به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری؛ درد و خارش گلو، سرفه خشک و کوتاه و گرفتگی بینی از علائم رایجی هستند که معمولاً تمامی ما در زمان سرماخوردگی از آن‌ها رنج می‌بریم، بدین ترتیب طبیعی است که تمامی ما از بیماری سرماخوردگی متنفریم. معمولاً درمان سرماخوردگی حدود پنج روز طول می‌کشد ولی در صورتی که ما رژیم غذایی و سبک زندگی‌مان را تغییر دهیم می توانیم سریع‌تر از دست این بیماری ویروسی خلاص شویم.

دکتر رضا محمدی، متخصص بیماری‌های عفونی، در خصوص راه‌های سریع درمان سرماخوردگی می‌گوید:  وقتی بیمار هستید، بدن شما برای مقابله با آن عفونت سخت کار می‌کند. به انرژی بیشتری از حد معمول نیاز دارد. استراحت را در اولویت خود قرار دهید. از محل کار یا مدرسه مرخصی بگیرید و در خانه بمانید.

او ادامه داد: همچنین دراز کشیدن روی مبل کمک می‌کند، اما تا دیر وقت مشغول تماشای تلویزیون نباشید. کمبود خواب باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شود و مبارزه با میکروب‌ها را سخت‌تر می‌کند. زود به رختخواب بروید و در طول روز چرت بزنید. آیا علائم شما شب‌ها افزایش پیدا می‌کند؟ برای کاهش علائم در شب سر خود را بالا ببرید، برای بالا بردن سر خود از بالش اضافی استفاده کنید. این می‌تواند فشار سینوس را کاهش داده و به شما در تنفس راحت‌تر کمک کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان این موضوع که نوشیدن مایعات فراوان مخاط را رقیق و گرفتگی را درمان می‌کند، اظهار داشت: همچنین نوشیدن مایعات از سردرد و خستگی ناشی از کم آبی بدن جلوگیری می کند. از نوشابه های گازدار ، قهوه و الکل که می تواند بدن شما را کم آب کند خودداری کنید.

او با اشاره به استفاده از آب نمک و غرغره کرده آن، تصریح کرد: این یک راه خوب برای تسکین گلودرد است. آب نمک تورم را کاهش می‌دهد و مخاط را شل می‌کند. یک چهارم قاشق چایخوری نمک را داخل یک فنجان آب گرم بریزید تا حل شود و چند بار در روز غرغره کنید.

محمدی افزود: با یک لیوان چای نیز می‌توان سرماخوردگی را تسکین داد. تحقیقات نشان می‌دهد گرما می‌تواند علائم سرماخوردگی مانند گلودرد و خستگی را کاهش دهد. چای گیاهی غیر کافئین دار، آب لیمو یا مایعات گرم را امتحان کنید.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص مصرف عسل برای از بین بردن ویروس سرماخوردگی، یادآور شد: یک قاشق غذاخوری عسل میل کنید، این ماده چسبنده می‌تواند سرفه را تسکین دهد. در یک مطالعه، کودکانی که در زمان خواب حدود نیمی از قاشق غذاخوری عسل می‌خورند، نسبت به افرادی که دارو استفاده می کردند، کمتر سرفه کردند. آن را درون یک فنجان آب یا آب لیمو هم بزنید. البته فراموش نشود به نوزادان زیر یک سال نباید عسل داد.

او با اشاره به این که تنفس در بخار می تواند گلو و بینی خشک را مرطوب کند، گفت: دوش گرفتن و حمام رفتن در بازه های زمانی کوتاه، مخاط را شل می کند. گرما همچنین می تواند به تسکین درد عضلات کمک کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سوال که داروهای آنتی هیستامین دکونژستان به چه میزان می‌تواند موثر باشد؟ اظهار کرد: این دارو رگ‌های خونی را در بینی شما کوچک می‌کند تا راه‌های هوایی شما باز شود. استفاده از اسپری‌های ضد احتقان زیاد آن می تواند باعث احتقان بیشتر شود ، بنابراین آنها را بیش از 3 روز استفاده نکنید.

محمدی ادامه داد: آنتی هیستامین مواد شیمیایی موجود در بدن شما را که باعث ایجاد عطسه و آبریزش بینی می شود را، مسدود می‌کند.

او در پایان گفت: از اسپری نمکی یا شستشوی بینی استفاده کنید، اسپری‌های بدون نسخه آب نمکی بینی شما را مرطوب می‌کند و این باعث می‌شود که تنفس شما راحت‌تر شود. همچنین ممکن است بخواهید آبیاری بینی را امتحان کنید. این زمانی است که شما به آرامی یک محلول نمکی را در یک سوراخ بینی بریزید و آن را بیرون بیربزید. این مخاط خشک شده را شسته و می‌تواند راحت‌تر نفس بکشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: