به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در روزهای شیوع اپیدمی کرونا شاهد بروز برخی مشاجرات خانوادگی در بین زوجین هستیم. در این باره محمدرضا محبوب‌فر، جامعه‌شناس، گفت: کرونا یک بحران فردی و اجتماعی است که گریبان‌گیر جامعه جهانی شده و بنده بر این باور هستم که این بحران را نباید همچون یک تهدید نگاه کرد، بلکه همچون یک تهدید باید به این امر توجه کرد.

 به گفته وی بحران کرونا و اجبار در خانه ماندن خانواده‌ها را زیر یک سقف قرار داده و دیگر همچون گذشته که خانواده‌ها تجمیع نبودند و حتی فرصت گفت‌وگو کردن با یکدیگر را نداشتن امروز شرایط جدید برای خانواده‌ها ایجاد شده تا در کنار هم قرار گرفته و بیشتر اوقات خود را سپری کنند.

این جامعه‌شناس تاکید کرد: قرنطینه خانگی و در خانه ماندن مزایا و معایب خاص خود را در بعد فردی و اجتماعی به دنبال دارد.

در این شرایط بحرانی خانواده‌ها باید در کنار یکدیگر مانده و بیش از گذشته به یکدیگر روحیه داده و به گفت‌وگو با یکدیگر بپردازند و از بعد روحی و روانی یکدیگر را حمایت کنند.

کرونا و مدیریت تنش‌های خانوادگی

محبوب‌فر افزود: امروزه اجبار در خانه ماندن معایب آن بر مزایای آن پیشی گرفته است. بر اساس آمار دریافتی که به دست روانشناسان و جامعه‌شناسان رسیده در کشور در روزهای  قرنطینه خانگی آمار خشونت علیه زنان، خشونت علیه مردان و خشونت علیه  فرزندان افزایش یافته است.

به گفته وی این مساله منجر به این شده تا تنش‌ها در خانواده‌ها افزایش یابد. در حالی که خانواده‌ها باید در روزهای کرونایی به یکدیگر روحیه دهند.

حفظ خونسردی در ایام قرنطینه الزامی است

 این جامعه‌شناس گفت: مهمترین مساله در پیشگیری از ابتلا به بیماری حفظ خونسردی، نداشتن استرس و اضطراب است. در شرایط کنونی در خانواده‌های ایرانی به دلیل وجود مشکلات این مساله رنگ باخته و محیط خانواده به استرس، تنش و اضطراب تبدیل شده است. همین قضیه منجر به نقص سیستم ایمنی بدن شده و افزایش ابتلا به کرونا را به دنبال دارد.

محبوب‌فر  تاکید کرد: خود قرنطینه خانگی و مشکلات خانوادگی نیز غیرقابل اجتناب است. این امر را باید مدیریت کرد، اولین گام برای مدیریت مشکلات خانه و خانواده زوجین هستند که می‌توانند این نقش را داشته باشند.

به گفته وی خانواده‌ها در این وضعیت در پی روحیه دادن به یکدیگر باشند. در این شرایط فرزندان را مدیریت کرده و آنها را از محیط پر استرس دور کنند.

زوجین به حریم‌های یکدیگر احترام بگذارند

این جامعه‌شناس تصریح کرد: در روزهای قرنطینه خانگی زوجین کمتر اقدام به این مساله کنند تا یکدیگر را زیر ذره‌بین قرار دهند و کوچک‌ترین اقدام را به رخ یکدیگر بکشند. بنده براین باور هستم که زوجین می‌توانند با علم بر اینکه تنش‌ها و شرایط بحرانی را مدیریت کرده و مثبت‌گرا باشند، بیشتر به نقاط مثبت یکدیگر توجه کنند و  بیش از گذشته در کنار خانواده‌های خود ایام مناسبی را رقم بزنند.

محبوب‌فر ادامه داد: زوجین باید با رعایت حریم‌ها به یکدیگر احترام بگذارند، چون هر گونه ورود به حریم شخصی یکدیگر می‌تواند استرس‌زا باشد. زوجین حریم‌های خصوصی یکدیگر را رعایت کنند.

مشاوران خانوادگی موثر در مهار تنش‌های خانوادگی

این جامعه‌شناس با بیان اینکه زوجین در روزهای کرونایی می‌توانند با مشاوره‌ مورد تایید خود به شکل آنلاین در ارتباط باشند و در صورت هر گونه مشکل از راهنمایی آنها کمک بگیرند، گفت: استفاده از راهکارهای مشاوره می‌تواند در گذران ایام شاد و مسرت‌بخش در ایام قرنطینه خانگی کمک کننده باشد. 

چگونگی مهار اختلافات زناشویی در روزهای خانه‌نشینی

در ادامه امیر هوشنگ مهریار، روانشناس، به خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا گفت: کل جهان به دلیل شیوع ویروس کوید 19 با مشکلات متعدد مواجه هستند. همین قضیه قرنطینه خانگی را به دنبال داشته است. هر چند باید دانست که این امر باعث بروز اختلافات خانوادگی نیز می‌شود.

به گفته وی در خانواده‌هایی که زمینه اختلافات خانوادگی وجود دارد بیش از گذشته اختلافات زناشویی در دوران خانه‌نشینی شیوع پیدا می‌کند. برای مثال قبل از شیوع کرونا زن و مرد هر دو صبح به محل کار رفته  و در طول روز دیگر هم را نمی‌دیدند، طبیعتا با هم اختلافی هم نداشتند. به عبارت دیگر موقعیت بروز اختلافات وجود نداشت.

مهریار تاکید کرد: در روزهای کرونایی به دلیل اقامت افراد در منزل دیگر موقعیت بروز اختلافات نیز افزایش می‌یابد.

خانه‌نشینی باعث بروز اختلافات زناشویی نمی‌شود

این روانشناس ادامه داد: خانه‌نشینی باعث بروز اختلافات زناشویی و جدایی نمی‌شود. بنابراین اوقات اقامت در منزل تنش‌زا نباشد.

او همچنین گفت: باید از این موقعیت برای گفت‌وگوی مناسب و سازنده استفاده کرد. برای مثال اگر در طول سال خواستار مطالعه، ورزش، یادگیری زبان جدید و ... هستید، این روزها می‌تواند بهترین موقعیت باشد. در خانه‌هایی با مساحت کوچک هم امکان ورزش و گذران اوقات خوش وجود دارد.

این روانشناس تاکید کرد: اعضای خانواده می‌توانند با ورزش در خانه  استرس و اضطراب خود را مهار کرده و به این شکل به مهار تنش‌های روانی موجود بپردازند.

به هر حال باید دانست همگان در سراسر جهان در یک موقعیت غیرقابل اجتناب گرفتار شده‌اند و باید به هر نحو ممکن از انتشار فشارهای موجود کاسته شود.

مهریار در روزهای اقامت در خانه از زوج‌ها خواست از مطرح کردن مسائل  تکراری که موجب بروز و تشدید تنش می‌شود، خودداری کنند.

به گفته وی روش‌های مختلف همچون صحبت کردن درباره خاطرات خوش گذشته، قصه گفتن برای کودکان، گوش دادن به موسیقی، ورزش و ادای عشاق در آوردن می‌تواند در کاهش استرس و فشارهای روانی تاثیرگذار باشد.

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: