به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ازدواج سفید، نوع جدیدی از ازدواج است که با فرهنگ ما غریبه بوده و مدتی است در خانواده‌ها بدون اطلاع آنها رخنه کرده است. این نوع ازدواج کاملا الگوبرداری شده از جوامع غربی است و متاسفانه به ضرر دختران ایرانی است و در اغلب موارد این دختران هستند که متضرر می‌شوند.

اساسا نام این پدیده همباشی، ازدواج سفید یا هر عنوان دیگری که باشد، اهمیتی ندارد و آنچه مهم می‌نماید، این است که جامعه ایران این رویداد را که سوغات غرب بوده و با آغوشی گرم پذیرفته و با سرعت بسیار در خود نهادینه کرده، تا چه حدی می‌شناسد و چرا جوانان جامعه آن‌قدر سطحی‌نگر و زودگذر از مسائل شده‌اند که علاوه بر شانه خالی کردن از مسئولیت، زندگی را در بودن‌های موقتی معنا می‌کنند؟ آیا این امکان وجود دارد که در هر دوره‌ای پدر و مادر متفاوتی داشت؟

در این رابطه با مجید ابهری، رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی، به گفت و گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

ازدواج سفید و رواج جامعه‌گریزی و فقرعاطفی

ابهری با بیان اینکه «مشکلات ازدواج دائمی» و «تمایل به فرار از مسئولیت» عامل گرایش جوانان به ازدواج سفید است، گفت: گرانی و مشکلات اقتصادی و توقعات عجیب دختران و پسران، ازدواج رسمی را کاهش داده است.

او ادامه داد: در دو دهه گذشته ازدواج سفید به عنوان نوعی زندگی در ایران به‌وجود آمد. در همین زمان عدم آموزش درست به جوانان باعث افول ازدواج رسمی و اوج‌گیری ازدواج سفید شده است. در دهه‌های گذشته شکل خانواده گسترده‌ در ایران حاکم بود اما امروزه خانواده شکل هسته‌ای به خود گرفته است. این تغییرات واحد خانواده را دستخوش تحولاتی کرده که خروجی غیر از جامعه‌گریزی و فقرعاطفی به دنبال نداشته است. 

ازدواج سفید، منزلت اجتماعی افراد را کاهش داده است

این جامعه‌شناس با بیان اینکه پیش از این خانواده در علوم اجتماعی کارکردهای فروانی داشت که تغییرات آن باعث اختگی این واحد اجتماعی شده است، توضیح داد: ازدواج رسمی، منزلت اجتماعی، ابعاد آموزشی و عاطفی فروانی دارد که ازدواج سفید این کارکردها را حذف کرده و منجر به بروز آسیب‌ها شده است.

مسکن، اشتغال، تورم و گرانی؛ چهار عامل اصلی کاهش ازدواج در جوانان

ابهری درباره تعریف ازدواج سفید گفت: «ازدواج سفید» به نوعی هم‌زیستی که هیچ‌گونه نوشته و تعهدی قانونی، فردی و حقوقی میان زن و مرد برقرار نباشد اطلاق می‌شود. از ازدواج سفید با عنوان «همباشی سیاه» نیز یاد می‌شود. در این نوع همزیستی زن و مرد بخاطر مسائل جنسی با یکدیگر زندگی را تشکیل داده و هر زمان که تمایل در این افراد فروکش کند یکدیگر را رها خواهند کرد.

او ادامه داد: دشواری‌های ازدواج از نظر مسکن، اشتغال، تورم و گرانی به عنوان عوامل اصلی کاهش ازدواج رسمی مطرح می‌شوند. 

784169

ازدواج سفید آمار ازدواج رسمی را کاهش داده است

این جامعه‌شناس درباره تاثیر ازدواج سفید بر ازدواج رسمی گفت: ازدواج سفید بر کاهش آمار ازدواج رسمی اثرگذار است. درست است که ازدواج دائمی تنها برای رفع نیازهای جنسی صورت نمی‌گیرد اما اصلی‌ترین بخش آن را نیاز جنسی متقابل زن و مرد به یکدیگر تشکیل می‌دهد. زمانی که این غریزه از روش‌های دیگر برطرف شود نیاز به ازدواج دائمی کم خواهد شد.

ابهری همچنین اشاره کرد: طبق آمار این روابط کوتاه مدت هستند. زیرا از نظر اخلاقی، حقوقی و شرعی تعهدی در این میان وجود ندارد. هیچ امر تحکیم‌کننده‌ای وجود ندارد و ممکن است یکی از طرفین ازدواج سفید صبح از خواب بیدار شود و تصمیم بگیرد رابطه را تمام کند، هیچ عامل بازدارنده و تعهدی رسمی مانع این فرد نخواهد بود.