محمد ملک سنجرانی، مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار میراث فرهنگی برنا اظهار داشت: با توجه به اینکه استان سیستان و بلوچستان از پهناورترین استان‌های کشور است و 5/11 درصد کل کشور را به خود اختصاص داده، از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوانی برخوردار است.

وی تصریح کرد: شهر سوخته شهری باستانی است که با قدمتی پنج هزار ساله، از اولین‌های تاریخ تمدن بشری است که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

سنجرانی با اشاره به اینکه اولین همایش گردشگری اقوام ایرانی با هدف معرفی پتانسیل‌های این استان و شهر برگزار شد، گفت: این همایش موجب می‌شود تا آثار تاریخی و میراث کهن شهر سوخته برای گردشگران داخلی و خارجی معرفی شود.

وی به آثار تاریخی این استان اشاره کرد و گفت: در جنوب استان، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی وجود دارد و همچنین در سراوان 75 قلعه هست که بیشترین قلعه استان و کشور در شهر سراوان قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان به سفال به‌عنوان یکی از صنایع دستی این استان اشاره کرد و افزود: سفال کلبورگان با قدمت هفت هزار ساله در قسمت میانی سرباز، حیاط وحش که متفاوت بوده موجب شده تا جاذبه ویژه‌ای در این محل ایجاد شود.

وی ادامه داد: در سواحل زیبای دریای چابهار دریای صورتی، کوه‌های مریخی یا مینیاتوری وجود دارد که نشانگر ظرفیت خدادادی بالایی در پتانسیل‌های طبیعی و دیداری در استان سیستان و بلوچستان است.

سنجرانی اذعان داشت: موزه جنوب شرق ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه در جنوب شرق قرار گرفته که آثار فراوانی از کرمان، خراسان جنوبی و استان‌های همجوار در این موزه نگهداری می‌شود و برای معرفی افراد با این آثار بازدیدکنندگان بسیاری مراجعه می‌کنند.

وی در ادامه این مطلب اذعان داشت: موزه جنوب شرق ایران برای بازدیدکنندگان دارای سه بخش است که شامل باستان‌شناسی، بخش طبیعی و آثار طبیعی، حیات وحش و مردم‌شناسی است که جاذبه و جذابیت بسیار بالایی در استان سیستان و بلوچستان دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اذعان داشت: یکی از راهکارهای مطلوبی که می تواند پتانسیل‌های استان را شناسایی و معرفی کند، شناسایی جاذبه‎های تاریخی است و این امر می‌تواند سبب جذب گردشگر و همچنین توریست در بخش داخلی و خارجی شود.

وی خاطرنشان کرد: درزمینه معرفی سیستان و بلوچستان، تلاش شد تا با شرکت در جشنواره‌های مختلف، ظرفیت‌ها، پتانسیل‌ها و توانمندی‌های این استان معرفی شود.

سنجرانی در ادامه این مطلب افزود: همین امر موجب شد تا امسال آمار بازدیدکنندگان از سیستان و بلوچستان با افزایش 53 درصدی مواجه شود و همچنین در شهر سرافراز سیستان و بلوچستان، 30 درصد افزایش ماندگاری وجود داشت.

وی به نقش رسانه‌ها در شناسایی آثار تاریخی استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها، به‌ویژه صدا و سیما، می‌توانند با شناسایی آثار تاریخی و توانمندی‌ها در ابعاد آثار طبیعی و تاریخی موجب شوند تا گردشگران بسیاری جذب این استان شوند.

کاوش‌ها در شهر سوخته با تأمین اعتبار آغاز می‌شوند
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 360 تپه اقماری در شهر سوخته قرار دارد که در سال گذشته دو مورد این تپه‌ها مورد حفاری قرار گرفت.

وی ادامه داد: درزمینه کاوش تپه سوخته، قراردادی با دانشگاه زابل در سیستان و بلوچستان بسته شده و این کاوش‌ها انجام گرفته است.

سنجرانی خاطرنشان کرد: کاوش شهر تاریخی سوخته در مراحل پیگیری اعتبار است و به محض تأمین اعتبار، کاوش‌ها در این بخش مجدداً آغاز می‌شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: در سال گذشته بیشترین کاوش درزمینه تپه‌های اقماری، به‌ویژه قوره شهر سوخته، انجام گرفته است.

از کمک کاوشگران خارجی استقبال می‌کنیم
سنجرانی اذعان داشت: درزمینه کاوش، قطعاً از حضور و کمک کاوشگران خارجی در این عرصه استقبال می‌کنیم؛ چراکه موجب می‌شود کارها با سرعت بیشتر و گسترده‌تر انجام شود.

وی تصریح کرد: نمایشگاه مشترکی از آثار شهر سوخته در رم ایتالیا برگزار خواهد شد و در حال حاضر کارهای اولیه آن انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در پایان گفت: آثار برگزیده شهر سوخته دراین نمایشگاه معرفی خواهد شد و این امر موجب تبادل تجربه و اندیشه می‌شود و جاذبه‌های استانی را معرفی می‌کند و همچنین سبب ورود کاوشگران خارجی به شهر سوخته شده و امید است این کاوش‌ها تداوم یابد.