طور کامل توزیع نشده بود که چند نوبت کنترل کرده و در تمام استان‌ها نظارت کردیم و افرادی را برای رسیدگی به این موضوع مأمور کردیم.

حاجی‌میرزایی ادامه داد: آمار آنها که ثبت نام نکرده‌اند مشخص است و آنها شناسایی شده اند و با آنها تماس گرفتیم؛  برخی کلا ثبت نام اینترنتی انجام نداده بودند. برخی ثبت نام انجام داده بودند ولی مدارس جابجا شده بود؛ همچنین کوتاهی هایی از سوی برخی مسؤولین مناطق شده بود.

وی با تأکید بر اینکه بیش از تعداد دانش آموزان با کاغذ یارانه‌ای کتاب چاپ کردیم و قیمت کتب 40 درصد قیمت واقعی است و نیازی به مراجعه به کتابفروشی ها نیست، درباره فروش کتاب های درسی در میدان انقلاب به چندبرابر قیمت اظهار کرد: دستور دادم پیگیری کنند؛ ممکن است برخی از طریق برخی مناطق بیرون رفته باشد یا سرقت شده باشد و البته اگر کپی هم شده باشد، غیرقانونی است.

وزیر آموزش و پرورش افزود: امسال روش توزیع کتاب تفاوت کرده بود و برخی از آن خرسند نیستند و ممکن است فضاسازی‌ها نشانه آن باشد اما اکنون اشکالات برطرف شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه تنظیم بخشی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی آموزش و پرورش در شورای نگهبان رد شده است گفت: بله، شورای نگهبان به اکثر بندها ایراد گرفته است، بندهایی چون اختصاص یک درصد درآمد شرکت ها، اجاره دادن واحدهای آموزشی، اعمال مدرک دوم فرهنگیان و کاهش تنوع مدارس که ملاحظاتی داشته و به مجلس برگشته است تا ببینیم چه اقداماتی انجام می‌دهند.

حاجی‌میرزایی درباره ایرادات وارد بر مصوبه تنوع مدارس ادامه داد: طبق رویه ای که بین مجلس و شورای نگهبان برقرار است به موضوعاتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود می‌کند مجلس نباید ورود کند و برعکس؛ زیرا مدارس سمپاد موضوعی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن وارد شده و اساسنامه آن را تصویب کرده است که مورد ایراد قرار گرفته است.