به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محسن هاشمی ، رئیس شورای شهر تهران در جریان صحن علنی شورای شهر با اشاره به آلودگی هوا طی روزهای اخیر گفت: روزهای گذشته را در حالی سپری کردیم که آلودگی هوای تهران به مرحله ناسالم برای تمامی گروهها رسید و تهران را به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای جهان، ثبت کرد.

او افزود: گرچه بخشی از موضوع آلودگی هوا، وابسته به شرایط جوی و باد و بارندگی است که در اختیار انسان نیست اما بخشی نیز وابسته به میزان تولید آلاینده است که مستقیما در اختیار وکنترل ماست.

رئیس شورای شهر تهران خاطرنشان شد : در شرایط فعلی دو منبع اصلی برای آلایندگی هوای تهران وجود دارد، نخست تولید انرژی گرمایشی بوسیله گاز طبیعی و گازوئیل در منازل و ادارات و دوم سوخت خودروهای نقلیه.

او اضافه کرد: در موضوع اول ما باید توجه داشته باشیم که براساس دیدگاهی تولید انرژی گرمایی در شهرها بوسیله سوختهای فسیلی اقدامی غیراصولی، غیر ایمن و غیربهره ور است و تمامی شهرهای توسعه یافته جهان، انرژی گرمایشی را بوسیله برق در شهرها تولید می کنند و برای تولید برق از انرژی فسیلی یا هسته ای ویا سایر روشهای استفاده می کنند، لوله کشی شاهرگی و مویرگی گاز طبیعی در شهر، تهران و سایر شهرهای کشور را بر روی بمبی بالقوه که در شرایط سوانح طبیعی و بحران خطر آفرین است و آلاینده ای بالفعل قرار داده است که بایست در برنامه ای دراز مدت، فرایند تبدیل انرژی گرمایشی شهری در کشور حتما صورت گیرد.

هاشمی تاکید کرد: البته وزارت نفت معتقد است که دوبار تبدیل انرژی فسیلی به برق و برق به گرما راندمان آن را کاهش می دهد که مدیریت شهری باید درباره این موضوع بررسی دقیق را انجام داده وتصمیم بگیرد.

او گفت: در موضوع نقش خودروهای در آلایندگی هوا، نیز با وجود تکرار مکرر لزوم تقویت سیستم حمل ونقل عمومی تهران، متاسفانه هنوز اقدامی اجرایی صورت نگرفته است و متاسفانه باید گفت طی سی سال سپری شده از پایان جنگ، وضعیت حمل ونقل عمومی تهران در بدترین شرایط قرار دارد و اگر بسرعت راجع به این موضوع اقدامی عاجل از سوی دولت وشهرداری صورت نپذیرد، وضعیت از شرایط فعلی بمراتب بدتر خواهد شد.

رئیس شورای شهر تهران عنوان کرد: سیستم حمل ونقل عمومی تهران باید در شرایطی باشد که نه تنها شهروندان فاقد خودرو از آن به آسانی استفاده کنند، بلکه دارندگان خودروی شخصی نیز استفاده از حمل ونقل عمومی را به جهت سرعت و سهولت آن ترجیح دهند.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: