حجت‌الاسلام والمسلمین بهمن اكبری دبیر علمی همایش "دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم" همچنین مشاور معاونت پژوهشی و مسوول دبیرخانه رهنمون است. با وی پیش از برگزاری همایش دیپلماسی فرهنگی درباره اهداف این همایش به گفت‌وگو نشستیم.

در ابتدا درباره اهداف برگزاری این همایش توضیح می‌دهید؟
این همایش چهار هدف اساسی را دنبال می‌كند. نخست؛ نسبت یابی میان رسالت سازمان و حماسه روز نهم دی بویژه از رهگذر فعال سازی رایزنی‌های فرهنگی ایران در مقابله با جنگ نرم و تقویت دیپلماسی عمومی و فرهنگی، همچنین تبیین نقش مدیریت راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سطح ملی برای تقویت ساز و کارها و بسترهای مقابله با جنگ نرم از اهداف همایش است.

این محور‌های کلی همایش است درباره مهمترین هدف برگزار این همایش هم توضیح می‌دهید؟
ایجاد فضای تعامل بیشتر میان جامعه علمی، نهاد‌ها، سازمان‌ها و مدیران راهبردی موثر در مقابله با جنگ نرم در عرصه بین‌الملل و توسعه و نشر ادبیات و دانش مدیریت راهبردی در مقابله با جنگ نرم در عرصه بین‌الملل نیز در شمار اساسی‌ترین اهداف این نشست است؛ چرا كه بررسی علل ناكامی استكبار در محاسبات جهانی و منطقه ای در تحلیل حوادث سال گذشته كشور، همچنین همگرایی و یكپارچه سازی راهبردها و راهكارهای نهادها و دستگاه‌های فرهنگی عامل در خارج از كشور در مقابله با جنگ نرم امری ضروری است؛ ما اینك در زمانه‌ای قرار گرفته‌ایم كه بیداری ملت ایران، محاسبات استكبار را بر هم زده است؛ و این کار بسیار مهم و حرکت عظیم نمی‌تواند محدود به یک مجموعه شود و همکاری همه نهادها، سازمان‌ها و اندیشمندان و متفکران کشور را می‌طلبد.

آیا این دست از نشست‌های تخصصی كاربردی استمرار خواهد داشت؟
این همایش نخستین نشست از سلسله جلسات علمی "دیپلماسی فرهنگی و جنگ نرم" خواهد بود و تلاش دارد با بهره‌گیری از دستاوردهای حماسه نهم دی ماه 1388 ؛ چگونگی بهره برداری رایزنان فرهنگی كشورمان را از تحولات داخلی بویژه همبستگی ملی و پیوند مردم و رهبری نظام تبیین کند و مشخص سازد كه چگونه نمایندگی‌های فرهنگی قادر خواهند بود با دستاوردهای این ظرفیت سترگ معنوی در سطح داخلی، اقتدار فرهنگی نظام را در عرصه روابط فرهنگی بین‌المللی در كشورها و مناطق مختلف جهان به منصه ظهور رسانند. امیدواریم با همكاری نهادهای پژوهشی و فرهنگی كشور این مهم را استمرار بخشیم و بدیهی است نشست‌های پی در پی انجام خواهد گرفت.

در این همایش چه موضوعات محوری مورد بررسی اندیشمندان قرار خواهد گرفت؟
موضوعات محوری ما شامل مباحث؛ جایگاه بصیرت عمومی و تفكر راهبردی در مقابله با جنگ نرم در عرصه فرهنگی بین الملل، همگرایی و یكپارچه سازی راهبردها و راهكارهای نهادها و دستگاههای فرهنگی عامل در خارج از كشور در مقابله با جنگ نرم، ضرورت نقشه راه رایزنی های فرهنگی ایران در مقابله با جنگ نرم، راهبردها و راهكارهای فراروی رایزنی های فرهنگی ایران در عرصه رسانه‌های دیداری، شنیداری، نوشتاری و فضای سایبری در مقابله با جنگ نرم، جایگاه و نقش رایزنی های فرهنگی ایران در بسیج ظرفیت‌های علمی دانشگاهی جهان بویژه جهان اسلام در مقابله با جنگ نرم، جایگاه و نقش رایزنی های فرهنگی ج ا ایران در ظرفیت سازی اجتماعی و بسیج افكار عمومی جهان بویژه جهان اسلام در مقابله با جنگ نرم، آینده پژوهی، آینده نگری وآینده نگاری در مقابله با جنگ نرم در عرصه فرهنگی بین الملل، مطالعه ی تطبیقی تجربیات سایر كشورها در كنترل و مقابله با جنگ نرم در عرصه فرهنگی بین‌الملل خواهد بود.