به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ فاطمه سیاری فرد، در همایش بیماریهای متابولیک و غدد کودکان که در بیمارستان امام خمینی در حال برگزاری است، افزود: گفت: با توجه به شیوع چاقی در کودکان و نوجوانان، تغذیه نامناسب و کم تحرکی، با دیابت نوع ۲ و یا ترکیبی از دیابت نوع ۱و ۲ در کودکان مواجه هستیم.

مسئول پنل های دیابت این همایش اظهار داشت: درحال حاضر برای دیابت نوع یک روش پیشگیری اختصاصی وجود ندارد، اما با اصلاح سبک زندگی و کنترل چاقی، می توان از دیابت نوع ۲ پیشگیری کرد.

سیاری فرد با بیان اینکه دیابت یک بیماری مزمن و قابل کنترل است، ادامه داد: در صورت کنترل نکردن مناسب دیابت، این بیماری عوارض متعددی خواهد داشت که باعث ناتوانی فرد می شود. دیابت نوع یک با تغذیه صحیح، سبک زندگی مناسب، کنترل قند خون و آزمایشات دوره ای و استفاده از انسولین با تجویز پزشک، قابل کنترل است.

به گفته این استاد دانشگاه، نشانه های بیماری دیابت شیرین، پرنوشی، پر ادراری و کاهش وزن، در کودکان دیابت نوع یک است که قبلا به آن وابسته به انسولین گفته می شد و در همایش بیماری های غدد و متابولیک کودکان، با حضور اساتید مجرب درزمینه دیابت به مبانی درمان و کنترل این بیماری در کودکان پرداخته می شود.

سیاری فرد تصریح کرد: دیابت نوع یک بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می‌شود. در این نوع دیابت، بدن دیگر انسولین تولید نمی‌کند و در نتیجه فرد به دیابت نوع اول دچار می‌شود که باید برای ادامه حیات خود اقدام به تزریق انسولین کند. تشنگی، پر ادراری، پرخوری، کاهش وزن ناگهانی و غیره از علائم دیابت نوع یک است.

وی در ادامه در تشریح دیابت نوع دوم افزود: در نوع دوم دیابت، میزان انسولین در بدن کاهش یافته و یا مقاومت سلول‌های بدن به انسولین بالا رفته است. این نوع از دیابت به دلیل کاهش اندک اندک انسولین در بدن و به مرور زمان، بدون علائم بوده و بدن خود را با شرایط ایجاد شده وفق می‌دهد و با گذر زمان و افزایش سن، میزان انسولین کاهش یافته و از ۳۰سالگی به بعد در افراد شناسایی می‌شود.

همایش بیماریهای متابولیک ارثی و غدد کودکان و اولین همایش علوم پایه بیماریهای ارثی با هدف تبادل دانش بین علوم پایه و بالین فکری برای بیماریهای متابولیک ارثی تا فردا ادامه دارد. این همایش بدنبال راهی برای ساماندهی این بیماریها در کشور است.

محورهای مورد بحث در همایش علوم پایه نیز سلولهای بنیادی ژنتیک ، بیوشیمی و تکنیک های آزمایشگاهی است که منجر به همکاری پزشکان بالینی با علوم پایه می شود.

در حال حاضر پنج  میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در کشور ما به بیماری دیابت مبتلا هستند. با آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح می‌توان ابتلا به بیماری دیابت را کنترل کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: