به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ امیرهوشنگ جلالی، متخصص گوارش و غدد در خصوص بیماری‌هایی که در هنگام سیل و پس از اتمام آن سیل‌زدگان را تهدید می‌کند، اظهار کرد: بعد از وقوع سیل ما شاهد وجود آب‌های آلوده و همچنین رشد حیوانات موذی و جانوران گزنده و به دنبال آن بروز بیماری‌های عفونی در این مناطق هستیم به طوری که تخمین زده می‌شود بین 6 تا 7 ماه این قبیل عوارض در مناطق سیل زده باقی می‌ماند. از این رو لازم است برای جلوگیری از هجوم عفونت‌های روده‌ای، بیماری‌های گوارشی و پوستی، نیروهای اورژانس پزشکی در محل باقی بمانند.

او با عنوان این مطلب که تداخل فاضلاب شهری و خانگی با آب مصرفی، احتمال بروز بیماری‌های عفونی را افزایش می‌دهد، افزود: آبیاری سبزیجات و درختان با آب‌های آلوده شهری می‌تواند امراض عفونی گوارش از جمله تیفوئید و پاراتیفوئید را بروز دهد.

این پزشک عنوان کرد: حشرات نیز قادر به انتقال آلودگی‌ها هستند و باید نگران شیوع اسهال‌های آمیبی نیز بود. میکروب لپتوسپیروز که انسان را به زردی مبتلا می‌کند نیز از طریق پوست و آب آلوده می‌تواند منتقل شود.

جلالی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است ماندگاری این عوامل عفونی در خاک و آب است. زیرا برخی از این عوامل بیماری‌زا ماه‌ها در خاک زنده می‌مانند.

این متخصص گوارش با تاکید بر اینکه حداقل تا حدود سه ماه بعد از سیل باید نگران و منتظر بروز برخی بیماری‌ها و یا اپیدمی انواع عفونت‌های گوارش از نوع تیفوئیدی، شیگلا، لپتوسپیروز، وبا و غیره باشیم، گفت: مراقبت از آب آشامیدنی بسیار حائز اهمیت است و توجه ملی نیاز دارد.

او به نیش جانوران خزنده در استان‌های جنوبی گرفتار سیل اشاره کرد و گفت: آنچه مسلم است، داروهای مورد نیاز مقابله با گزیدگی است که باید در خانه‌های بهداشت روستایی و شهرهای سیل زده وجود داشته باشد تا زمان معالجه کوتاه شود.

جلالی در پایان با تاکید بر اینکه مشکلات سیل‌زدگان تنها مربوط به همان روزهای اول حادثه نیست و چند هفته بعد مشکلات به صورت بیماری‌های روحی روانی خود را نشان می‌دهد، اضافه کرد: از همین‌رو لازم است تا همکاران روانپزشک و روانشناس ما به طور جدی در این مناطق حضور داشته باشند.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: