به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ احمدرضا لاهیجان زاده ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیون یورو توسط اتحادیه اروپا جهت اجرای پروژه «ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی» در حوضه آبریز تالاب‌های بین‌المللی هامون واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان، از امضای سند همکاری پنج ساله بین معاونت دریایی و برنامه توسعه ملل متحد خبر داد.

وی ضمن اشاره به عدم برگزاری مراسم رسمی امضای سند به دلیل انتشار ویروس کووید ۱۹، از شروع به کار دفتر پروژه برای اجرایی کردن اهداف آن خبر داد.

لاهیجان‌زاده افزود: سند این پروژه در نتیجه تلاش‌های صورت گرفته در دهه‌های اخیر توسط سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه‌های بین‌المللی از جمله طرح حفاظت از تالاب‌های ایران و منارید و اجرای طرح‌ها و گزارش‌های متعددی با همکاری مجموعه‌های ملی و بین‌المللی تهیه شده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تشکر از تلاش‌های اخیر وزارت امور خارجه برای تسهیل روابط بین‌المللی بین ایران و اتحادیه اروپا، ابراز امیدواری کرد که این پروژه بتواند فرصت‌های همکاری نزدیک با کشور همسایه افغانستان و ایجاد معیشت‌های جایگزین را برای به حداقل رساندن فشارها بر منابع آب و خاک و احیای اکوسیستم تالاب فراهم آورد.

وی افزود: تمرکز این پروژه بر ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی است و بر اساس سه جزء اصلی طراحی و تبیین شده است که شامل «افزایش ظرفیت و هماهنگی بین نهادهای محلی جهت بهبود مدیریت تالاب هامون»، «مدیریت پایدار آب و سرزمین» و «کشاورزی مطابق با اقلیم و معیشت‌های جایگزین» می‌شود.

 لاهیجان‌زاده در پایان اظهارکرد: اجرایی شدن اهداف این پروژه مربوط به هماهنگی و مشارکت تمامی ذینفعان و بخش‌ها است. شرکای اصلی این پروژه وزارت امور خارجه، وزارت کشور، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کار در سطح ملی و استانداری سیستان و بلوچستان در سطح استانی هستند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: