به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ دکتر بهمن بهمنی، عضو هیات علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، در ابتدا با ضرورت انتشار اطلاعات صحیح با منبع معتبر در شرایط بحرانی به منظور حفظ سلامت روان جامعه گفت: استفاده از اطلاعات درست با منبع معتبر، می‌تواند به سلامت روان افراد جامعه در این شرایط کمک کند.

او ادامه داد: در این شرایط تمایل مردم به دریافت اطلاعات، طبیعی است و کسب اطلاعات از نیازهای انسان محسوب می‌شود اما هجمه اطلاعات به ویژه در فضای مجازی که دسترسی سریع‌تر را امکان پذیر کرده است، می‌تواند سبب افزایش استرس و اضطراب بشود.

بهمنی به توان بالقوه شبکه‌های مجازی در انتشار اخبار مثبت و منفی تاکید کرد و گفت: به‌طوری که اگر منبع تولید اطلاعات، موثق و مستند نباشد و این اطلاعات دست به دست شوند، مردم در کمترین زمان، درگیر شرایط بحران خواهند شد و مدیریت شرایط را با اختلال روبه‌رو خواهند کرد.

عضو هیات علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه باید یاد بگیریم که اطلاعات درست را از نادرست تشخیص داده و از اطلاعات صحیح استفاده کنیم، افزود: باید با دریافت هر خبر یا مطلب، بدانیم که این مطلب توسط چه کسی تولید و منتشر می‌شود، ضمن آنکه تعبیر درستی از اطلاعات دریافتی داشته باشیم. چون اگر تعبیر نادرست از اطلاعات داشته باشیم، سبب خواهد شد که پدیده‌ای فاجعه آمیز و غیرقابل کنترل به وجود بیاید.

او خاطرنشان کرد: ذهن انسان مایل به پیش‌بینی اتفاقات آینده است و دوست دارد تا با پیش‌بینی آینده، خطر آسیب‌زایی را که او را تهدید می‌کند، به حداقل برساند، لذا از دریافت اطلاعات زیاد استقبال می‌کند که سبب افزایش استرس و اضطراب او خواهد شد.

بهمنی با بیان اینکه البته اضطراب، همیشه مضر نیست، بلکه اضطراب بهینه یا کارآمد هم داریم، توضیح داد: این نوع از اضطراب در تصمیم درست تاثیرگذار است. اما اگر اضطراب ازحدی بگذرد، نمی‌توانیم فرآیند درست و واقع بینانه از اتفاقات اطراف داشته باشیم و در نتیجه، احساس ناتوانی می‌کنیم و در واقع، این اضطراب، ناکارآمد و آسیب‌زاست.

عضو هیات علمی گروه مشاوره دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: تعدد منابع اطلاع‌رسانی در جامعه و دریافت اطلاعات ضد و نقیض، سبب خواهد شد که اضطراب بالا رفته و بسیاری افراد کلا نسبت به همه نوع اطلاعات، بی‌توجه شده و بی‌تفاوتی نشان بدهند.

او در پایان تاکید کرد: هریک از ما که اطلاعات دریافت شده را نشر می‌دهیم، باید به تولیدکننده اطلاعات توجه کرده و از منابع قابل اعتماد اطلاعات را دریافت کنیم و اطلاعات را پس از کنترل با منابع معتبر و اطمینان از صحت و سقم آن، منتشر کنیم.

خبرنگار: ناهید سمیعی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: