به گزارش گروه روی خط رسانه‌های خبرگزاری برنا؛ جاویدنیا،معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، اظهار کرد: خبری که هک شدن حساب بانکی افراد را تایید کند به دستمان نرسیده است و بیشتر افرادی که به پلیس فتا و قوه قضاییه مراجعه می‌کنند به دلیل موضوع فیشینگ است که راه اندازی رمز‌های بانکی پویا می‌تواند از میزان شکایات مردم کم کند.

وی گفت: در مورد موضوع فیشینگ و کلاهبرداری‌های مرتبط با آن شکایات زیادی به دستگاه قضایی ارسال شده است و تنها در تهران حدود ۱۸ هزار پرونده تشکیل شده است که شکایت این پرونده‌ها حدود ۷۰ میلیارد تومان مالباخته شده اند.

جاویدنیا بیان کرد: بعضا روز‌های وجود دارد که ۱۵۰ نفر برای شکایت درباره کلاهبرداری از حساب‌های بانکی و موضوع فیشینگ به دادسرای تهران مراجعه می‌کنند که دستگاه قضایی را با مشکل مواجه کرده است و ما راهکار‌های لازم را به دستگاه‌های متولی ارائه کرده ایم و ضرورت دارد ضعف‌های امنیتی حساب‌های بانکی برطرف شود.

وی ادامه داد: طبق بخشنامه بانک مرکزی بانک‌ها مکلف شدندتا زمانی که رمز پویا را راه اندازی نکرده اند خسارت وارده به حسابان حساب‌ها را که ناشی از ضعف امنیتی است پرداخت کنند که متاسفانه مقاومت‌های در این رابطه وجود دارد و در نهایت مردم قربانی می‌شوند.

جاویدنیا گفت: بانک‌ها اعتقاد دارند در زمانی که تعداد تراکنش‌ها زیاد می‌شود استفاده از رمز دوم پویا برای مردم با مشکل روبه رو می‌شوند و ما نمی‌توانیم افراد را به استفاده از رمز پویا ملزم کنیم.

وی تصریح کرد: این تعداد پرونده در حوزه کلاهبرداری‌ها از حساب‌های بانکی برای کشور پذیرفته نیست و اگر این روند ادامه پیدا کند حتما اسامی بانک‌های که کوتاهی کرده اند و بیشترین خسارت را به مردم وارد کردند اعلام می‌کنیم.

منبع:yjc