به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛  برخی به اصطلاح «لاکچری باز» حتی با تاریخ تولد نوزاد خود قصد پُز دادن و فخرفروشی دارند و حاضر هستند، پول کلان خرج و با جان فرزندشان بازی کنند تا شناسنامه فرزندشان با تاریخ شیک و لاکچری ۹۸/۸/۸ مزین شود.

متاسفانه مد «لاکچری بازی» با تاریخ تولد نوزاد چند سالی است که باب شده و فقط مربوط به تاریخ تولد رُند نیست، بسیاری از والدین را دیده‌ایم که افتخار می‌کنند نوزادشان در روز تولد مادر یا پدر یا سالگرد ازدواج آن‌ها متولد شده است و با افتخار این جملات را بیان می‌کنند که «فرزندم در روز تولد مادرش به دنیا آمده است»، «فرزندم در ۹۷/۷/۷ به دنیا آمده و حتی تاریخ تولدش خاص است».

این موضوع که دیگر تبدیل به یک آسیب اجتماعی شده را با امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی در میان گذاشتیم و با او به گفت‌و‌گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

شهرت‌طلبی و سهم‌خواهی دو دلیل عمده زیمان‌های لاکچری

قرایی‌مقدم در خصوص زایمان‌های لاکچری در تاریخ های خاص با بیان اینکه شهرت‌طلبی و سهم‌خواهی از جمله عواملی است که مادران را ترغیب به چنین زایمان‌هایی می‌کند، گفت: عموما قصد این مادران ایجاد اسم و رسم های توخالی برای فرزندان‌شان است.

او ادامه داد: متاسفانه مادران با چنین زایمان های خارج از موعدی نه تنها به سلامتی خود بلکه به سلامتی فرزندشان نیز آسیب وارد می‌کنند. بنابراین این شکل از وجه خواهی و عقده حقارت باید اصلاح شود.

636419642233523454_lg

نیاز به فرهنگ سازی داریم

این جامعه‌شناس فرهنگ‌سازی را تنها روش از میان برداشتن چنین زایمان‌هایی عنوان کرد و افزود: متاسفانه درد کنونی جامعه ما عدم فرهنگ‌سازی است. در این مورد نیز نمی‌توان به اجبار متوصل شد چراکه هر مادری حق دارد به شیوه‌ای که می‌خواهد کودکش را به دنیا بیاورد و در این مورد به خصوص قانون نمی‌تواند ورود کند.

قرایی‌مقدم با تاکید بر اینکه رسانه‌ها نقش بسیار پررنگی در ترویج فرهنگ‌سازی دارند، خاطرنشان کرد: چراکه رسانه می‌تواند به داخل خانه‌ها نفوذ کرده و بسیاری از باورها، عادات و رفتارهای اشتباه مردم را تغییر دهد.