به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سازمان بهزیستی با ابراز تأسف عمیق از این فاجعه جوابیه‌ای توسط روابط عمومی بهزیستی استان تهران جهت تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

«کودکی به نام ابوالفضل در تاریخ ۲۰ دی ماه ۱۳۹۵ در بیمارستان اکبرآبادی متولد شده و به علت وجود معلولیت و بیماری‌های زمینه‌ای به بیمارستان حضرت علی اصغر منتقل می‌شود. به دلیل عدم مراجعه خانواده جهت ترخیص کودک از طریق پیگیری مددکاری بیمارستان و با صدور حکم قضائی کودک در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ به بهزیستی و شیرخوارگاه آمنه واگذار شده است. پس از پیگیری‌های مددکاری و شناسایی خانواده و بازدیدهای متعدد از محل زندگی تا اردیبهشت ۱۳۹۷ شرایط ترخیص به خانواده مناسب ارزیابی نشد و در این زمان خانواده چند بار با کودک ملاقات کرده اند.

در شهریور ۱۳۹۸ خانواده به شیرخوارگاه آمنه مراجعه نموده و مدعی شدند که شرایط زندگیشان بهبود یافته و در صورت کمک سازمان بهزیستی در هزینه‌های درمان و معیشت حاضر به ترخیص کودک هستند و با مراجعه به دادسرا در تاریخ ۳ مهرماه ۱۳۹۸ دستور ترخیص کودک به خانواده اخذ شد.

پس از دستور قضائی، مددکاران سازمان بهزیستی به آدرس خانواده در شهرستان پرند مراجعه کردند و خانه‌ای اجاره به مساحت ۷۵ متر مورد ارزیابی قرار گرفت و شرایط خانواده مناسب ارزیابی شد و پدر مدعی بود در تاکسی اینترنتی مشغول فعالیت است و دارای درآمد ماهیانه ۲ و نیم میلیون تومانی است. پس از ارجاع پدر و مادر کودک برای آزمایش اعتیاد جواب آزمایش آنان که عدم اعتیاد والدین به اعتیاد را گواه بود در مهرماه ۱۳۹۸ به بهزیستی تحویل شد.

کودک ابوالفضل در تاریخ ۱۳ مهرماه ۱۳۹۸ در صحت کامل به خانواده ترخیص شد و از زمان ترخیص به صورت ماهیانه ارزاق شامل مواد غذایی، پوشاک و اسباب بازی به خانواده تحویل شده که آخرین آن مربوط به بهمن ۱۳۹۸ بوده است. همچنین پدر کودک برای نقل مکان خانواده به تهران اعلام نیاز به کمک کرد که به واسطه بهزیستی و از طریق خیرین این امکان نیز برای وی مهیا شد.

در طول این مدت و به منظور پایش وضعیت کودک در خانواده به صورت تلفنی و حضوری توسط مددکاران پیگیری‌های لازم انجام شد و خانواده از وضعیت کودک در خانه اعلام رضایت داشتند. با این وجود همواره به خانواده اعلام شد بهزیستی آماده کمک در هر شرایطی برای بهبود وضعیت کودک است و در صورت عدم توانایی نگهداری کودک این امکان وجود دارد تا بار دیگر به بهزیستی تحویل داده شود، چرا که سازمان بهزیستی همواره بر این باور است با وجود رسیدگی مناسب و امکانات در مراکز کودک و شیرخوارگاه‌ها، اولویت ایجاد شرایط مناسب برای خانواده و حمایت کودک برای حضور در محیط خانه است.

این نکته نیز حائز اهمیت است که سازمان بهزیستی در ترخیص هایی که به دلایل مشکلات مالی و معیشتی بوده با حمایت‌های اقتصادی و روانی از خانواده توانسته ترخیص‌های متعدد موفقی را داشته باشد و در مورد این کودک نیاز به بررسی‌های بیشتر قضائی است تا مشخص شود با وجود پشتیبانی و حمایت‌های مختلف بهزیستی و مددکاران و در صورتی که امکان انتقال مجدد کودک به سازمان بهزیستی وجود داشته، علت و انگیزه این فاجعه چه بوده است. و مطمئناً این سازمان موضوع را تا حصول نتیجه پیگیری خواهد کرد.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: