به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ تداوم فعالیت سامانه بارشی در کشور به هفتهٔ اول فروردین 1398 هم کشیده شده و در پی وجود این سامانهٔ بارشی در 5 فروردین‌ماه، موجب ایجاد سیلاب و خسارت‌های جانی و مالی در 25 استان ایران شد. این سیلاب‌ها در روز نخست، حداقل 19 کشته در استان‌های مختلف کشور برجای گذاشت.

سیل فروردین 98 شهرها و استان‌های همچون شیراز، کرمانشاه، خوزستان و لرستان را تحت تاثیر قرار داد.

5 فرودین 98 بارندگی‌های شدید در شهر شیراز، باعث جاری شدن سیل مرگباری و ناگهانی شد. این واقعه در 6 فروردین برای بار دوم هم در این شهر تکرار شد.

در این حادثه ناباورانه حدود 200 خودرو در ابتدای جاده شیراز- تهران کنار دروازه قرآن شیراز واژگون و 22 کشته و بیش از 190 مصدوم برجای گذاشت.

در کرمانشاه داغداری که هنوز زخم‌های زلزله بر تن و روح‌شان مانده بود طغیان رودخانه الوند در سرپل ذهاب زندگی ساکنان این منطقه بار دیگر به ورطه نابودی کشاند. چادر و اتاقک‌های پیش‌ساخته‌ای که هنوز بسیاری از مردم این دیار در آن ساکن بودند  این بار زیر آب رفت. و زندگی آنان را با دشواری‌هایی رو به رو کرد.

فرماندار سرپل ذهاب در استان کرمانشاه از جان باختن یک نفر در یکی از روستاهای منطقه در اثر سیلاب خبر داد و همچنین در 15 فروردین جسد یک نفر دیگر نیز در کنار هرسین و به علت طغیان رودخانه با غرق شده بود کشف شد.

سیل دست‌بردار ایران نبود که در خوزستان، سیل‌بندهای روستاهای اروندکنار را شکست همچنین در این روستاها دو کودک سه و شش ساله در نهر قصر، در مرکز اروندکنار جان باختند.

هفته دوم فرودین؛ موج دوم سیل

موج دوم بارش‌ها در 11 فروردین 1398 آغاز شد و شهرهای غربی و جنوبی کشور را در برگرفت. پس از این بارش‌ها، هشدار سیل و آماده‌باش در 23 استان ایران اعلام شد.

در این ماه از سال 98 با شروع موج دوم بارش‌ها در 12 فروردین، از استان لرستان خسارات سنگینی همچون رانش زمین و به زیر آب رفتن بخش‌هایی از خرم‌آباد، معمولان و پلدختر و … گزارش شد. در پی وقوع سیل در برخی مناطق استان لرستان، ارتش امکانات لجستیکی خود را از کرمانشاه به لرستان اعزام کرد. چند روز پس از موج دوم، سیل شهرک‌ها و روستاهای اطراف پلدختر را نیز دربر گرفت و تعداد کشته شدگان سیل در این استان به 15 نفر رسید. (در موج اول 5 کشته+10 کشته در موج دوم) استان لرستان بیشترین آمار مصدومین را با حدود 256 مصدوم در بین استان‌های کشور داشت.

استان ایلام در هفتهٔ دوم فروردین بیشتر دچار خسارت شد و در دوازدهم فروردین برای ساعتی راه‌های ارتباطی تلفنی به این استان قطع شد.

همچنین بارش باران شدید باعث جاری شدن سیلاب و آب‌گرفتگی در برخی از محله‌های شهر بندرعباس هم شد؛ براساس گزارش‌ها در پی این بارش‌ها در مناطق حاشیه‌ای این شهر آب به داخل خانه‌ها نیز نفوذ کرد.

بارش باران از عصر روز 10 فروردین تا شب 12 فروردین باعث طغیان خشکه رود اراک شد که باعث گرفتار شدن چندین روستای حاشیه تالاب میقان شد. همچنین جاری شدن سیلاب در اراک باعث تخلیه چندین روستا و خسارت‌های شدید مالی به ساکنین شهرستانی اراک و کمیجان شده بود.

به دستور استاندار استان مرکزی تمامی خانه‌های نزدیک به سد کرهرود تخلیه و عملیات تخلیه آب با پمپ با کمک مردم آغاز شد.

تلفات سیل فروردین 98

آمار کشته‌شدگان این حادثه به درستی مشخص نیست. اما براساس اعلام سازمان صدا و سیما در 16 فروردین 1398، 50 نفر در استان‌های جنوب و غرب کشور در مدت سیل‌های فروردین 1398 جان خود را از دست داده‌اند. از این تعداد 21 نفر در شیراز، 3 نفر در خراسان شمالی، 2 نفر در کهگیلویه و بویراحمد، 15 نفر در لرستان، 5 نفر در استان همدان، دو نفر در کرمانشاه، یک نفر در خوزستان، یک نفر در استان سمنان و یک نفر هم در خراسان رضوی بودند. همچنین افزون بر این افراد در جریان سیل گلستان و مازندران را نیز به ترتیب در این استان‌ها 8 و 5 نفر کشته شدند. اما این فقط آمار کشته شدگان نیست! بلکه شاید آمار تعداد خانوارهای که داغدار از دست دادن عزیزان‌شان و فراوانی استان‌های درگیر این بلای اقلیمی هم هست.

خسارت‌ها

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، خسارت سیل اخیر در ایران را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد.

او افزود: ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا در کشور درگیر سیل شدند.

این سیل نه تنها بسیاری را بی خانمان و بسیاری را داغدار و آرزوهای بسیار دیگر را بر آب داد بلکه می‌تواند درسی بزرگ با هزینه‌ای گزاف برای پیشگیری از تکرار این گونه اتفاق های ناگوار برای سال 99 و بهبود روز افزون وضعیت مدیریت بحران کشور باشد تا دیگر مردمان بی پناه سرزمین‌مان شاهد از دست دادن جان و مال و امید و آرزوهایشان نباشند.

خبرنگار: صبا شیرمحمدی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: