به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، ۲ تیم ملی فوتبال قطر و ژاپن امروز (جمعه) در ورزشگاه شیخ زاید ابوظبی دیدار فینال هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا را برگزار خواهند کرد. قطر برای اولین بار به فینال راه یافته، اما ژاپن به دنبال کسب پنجمین قهرمانی خود در قاره کهن است.

در آستانه این دیدار سایت فاکس اسپورتس آسیا، به پنج نکته کلیدی درباره این ۲ تیم اشاره کرده است.

۱) یک پیروزی برای قطر و ژاپن

فینالیست‌های این دوره تاکنون چهار بار با هم ملاقات کرده اند و هر کدام یک بار پیروز شده اند، در حالی که ۲ بازی با تساوی به پایان رسیده است.

تنها پیروزی قطر در اولین دیدار بین ۲ تیم در سال ۱۹۸۸ به دست آمد. این تیم توانست در آخرین بازی مرحله گروهی ۳ - صفر ژاپن را شکست دهد. ژاپن در آن دوره با کسب تنها یک امتیاز از ۴ بازی قعرنشین گروهش شد.

با این حال، در آخرین دیدار ۲ تیم که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، ژاپن پیروز شد. این بار، در مرحله یک چهارم نهایی بود و ژاپن ۳-۲ به پیروزی رسید.

۲) رکورد صددرصدی ژاپن در فینال

ژاپن تاکنون در فینال جام ملت‌ها فوق العاده بوده است. سامورایی‌های آبی هر چهار باری که به فینال جام ملت‌ها رسیده موفق شدند پیروز میدان شوند و جام قهرمانی را بالای سر ببرند. اولین قهرمانی آن‌ها در سال ۱۹۹۶ و آخرین آن سال ۲۰۱۱ بوده است.

۳) پیشرفت قابل توجه قطر

منصفانه است که بگوییم قطر هرگز در آسیا قدرت برتری نبوده، اما پیشرفت قطر در این دوره از مسابقات بسیار چشمگیر بوده است. این تیم امسال در ۶ بازی به پیروزی رسید که این تعداد برد با مجموع پیروزی‌های این تیم در ۹ دوره قبل برابر است. آن‌ها از ۳۲ مسابقه خود در ۹ دوره قبلی فقط ۶ پیروزی کسب کرده بودند.

۴) گلزنی‌های ۲ تیم

قطر در ۶ بازی خود در جام آسیا ۲۰۱۹ شانزده گل زده و گلی دریافت نکرده است و تفاضل ۱۶ گل بهترین تفاضل در یک دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا است.

از سوی دیگر ژاپن از سال ۲۰۱۱ در تمام شانزده مسابقه‌ای که در جام ملت‌ها بازی کرده گل زده است. این تیم در مجموع ۳۳ گل به ثمر رسانده یعنی به طور میانگین ۲.۱ گل در هر بازی.

۵) معزعلی تاریخ سازی می‌کند؟

معزعلی مهاجم ۲۲ ساله قطری در این مسابقات ۸ گل به ثمر رسانده و با اختلاف فاحشی نسبت به دیگر گلزنان، برترین گلزن جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ است.

این بازیکن جوان با این تعداد گل زده با رکورد بیشترین گل زده در جام ملت‌ها که در اختیار علی دایی قرار دارد برابری کرده و امروز صورت گلزنی برابر ژاپن می‌تواند رکورد گلزنی علی دایی را بشکند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: