به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ کتایون نجفی زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان، گفت: کشور ما مانند بسیاری از نقاط جهان درگیر کروناست و پلاسما درمانی یکی از روش‌ها برای بهبود این بیماری می‌تواند باشد. خوشبختانه 80 درصد بیماران یا علامتی پیدا نمی‌کنند یا علایم آن ها خفیف است. اما 15 تا 20 درصد افراد مبتلا ، علایم دارند و بیماری قابل توجه پیدا می کنند.

او افزود: طبق آمار جهانی حدود 3 تا 4 درصد بیماران مبتلا به کرونا فوت می کنند. 

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: با اهدای پلاسمای بیماران بهبود یافته از کرونا به بیماران مبتلا می‌توان التهاب ریه و بدن بیماران که ناشی از کرونا ویروس است را کنترل کنیم. اگر به این بیماری به شکل صحیح رسیدگی شود، می‌توانیم از فوت بسیاری از بیمارانی که به کرونا مبتلا هستند، جلوگیری کنیم.

نجفی زاده ضمن تشریح پلاسما درمانی بیان کرد: اهدای پلاسما به این شکل است که بدن بیماران بهبود یافته از کرونا، آنتی بادی علیه این ویروس ساخته است که پلاسمای آن‌ها که حاوی آنتی بادی است، جدا می‌شود و آن را  به بیماران مبتلا به کرونا که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند، تزریق می‌کنیم. برای بیماران بدحال باید کار درمانی جدی انجام شود وگرنه جان خود را از دست می‌دهند.

او گفت: لازم است بهبود یافتگان پلاسمای خود را اهدا کنند. اهدای پلاسما کاری است که در کوتاه‌ترین زمان از طریق دستگاه انجام می‌شود بدین ترتیب خون افراد بهبود یافته وارد دستگاه شده و دوباره به بدن باز می‌گردد و پلاسما  همانجا جدا می‌شود و این اقدام ضرری به آن‌ها نمی‌رساند.

نجفی زاده تاکید کرد: اهدای پلاسما مشکلی برای بهبودیافتگان ایجاد نمی‌کند. تنها افرادی که بیماری‌شان ثابت شده و تست داده و اکنون بهبود پیدا کرده‌اند باید وقت کوتاهی بگذارند تا پلاسمای‌شان جدا شود. پلاسما جدا می‌شود و پس از انجام آزمایش‌های لازم برای مشخص شدن عدم ایجاد بیماری برای گیرنده، آن را به فرد تزریق می‌کنند.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان ادامه داد: توصیه من به بیماران بهبود یافته از کرونا این است که پلاسمای خود را به بیماران مبتلا به این ویروس اهدا کنند. به عنوان فوق تخصص ریه از بهبودیافتگان می‌خواهم برای برخی این بیمارانی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند و پلاسما می‌تواند در درمان بیماری‌شان موثر باشد وقت بگذارند و این اقدام انسان‌دوستانه را انجام بدهند. ما به دلیل میزان پائین اهداکنندگان پلاسما، نمی‌توانیم از این روش استفاده کنیم.

خبرنگار: نازنین جوادی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: