به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سردار امیر رحمت‌اللهی، فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، گفت: در پی دریافت اخبار واصله مردمی از دوستداران میراث فرهنگی، مبنی بر خرید و فروش مقادیری اشیاء عتیقه در شهرستان نهاوند متعلق به هزاره اول قبل از میلاد، موضوع دستگیری قاچاقچیان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: با مشخص شدن صحت خبر، اکیپی از ماموران زبده یگان حفاظت استان همدان با هماهنگی مقام قضائی در محل مورد نظر حاضر و قبل از هرگونه خرید و فروش غیر مجاز، متهم را در محل دستگیر و اشیاء عتیقه را ضبط کردند.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه اشیای کشف شده اقلام فرهنگی و تاریخی با ارزشی هستند، تصریح کرد: این اشیاء با قدمتی چندین هزار ساله از اهمیت زیادی در حوزه فرهنگ و هنر برخوردار هستند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه اشیاء مکشوفه شامل؛ ۱۳ عدد سکه از جنس نقره و مس، پیکرک از جنس مفرغ، ۷ عدد انگشتری از جنس نقره و مس، مهره عقیق، کاسه مسی، ۳ عدد خنجر، شی نیم دایره فلزی، اعلام کرد: برابر اعلام کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، قدمت اشیاء مکشوفه به دوران قبل از میلاد، اشکانی و اسلامی مربوط می‌باشد.

سردار رحمت اللهی در خاتمه گفت: شهروندان پلیس را در حفظ اموال و اشیای فرهنگی و تاریخی که متعلق به همه ایرانیان و نسل‌های بعدی است یاری کنند و اخبار مربوط به میراث فرهنگی را به شماره تلفن (۰۹۶۶۲) که به طور ۲۴ ساعته فعال است، اطلاع رسانی کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: