به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ چندی پیش خانه موزه لرزاده معروف به موزه معمار افتتاح شده است و درهای این خانه به روز علاقمندان باز است اما چرا به خانه برویم؟

لرزاده کیست؟

 حسین بن محمد معمار معروف به لرزاده «۱۲۸۵ تهران – ۱۳۸۳ تهران» معمار و هنرمند ایرانی بود؛ او طراح و سازنده آرامگاه فردوسی است. همچنین فعالیت‌های گسترده‌ی دیگری در زمینه تزئینات وابسته معماری در تهران و بسیاری شهرهای دیگر داشته است. لرزاده خالق بیش از 800 اثر است و  نخستین کار مستقل استاد را می‌توان سر در بانک شاهی «بانک تجارت فعلی» واقع در میدان توپخانه تهران دانست.

لرزاده در طول عمر هنری نزدیک به یک قرن خود، مساجد متعددی را طراحی و اجرا کرد که در رأس آن مسجد اعظم (قم) به دعوت مستقیم آیت‌الله بروجردی است. همچنین بنا به مأموریتی که آیت‌الله بروجردی محول کرد، مأمور تعمیر و پاره‌ای تغییرات در حرم امام حسین (ع) در کربلا شد که طی حکمی از طرف آیت‌الله شهرستانی، تولیت وقت آن حرم در عراق، به او لقب «معمار آستانه مقدسه حضرت اباعبدالله الحسین (ع)» دادند.

 مقبره فردوسی که لرزاده هم طراحی و هم ساخت آن را بر عهده داشت. ابتدا این مقبره توسط آندره گدار پایه‌ریزی و تا پله دوم نیز اجرا شد. طرحی که وی در نظر گرفت هرمی چون اهرام مصر بوده‌ است. این طرح مورد قبول ذکاءالملک فروغی، رئیس انجمن آثار ملی، قرار نگرفت و قرار شد یک معمار ایرانی با طرحی ملی آن را تکمیل کند. حسین لرزاده مأمور طراحی و ساخت مقبره حکیم فردوسی شد و طی 18 ماه طرح را اجرا و کار را تا جشن هزاره فردوسی به اتمام رساند. از آنجا که فردوسی شاعری شیعه مذهب است، لرزاده در بالای قبر یک چهار کاسه به نشانه ارکان اربعه شیعه اجرا کرده بود که بعدها در تعمیرات بقعه این بخش از کار تخریب شد. در دهه ۳۰ شمسی هوشنگ سیحون این بنا را استحکام داد.

از شاگردان استاد لرزاده، که در طول عمر پر برکت خود بسیاری را تعلیم داد، می‌توان به معمار بزرگ حاج عبدالرحیم شاملو و سیدمحمد بهشتی اشاره کرد.

خانه لرزاده یا خانه معمار

خانه‌ای که او از دهه ۳۰ تا ۸۰ در آن زندگی می کرده پس از درگذشتش در سال ۸۳ با هدف ایجاد موزه و ثبت و معرفی آثار از سوی شهرداری تهران خریداری شد. بعد از چند سال فعالیت‌های مختلف از جمله کافی شاپ در بخش گلخانه آن، بالاخره با عنوان موزه معمار افتتاح شد.

خانه استاد حسین لرزاده در خیابان بهار شیراز پس از مرمت به‌عنوان خانه‌موزه معمار لرزاده افتتاح شد. این بنا نمونه‌ای از معماری مدرن ولی با استفاده از عناصر معماری سنتی ایران است. سیستم هواکشی این خانه جالب توجه است به طوری که در تابستان‌ها خانه را سرد و در زمستان گرم نگه می‌دارد.

در این موزه به شرح فعالیت‌های لرزاده در چند اثر مشهور از جمله آرامگاه فردوسی و مسجد لرزاده و مسجد قندی و ... پرداخته شده است. بهارخواب این خانه دوره پهلوی اول نیز به محل برگزاری جلسات تبدیل شد.

حال و هوای این خانه چگونه است؟

طبقه اول با عنوان تالار آشنایی به معرفی و زندگینامه و کارهای لرزاده اختصاص دارد که روی دیوار طراحی‌های زیبایی انجام شده است. در سمت دیگر کارهای شاخص او روی دیوار طراحی و شجره‌نامه و چند سند شخصی از او قاب شده است.

 اتاق شخصی لرزاده نیز در این طبقه قرار دارد که با نمایش فیلمی از او ، درباره زندگی‌اش صحبت می‌کند و به نمایش درآمده است.

 در طبقه دوم هم یکی از کارهای شاخص او معرفی شده که کارهای مدرسه و مسجد سپهسالار از آن جمله است. بناست در هر فصل یک کار از او معرفی شود.

اتاق دیگری روی بالکن است که به معرفی معماری سنتی ایران می پردازد. همچنین اتاقی به نام اتاق نظم، اختصاص به نمایش قطعاتی از شعرهای او دارد. ت

راس این خانه در طبقه سوم به سالن همایش تبدیل شده و طبقه زیرزمین نیز اختصاص به کودکان دارد .

سقف زیر زمین این خانه کوتاه است و به گونه ای ساخته شده که این زیر زمین نقش هواکش را داشته باشد.

خانه معمار کجاست؟

 قرار است این موزه هر روز به روی بازدیدکنندگان از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ باز باشد بدون اینکه فعلا بلیتی برای آن در نظر گرفته شود.

آدرس: تهران- خیابان شریعتی- پایین‌تر از بهار شیراز، کوچه سخن

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: