به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شهردار منطقه 6 با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در سال 98 به بحث و بررسی در رابطه با برخی پروژه‌های در دست اقدام برای سال 99 پرداخت. او مسیر طبیعت را مهم‌ترین اقدام منطقه برای پایتخت‌نشینان دانست و از توسعه پروژه‌هایی چون گذر صنایع دستی، پهنه هنر و گذر فرهنگی کریمخان خبر داد. او همچنین بازنگری در طرح تفصیلی برای سال آینده را از دیگر اقدامات دانست.

وضعیت پروژه‌های منطقه 6 در سال 98

تورج فرهادی، شهردار منطقه ۶ شهرداری تهران، با اشاره به دستاوردهای سال ۹۸ در این منطقه گفت: بخشی از پروژه های انجام شده و یا در حال انجام سال ۹۸  عمرانی و برخی فرهنگی بود .

او در رابطه با وضعیت این پروژه ها خاطرنشان کرد: قسمتی از این پروژه‌ها شروع شده و در حال گرفتن مشاور هستیم و برخی تمام شده است.

شهردار منطقه 6 با ذکر مثال‌هایی افزود: کارهای عمرانی سوله بحران در شهرک والفجر تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و به زودی تجهیز می‌شود و همچنین این سوله‌ها علاوه بر بحران به عنوان مرکز آموزشی برای نیروهای دوام پیش‌بینی شده است.

او افزود: همچنین از دیگر پروژه‌ها می‌توان به مخزن آبی اشاره کرد که برای آبیاری فضای سبز در تابستان در نظر گرفته شده است بدین ترتیب آب را نگه می‌دارد تا در مواقع کم آبی بتوانیم فضای سبز را آبیاری کنیم این پروژه تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و آماده بهره‌برداری است.

تولید ماسک توسط گروه‌های دوام برای روزهای کرونایی

فرهادی خاطرنشان کرد: گروه دوام منطقه 6 از جمله گروه‌های فعال در سطح پایتخت هستند. برخی از گروه‌های دوام منطقه بر این اساس تشکل‌های ویژه راه‌اندازی کردند که در روزهای کرونایی به تولید ماسک پرداختند.

ایجاد مسیر طبیعت در منطقه 6 در سال 99

فرهادی افزود: پروژه پیاده‌راه میدان فرهنگ و میدان سید جمال‌الدین اسدآبادی از دیگر پروژه‌های مهمی است که این دو میدان را به یکدیگر وصل می‌کند.

شهردار منطقه ۶ عنوان کرد: طرح مسیر طبیعت از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که در تهران انجام خواهد شد. این مسیر که طرحی فرا منطقه‌ای بوده و بنا دارد غرب تهران به شرق وصل شود.

او ادامه داد: این طرح به عنوان پیاده‌راه غربی شرقی است و این ظرفیت وجود دارد که مسیری از سرخه حصار و ابتدای اتوبان رسالت به پارک حقانی و عباس‌آباد برسد سپس با ورود به منطقه 6 به سمت برج میلاد برود و در منطقع 22 به اتمام برسد.

فرهادی در تشریح این طرح اذعان کرد: نکته کلیدی پیاده‌راه روی پوسته تونل رسالت است که از یکسری کوچه‌های در یک امتداد تشکیل می شود. این طرح  در مرحله مشاوره بوده و بناست پیاده‌راه شود و بیشتر زمین‌های آن تملک شده و در اختیار شهرداری است.

شهردار منطقه 6 افزود: این پروژه فرا منطقه‌ای است که هسته اصلی آن در منطقه 6 است. مبنا این است که از غرب تا شرق تهران یکسری فضاهای تفرجگاهی که وجود دارد توسط پیاده‌راه‌ها به یکدیگر وصل شود.

او اضافه کرد: این طرح بناست از غرب از روی فضاهای منطقه 22 عبور می‌کند و در منطقه 5 به پارک نهج‌البلاغه و رود دره‌ها و جوانمردان می‌رسد و سپس با عبور از منطقه 2 و برج میلاد در امتداد حکیم و رسالت به سمت منطقه 6  می‌آید. در بافت متراکم شهری منطقه 6 راهی داریم که امکان ایجاد پلازای شهری برایش ممکن بوده و با اجرایش اتفاقات مهمی رخ می‌دهد. پس از عبور از منطقه 6 در میدان رسالت و فضای رو به روی مصلی و ... به محدوده تپه‌های عباس آباد تا شرق تهران می‌رسد.

شهردار منطقه 6 بیان کرد: مجوزهای لازم دریافت شده و در مرحله مطالعات دقیق‌تر برای عملیاتی کردن ایده است.

او با بیان اینکه این طرح از روی تونل رسالت عبور می‌کند و  نقش مهمی در ستون فقرات شرقی و غربی تهران داشته و محرک توسعه محور است، افزود: اولین گام برای این تونل آغاز فعالیت‌های خدماتی و گام بعدی نیز اتصال به تپه‌های عباس آباد است و در امتداد در غرب مسیر روی تونل، آن را به برج میلاد ارتباط می‌دهد که راه ارتباط بین برج میلاد و تپه‌های عباس‌آباد است و تقویت آن تا رودخانه کن و منطقه ۲۲ و شرق،  سرخه حصار در دست اقدام است اما کاری که در منطقه ۶ انجام می‌شود روی تونل رسالت است و در حال قرارداد با مشاوران هستیم.

فرهادی اضافه کرد: تحقیقات زیادی انجام شده است و مشاوره در حال جمع‌بندی این تحقیقات هستند.

رنگی شدن منطقه در طرح استقبال از بهار

فرهادی با اشاره به اقداماتی که برای استقبال از نوروز انجام شده گفت: در سال جاری رنگ‌آمیزی و فضا سازی و نصب گلدان در پل‌ها و چهارراه و تقاطع ها را زودتر شروع کردیم. همچنین برای سال 99 نورپردازی، رنگ‌آمیزی و واکاری فضای سبز و اجرای فرش های گل  در دست اقدام است.

او ادامه داد: بدین ترتیب 15 فرش گل و سبد گل در تقاطع و معابر و پارک ها اجرا می شود. برخی از جداول در حال رنگ آمیزی است. نرده‌ها هم رنگ‌آمیزی می‌شود. خط‌کشی‌های رنگی از دیگر موارد است. جداره‌های شهری که نیاز به طراحی و رنگ آمیزی دارد نیز در حال انجام است.

شهردار منطقه 6 افزود: در بحث نگه‌داشت شهر و استقبال از نوروز به صورت شبانه‌روزی در حال کار و فعالیت هستیم و در این رابطه بحث فضای سبز، ایجاد تونل نور، تونل گل از این موارد است.

توسعه محور فرهنگی کریم‌خان/ مسیر طبیعت روی پل رسالت مهم‌ترین پروژه سال جدید

شهردار منطقه ۶ با اشاره به محورهای فرهنگی در تهران گفت: محور فرهنگی کریم‌خان رویکرد جدی ماست که به خاطر موضوع پیش آمده فعلا دست نگه داشتیم و این محور به زودی تقویت خواهد شد.

او در پاسخ به این سوال که چه خبر خوبی برای سال 99 دارید؟ افزود: در سال ۹۹ مسیر طبیعت روی رسالت می‌تواند به یکی از بهترین پروژه‌های تهران تبدیل شود که علاوه بر منطقه ۶ به ‌ارتباط با عباس‌آباد و ارتباطش با دو محله یوسف‌آباد می‌توان شرایط خوبی را در امتداد آن و در طرفین تهران در آینده شاهد باشیم.

شهردار منطقه ۶ افزود: در سال ۹۹ مرحله مشاوره را تمام می‌کنیم این پروژه بزرگ از پل‌های سنگین و مسیرهای جدیدی برخوردار است که به نظر سه سال زمان خواهد برد و تا آن زمان مسیر پیاده و ظرفیت فضای سبز را انجام خواهیم داد خوشبختانه این پروژه اول در منطقه شش و سپس در سایر مناطق به اجرا در خواهد آمد.

بازنگری در طرح تفصیلی از اقدامات سال 99

او ادامه داد: از دیگر اقدامات می‌توان به گذر صنایع دستی اشاره کرد که در منطقه انجام شده و تلاش می‌شود تا کارهای عمرانی آن در سال آینده به اتمام برسد و همچنین بازنگری در طرح تفصیلی را داریم.

فرهادی تصریح کرد: فضای اطراف تربیت مدرس و سایر دانشگاه‌ها به عنوان ناحیه نوآوری در نظر گرفته شده است که در این رابطه با شرکت‌های دانش بنیان در سطح ملی در ارتباط هستیم و کارهای اولیه انجام شده است از دیگر فعالیت‌های منطقه ۶ در سال ۹۸ می‌توان به جلوگیری از شب مردگی اشاره کرد.

توسعه پهنه هنر در سال جدید

شهردار منطقه ۶ با اشاره به برخی اقدامات در سال ۹۹ گفت: در سال ۹۹ پهنه هنر را تعریف کرده‌ایم که ظرفیت خوبی برای کافه گالری‌هاست همچنین محور فرهنگی در محدوده کریم‌خان است و محور گذر موسیقی که منطبق بر خیابان لارستان بوده که این پروژه‌ها به صورت مشارکتی انجام خواهد شد.

اثر گذاری پهنه هنر در سطح ملی و محلی

فرهادی با اشاره به ایجاد پهنه‌های هنر و در توضیح این پروژه گفت: پهنه هنر لکه‌ای از منطقه است که از شمال به خیابان بهشتی از جنوب به خیابان کریم‌خان از غرب خیابان قائم‌مقام و شرق خیابان میرزای شیرازی ختم می شود. برای گالری‌های مختلف و گروه‌های هنری شکل خواهد یافت و از این رو در کنار زندگی مردم و شرایط ایجاد شده در راستای فرهنگ سازی و فرهنگ های ملی و محلی اتفاق خوبی است و باعث شود مسائل اجتماعی فرهنگی و هنری نیز به منصه ظهور برسد و می‌توان محرک توسعه هنر در سایر قسمت‌ها باشد.

فرهادی در پایان تاکید کرد: برای این پهنه محورهایی را که تعریف کرده‌ایم را به یکدیگر وصل می‌کند تا ظرفیت فرهنگی منطقه ۶ که قلب تهران است استفاده شود و بدین ترتیب نقش بالقوه را به بالفعل تبدیل کند و در سطح ملی و محلی تهران اثرگذار خواهد بود.

خبرنگار: سیمین برادران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: