به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کویر ریگ زرین میان کویر بافق، روستای ساغند و روستای بیاضیه واقع شده است. ریگزارهای این کویر تماشایی است؛ ارتفاع برخی از آن‌ها به اندازه‌ای است که از دور مانند کوه به نظر می‌رسد. ریگ زرین در میان ارتفاعاتی قرار گرفته و به دو نیمه شمال و جنوب تقسیم می‌شود. قدم زدن روی شن‌های روان، تماشای آسمان پرستاره کویر، دورهمی ‌در کویر همه از جذابیت‌های سفر به ریگ زرین هستند.

کویر زرین در فاصله ۴۰ کیلومتری شمال کویر بافق (درانجیر)، شمال غربی روستای ساغند و در جنوب روستای بیاضه قرار دارد. در قسمت شمالی این کویر ارتفاعات حاجی آباد زرین قرار گرفته که جهتی شمال شرقی – جنوب غربی دارند و قسمت جنوب غربی این کویر را  گنبدها ی نمکی   پوشانده است.

کویر ریگ زرین همانند هلال ماه و یا نعل اسب بوده که در قوس میانی آن سیاه کوه با ارتفاع ۲۰۵۰ واقع‌ شده‌است. ارتفاع این کویر از سطح دریا در حدود ۲۷۰ متر است. در غرب این کویر زیبا حفره‌هایی دیده می‌شود که طول آن‌ها در حدود  یک متر و عمقشان حدوداً ۱۵ سانتی متر است که در اثر نشست زمین ایجاد شده‌اند.

یکی از خصوصیات منحصربه فرد کویر ریگ زرین، سطح  برآمده‌ی زمین ، وجود نمکزار و همچنین وجود گیاهان فرآتیک است که نشان از شوری کم خاک در این منطقه دارد. مجموع این عوامل نشان از بالا بودن سطح سفره‌های آب‌های زیرزمینی است. آنچه که در این منطقه چشم‌ها را مجذوب خود می‌کند، تپه‌های شنی طلایی رنگ و ریگزارها و سطح پف مانند این کویر خارق العاده بوده که در نوع خود بی‌مانند است.

کویر ریگ زرین در بخش شمالی ۳۰۰ کیلومتر مربع  وسعت داشته و همانند یک مثلث است. ۸۷٪ از این بخش را صفحات رسی (به خصوص در قسمت شرقی) تشکیل داده‌اند و ۱۳٪ آن نیز توسط حوزه‌های خیس باتلاقی پوشیده شده است. رودخانه اصلی این کویر فصلی بوده و از سمت شرق به کویر ریگ زرین وارد می‌شود.بادهای شدید و تفاوت دمایی در روزها و شب‌ها از جمله خصوصیات تمامی کویرها از جمله کویر ریگ زرین است. این کویر همچنین نوسانات دمایی بسیاری در فصل‌های مختلف سال دارد. به گونه‌ای که تیرماه گرم‌ترین ماه سال و دی ماه و بهمن ماه سردترین ماه سال در کویر ریگ زرین است.

بازدیدکنندگان باید مدنظر داشته باشند که این روستا بسیاری از امکانات رفاهی را ندارد. بنابراین باید تمامی تجهیزات و وسایل خود را از شهر اردکان یزد به همراه داشته باشند.

مسیر اول، مسیر اردکان به احمدآباد است. بعد از رسیدن به احمدآباد باید جاده‌ی خاکی طی شود. این مسیر از کنار خط آهن عبور می‌کند.

۲- مسیر دوم، جاده‌ انارک به سمت ایستگاه قطار نائین بوده که پس از آن جاده‌ی خاکی در کنار ریل راه‌آهن را تا ایستگاه نوگنبد باید طی کرد.

۳- مسیر سوم، مسیر خاکی انارک به سمت اسماعیلیان بوده که نهایتاً به سیاه کوه منتهی می‌گردد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: