به گزارش خبرنگار بین‌الملل برنا، مخالفان دولت گینه که طی روزهای اخیر در اعتراض به طرح دولت برای برگزاری انتخابات در تاریخ 30 ژوئن به خیابان‌ها آمده‌اند معتقدند در انتخابات تقلب خواهد شد.

دولت گینه روز دوشنبه اعلام کرد، در ناآرامی‌های پنج روزه اخیر، دست کم 12 تن کشته شدند. از زمان آغاز اعتراضات، بیش از 50 نفر کشته و 350 نفر مجروح شده‌اند.

رهبران معترضان تظاهرات را در ماه جاری به صورت موقت به حالت تعلیق درآوردند تا مذاکراتشان با دولت با میانجیگری سازمان ملل متحد انجام شود. اما پس از آن که رئیس جمهور «آلفا کانده» را متهم به برهم زدن مذاکرات کرند، پیروان خود را برای تظاهرات مجدد فراخواندند.

با این حال، اعتراضات به غارت و درگیری‌های قومی میان دو قبیله اصلی گینه یعنی حامیان کانده در قبیله مالینکه و مخالفان وی در قبیله پول کشیده شد.

دامانتانگ آلبرت کامارا، سخنگوی دولت گینه، اعلام کرد: تقربیاً از 21 ماه می، خشونت‌های روزانه در برخی مناطق حومه کوناکری، به ویژه در بامبتو کوزا-اکسیز( یکی از پناهگاه‌های مخالفان) گزارش شده است.

مخالفان می‌گویند که پیش از آنکه دولت، تاریخی برای انتخابات اعلام کند، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود و در فهرست رأی‌‎دهندگان به نفع متحدان کانده تجدید نظر خواهد شد.